Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Edita,
zítra Radovan.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Zobrazení diskuse
Re¾im zobrazení: v¹e / strom
Zpìt na seznam diskusí
Významné dny
Datum:
08.01.2025  10:50
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
8. ledna 1949 byla v Moskvì byla zalo¾ena Rada vzájemné hospodáøské pomoci (RVHP). Èleny se staly státy sovìtského komunistického bloku.

Zalo¾il ji sovìtský diktátor Josif Stalin. Cíle znìly honosnì a nadìjnì, výsledky této organizace ale ji¾ tak radostné nebyly. Rada mìla slou¾it ke koordinaci hospodáøského vývoje èlenských státù a ke sbli¾ování úrovnì jednotlivých zemí, ve skuteènosti se ale jednalo o dal¹í nástroj kontroly Moskvy nad státy støední a východní Evropy.
Mezi zakládající státy patøilo Bulharsko, Èeskoslovensko, Maïarsko, Polsko, Rumunsko a SSSR. Èlenem byla i Albánie (1949-1962) a NDR (1950-1990). Mongolsko se pøipojilo v roce 1962, Kuba o deset let pozdìji a Vietnam v roce 1978. Od roku 1964 se práce nìkterých orgánù zúèastòovala Jugoslávie a na smluvním základì spolupracovala s RVHP i øada dal¹ích, v nìkterých pøípadech i nesocialistických státù (Finsko, Irák, Mexiko, Nikaragua, Mosambik, Angola, Etiopie a bývalá Jemenská lidovì demokratická republika).

Dùle¾itou roli pøi vzniku organizace hrálo hospodáøské embargo, které proti státùm s komunistickými re¾imy zaèaly uplatòovat demokratické zemì západní Evropy a USA. Zpoèátku Sovìtský svaz také usiloval o to, aby se rada stala protiváhou Organizace pro evropskou hospodáøskou spolupráci (OEEC), jejím¾ úkolem bylo øídit Marshallùv plán na obnovu Evropy po druhé svìtové válce.

Zprvu se èinnost RVHP omezovala jen na kontrolu obchodu èlenských zemí a na rozhodování o tom, kdo a komu má co prodat za ceny stanovené v pøevoditelných, av¹ak nekonvertibilních rublech, které platily pouze v rámci bloku. Na Èeskoslovensku se fungování RVHP podepsalo pøedev¹ím zamìøením na tì¾ký prùmysl. Pozdìji stoupl dùraz na vìt¹í integraci hospodáøství a vytvoøil se nadnárodní plánovací orgán. Proti tomu se ale postavilo Rumunsko, které bylo oznaèeno za pøevá¾nì zemìdìlský stát. Vnìj¹í pùsobnost RVHP zùstala omezená. Rada usilovala o spojení s Evropským spoleèenstvím (ES), spoleèná deklarace o navázání vztahù byla ale podepsána a¾ v èervnu 1988.

Pády totalitních re¾imù ve vìt¹inì èlenských zemích RVHP vedly k pøechodu na tr¾ní ekonomiku. Se závìrem roku 1990 také skonèilo mnohostranné zúètování v takzvaných pøevoditelných rublech (v platnosti od roku 1962). V èervnu 1991 byla na zasedání v Budape¹ti po 42 letech èinnosti, za úèasti delegátù z devíti signatáøských státù, kde Èeskoslovensko zastupoval ministr hospodáøství Vladimír Dlouhý, RVHP zru¹ena. Podepsaný protokol vstoupil v platnost 26. záøí 1991. Zdroj:https://ct24.ceskatelevize.cz
 
Datum:
07.01.2025  13:01
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
7. ledna - Charta 77

7. ledna 1977 - Novì vzniklé hnutí Charta 77 vydalo výzvu, aby vláda Èeskoslovenska dodr¾ovala lidská a obèanská práva. Komunistický re¾im proti èlenùm hnutí, mezi jeho¾ první mluvèí patøil Václav Havel, rozpoutal zbìsilou kampaò.

O Chartì 77 by se nikdo nemusel dozvìdìt. StB by s jejími signatáøi a mluvèími rychle zatoèila, kdyby se nepodaøilo její prohlá¹ení propa¹ovat do zahranièí a tam je publikovat.
Aèkoli Státní bezpeènost zatkla 6. ledna 1977 organizátory Charty 77 Václava Havla a herce Pavla Landovského a znemo¾nila jim pøedat Prohlá¹ení Charty 77 Federálnímu shromá¾dìní ÈSSR a dal¹ím institucím, nezabránila zveøejnìní Charty 77 o den pozdìji ve svìtovém tisku.

Dne 7. ledna 1977 informovalo o Chartì 77 nìkolik významných západních deníkù - americký The New York Times, francouzský Le Monde, nìmecký Frankfurter Allgemeine Zeitung, britské The Times èi italský Corriere della Sera.

Herec a disident Pavel Landovský popsal divokou automobilovou honièku se Státní bezpeèností poté, co ráno 6. ledna 1977 vyzvedl v bytì spisovatele Pavla Kohouta kuføík s prohlá¹ením, seznamem prvních 242 signatáøù a více ne¾ dvìma stovkami obálek.

"Tak jsme jeli a já jsem zatoèil zpátky jako do ulice majora Schramma a proti mnì dvì auta a u¾ mì tlaèily. Tak jsem pøehodil zpátky a øikám: "To je¹tì stihnu vycouvat a ujet," couval jsem dozadu a auta v protismìru mì namáèkly. Tak jsem øikal: "Tak hovno." Tak jsem zaklap ty dveøe, a u¾ zaèala bu¹enice. "Jménem republiky, jménem národního výboru" nebo "rolnicko-dìlnické vlády otevøete!" Havel ¹ahal, ¾e to otevøe. Øikám: "Vyser se na to! Vidí¹ ty rány? A¾ si votluèou klouby, tak to otevøem. Ale teïka to pude v¹ecko do dr¾ky, podivej se, jak jsou nasraný"...
Kdy¾ dveøe otevøel, vidìl vod Havla jenom podrá¾ky. Toho vytáhli jak koberec. A u¾ ho cpali do nìjakýho auta. A já jsem se zapøel, ¾e nepudu, a øval jsem do toho nesmyslnou vìtu: "Znám svoje práva, znám práva øidièe motorového vozidla! Nejdøív zaparkuju." Co¾ je zarazilo, nevìdìli, jestli nás maj zastøelit, nebo co.

Vykøikujícího Landovského poznávali lidé a komentovali to vìtami: "Pan Landovský u¾ zase filmuje!" Zatèené odvezli do Bartolomìjské.

"Zaèali nás vyslýchat, dokonce nás stra¹ili. Dìlal jsem je¹tì ¹a¹kárny a voni se zaèali smát, to nevydr¾eli - ty nejvìt¹í papalá¹i estébácký. Po pùlnoci nás zase pustili, proto¾e Kohout rozkecal v¹em cizím médiím, ¾e jsme zatèený," popsal Pavel Landovský.

Policie pøitom zabavila v¹echny lístky s podpisy prvních 242 signatáøù (jeden svùj podpis odvolal). Díky tomu, ¾e se staly souèástí vy¹etøovacího spisu, se zachovaly a dnes jsou souèástí v Archivu bezpeènostních slo¾ek MV ÈR nejen jako dokumenty k významné historické události, ale i jako unikátní sbírka podpisù - napøíklad nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta, básníka a výtvarníka Jiøího Koláøe, filosofa Jana Patoèky, prezidenta Václava Havla, zpìvaèky Marty Kubi¹ové, filmového re¾iséra Pavla Juráèka a øady dal¹ích významných osob.
K úspìchu pomohla Chartì 77 na samém poèátku metoda bì¾nì pou¾ívaná tajnými agenty. Za ¾eleznou oponu text prohlá¹ení dostala Ilona Drummová ve své pamìti.

Zásluhu na jejím dal¹ím roz¹íøení mìli spisovatel Pavel Kohout a nìmecký diplomat Hans-Peter Riese, který byl v roce 1973 vyho¹tìn z Èeskoslovenska kvùli tomu, ¾e "umo¾òoval èeským umìlcùm vystavovat v západním Nìmecku a ©výcarsku a spisovatelùm uveøejòovat rùzné hry a knihy".

Právì na nìj si vzpomnìl Pavel Kohout na jedné z utajených schùzek zakladatelù Charty 77, kdy¾ pøemý¹leli, jak Prohlá¹ení Charty 77 publikovat v zahranièí.
V Praze na konci roku 1976 pobývala na vánoèní náv¹tìvì Ilona Drummová, která byla provdaná do Bavorska. Kohout jí pøedlo¾il text Charty 77, aby se ho nauèila nazpamì». Státní bezpeènost tak nemìla ¹anci pa¹ování dokumentu za hranice odhalit.
V Nìmecku se Drummová se¹la s Riesem a text mu nadiktovala. On pak obvolal své známé novináøe z evropských deníkù, se¹el se s nimi a prohlá¹ení jim pøedal.

Dne 7. ledna 1977 tak vy¹lo souèasnì v listech New York Times, Le Monde, Corriere de la Serra, Frankfurter Allgemeine Zeitung a dal¹ích. Západní svìt se dozvìdìl, ¾e se totálnì znormalizované Èeskoslovensko zaèíná obèansky probouzet a usilovat o znovunabytí základních lidských a obèanských práv. Zdroj:www.pametnaroda.cz
 
Datum:
06.01.2025  12:12
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
6. ledna - Tøíkrálová deklarace

Tøíkrálová deklarace byla prohlá¹ením generálního snìmu èeských poslancù øí¹ské rady, zemských snìmù historických èeských zemí se spoluúèastí pøedstavitelù èeské kultury ze dne 6. ledna 1918, po¾adující autonomii pro Èechy a Slováky a jejich spojení v jeden státní celek v rámci Rakousko-Uherska.

Slavnostní prohlá¹ení èeských poslancù vídeòské øí¹ské rady a zemských snìmù historických zemí Èeského království z 6. 1. 1918, formuluje cíle národnì osvobozeneckého boje èeského a slovenského národa za první svìtové války. Reagovala na jednání o mír v Brestu Litevském, odvolávala se na zásadu sebeurèení národù, prosazovanou sovìtským Ruskem a po¾adovala, aby budoucí mírová konference uznala právo na sebeurèení dosud nesvobodných národù, jmenovitì pak utlaèovaných národù Rakousko-Uherska.

Deklarace èeských poslancù na Øí¹ské radì a zemských snìmech proti postupu Rakousko-Uherska pøi brestlitevském mírovém jednání:
Ve ètvrtém roce hrozné války svìtové, je¾ si vy¾ádala nesmírných obìtí na ¾ivotech a statcích národù, dìjí se první pokusy o mír. My Èe¹tí poslanci rady øí¹ské, je¾ byla rozsudky nepøíslu¹ných vojenských soudù zbavena rady svých èlenù slovanských, a zároveò my èe¹tí poslanci rozpu¹tìného a dosud neobnoveného snìmu království èeského jako¾ i po celou dobu války nesvolávaného snìmu markrabství moravského a neobnoveného snìmu vévodství slezského, jako zvolení zástupcové národa Èeského, zdùrazòujíce ve¹kerá prohlá¹ení èeského poselstva na radì øí¹ské, jsme povinni urèitì a jasnì za lid èeský a za porobenou a politicky umlèenou vìtev slovenskou v Uhrách vyznaèiti svoje stanovisko k nové úpravì pomìrù mezinárodních. Kdy¾ èe¹tí poslanci obrozeného národa na¹eho promluvili za války francouzsko-nìmecké o mezinárodních otázkách evropských, prohlásili v memorandu svém dne 8. prosince 1870 slavnostnì:

"V¹ichni národové, a» velcí, a» malí, mají rovnaké právo sebeurèení a rovnost jejich má stejnì setøena býti. Jen z uznání rovnoprávnosti a ze vzájemné vá¾nosti svobodného sebeurèení v¹ech národù mù¾e vykvésti pravá jejich svoboda a bratrství, v¹eobecný mír a pravá lidskost."

My poslancové národa èeského, vìrni jsouce i dnes tìmto zásadám svých pøedchùdcù, s radostí jame pozdravili, ¾e dnes v¹echny ony státy, které jsou zalo¾eny na zásadách demokracie, válèící i neutrální, pokládají stejnì s námi toto svobodné sebeurèení národù za záruku trvalého míru v¹eobecného.

Nové Rusko pøi pokusu o mír v¹eobecný vlo¾ilo do stì¾ejních podmínek mírových zásadu sebeurèení národù tak, aby národové svobodnou volbou rozhodovali o svém ¾ivotì a usnesli se, chtìjí-li vybudovati stát samostatný, èi tvoøiti státní celek ve spolku s národy jinými. Naproti tomu prohlásil zástupce Rakousko-Uherska jménem ¹tyøspolku, ¾e otázka sebeurèení onìch národù, které dosud nemají své státní samostatnosti má býti øe¹ena v ka¾dém státe cestou ústavní. Vzhledem k tornu jsme za Èeský národ povinni prohlásiti, ¾e toto stanovisko zástupce Rakousko-Uherska není stanoviskem na¹ím. My jsme se naopak ve v¹ech svých projevech a návrzích, tomuto øe¹ení vzpírali, je¾to po nesèetných trpkých zku¹enostech na¹ich neznamená ono nic jiného ne¾li úplné zamítnutí zásady sebeurèení národù. Trpce ¾alujeme, ¾e národ ná¹ byl zbaven své samostatnosti státoprávní i svého práva sebeurèení umìlými øády volebními, vydán nadto panství nìmecké men¹iny a nìmecké centralistické byrokracie. Slovenská vìtev na¹e stala se pak obìtí brutálnosti maïarské a neslýchaného násilníctví ve státe, jen¾ pøece v¹echny zdánlivì konstituèní formy zùstává nejtemnìj¹ím koutem Evropy a v nìm¾ národové nemaïar¹tí, tvoøící vìt¹inu, jsou panující men¹inou týráni a hubeni, od kolébky odnárodòováni, zùstávajíce takøka beze v¹eho zastoupení na snìmu i úøadech, bez veøejných ¹kol a bez volnosti ve ¹kolách soukromných.

Ústava, na ni¾ se odvolává zástupce Rakousko-Uherska, znetvoøila i spravedlnost v¹eobecného práva hlasovacího, rozmno¾iv¹i v rakouské radì øí¹ské zpùsobem umìlým poèet mandátù nìmecké men¹iny a celá její bezcennost pro svobodu národù objevila se a¾ køiklavì jasnì v krutém vojenském absolutismu po dobu války. Ka¾dý poukaz na tuto ústavu znamená proto ve skuteènosti jenom odmítnutí práva sebeurèení, vydání v plen v¹ech národù v Uhrách, kde jest ústava jen nástrojem nejbezohlednìj¹ího panství oligarchie nìkolika rodù maïarských, jak to bylo znovu potvrzeno novou pøedlohou o volebnì reformì. Národ ná¹ tou¾í se v¹emi demokraciemi svìta po míru v¹eobecném a trvalém. Jest si v¹ak plnì vìdom pravdy, ¾e trvalým mù¾e státi se jenom mír takový, který odstraní staré køivky, brutální moc pøevahy zbraní jako¾ i nadpráví státù a národù nad národy druhými - mír takový, který zabezpeèí samostatný rozvoj národùm velkým i malým a osvobodí zejména ony národy, kteøí stenají dosud pod cizí nadvládou. Proto také toto právo na svobodný ¾ivot národní a sebeurèení národù a» malých èi velkých a jakékoliv pøíslu¹nosti státní, musí býti základem pøí¹tího práva mezinárodního, zárukou míru a pøátelského sou¾ití národù i velkým statkem ideálním, který si lidstvo vydobude z hrùz svìtové války.

My, poslancové národa èeského, prohla¹ujeme, ¾e mír, který by národu na¹emu nepøinesl spravedlnost a svobody, nemohl by pro nìj býti mírem, nýbr¾ jen poèátkem nového mohutného a dùsledného zápasu za státní samostatnost, v nìm¾ by národ ná¹ napjal ve¹keré své síly hmotné i mravní a¾ do krajnosti a v tomto bezohledném boji neustal by a¾ do ¹»astného konce.

Národ ná¹ se hlásí o tuto svou samostatnost, opíraje se o své historické právo státní a jsa v¹ecek prodchnut vøelou touhou, aby ve svobodné soutì¾i s jinými národy svobodnými a v svém státì svrchovaném, plnoprávném, demokratickém, sociálnì spravedlivém i na rovnosti v¹eho obèanstva vybudovaném a v hranicích historických zemí a sídel svých a své vìtve slovanské pøispìti mohl k novému velkému rozvoji lidstva, zalo¾enému na volnosti a bratrství pøiznávaje v tomto státì národním men¹inám plná, rovná práva národní.

Vedeni jsou tìmito zásadami protestujeme slavnostnì proti odmítání práva sebeurèení národù pøi jednání mírovém a ¾ádáme, aby ve smyslu práva toho zabezpeèena byla v¹em národùm, tedy i na¹emu, úèast a plná volnost obhájiti svých práv na mírovém kongresu. Zdroj:www.moderni-dejiny.cz
 
Datum:
04.01.2025  09:02
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
4. leden - Svìtový den Braillova písma

4. ledna 1809 se nedaleko Paøí¾e narodil Louis Braille, jeho¾ jméno si celý svìt spojuje s písmem pro nevidomé. Právì den jeho narození je dnes pøipomínán coby Svìtový den Braillova písma.

®ivotní pøíbìh tohoto mu¾e stojí za to si pøipomenout.
Louis Braille vyrùstal v chudých pomìrech. Byl ètvrtým dítìtem sedláøe v obci Coupvray a od narození byl slabý a èasto nemocný. Zrak mu nicménì slou¾il skvìle, dokud nedo¹lo k osudové nehodì roku 1812. Zvídavý chlapeèek si chtìl vyzkou¹et otcùv nù¾, ten mu ale zajel do oka. Dostal infekci, která se pøenesla i do druhého oka a malý Louis postupnì oslepl.

Objev, díky kterému známe jeho jméno, uèinil v pouhých patnácti letech. Geniální nápad Louis dostal, kdy¾ ¹kolu, na které studoval, nav¹tívil star¹í vojenský kapitán. Ten pro zajímavost ¾áky seznámil se starým a u¾ nepou¾ívaným systémem noèního psaní. Systém byl vytvoøen pro vojáky, aby bìhem le¾ení v zákopech mohli pøijímat zprávy i za hluboké tmy.

Ne¹ikovný systém zalo¾ený na soustavì dvanácti reliéfních bodù Brailla zaujal. Do¹lo mu, ¾e staèí pouhých ¹est bodù k tomu, aby bylo mo¾no najít individuální znak ke ka¾dému písmenu abecedy. Zjevnì mìl povìdomí o dvojkové soustavì, tedy èíselné soustavì vyu¾ívající pouze hodnot 0 a 1 (dnes dobøe známé napøíklad "aj»ákùm").

Braille se pøihlásil na ústavní soutì¾ a vyhrál. Celosvìtový úspìch ale byl je¹tì pøíli¹ daleko. K novince uèitelé na ústavu pøistupovali s despektem. Teprve dal¹í experimenty s latinkou i jinými druhy písma prokázaly, ¾e Braillovo písmo bude slepcùm skvìle slou¾it. První kniha psaná Braillovým písmem vychází v roce 1837, v roce 1854 bylo písmo ve Francii v¹eobecnì pøijato. Zakrátko se se¹el mezinárodní kongres pro zlep¹ení situace nevidomých a hluchých a ten ustanovil, ¾e písmo zaène být pou¾íváno mezinárodnì.

Toho se ale sám objevitel nedo¾il. Louis Braille strávil vìt¹inu dospìlého ¾ivota coby uèitel ve slepeckém ústavu, av¹ak v relativnì mladém vìku onemocnìl tuberkulózou a nakonec jí podlehl ve vìku 43 let dne 6. ledna 1852.

Co je tedy Braillovo písmo? Jde o systém psaní zalo¾ený na principu plastických bodù vyra¾ených do podkladového materiálu. Ètenáø body vnímá hmatem.

Jak ji¾ bylo napsáno, jde o netradièní pøíklad binárního kódu. Ka¾dý znak je zapsán do møí¾ky ve tvaru obdélníku 2×3. V ka¾dém ze ¹esti pomyslných políèek vypouklý bod buï je, nebo není. Pokud napøíklad je jediný plastický bod nahoøe vlevo a ve zbytku møí¾ky nic není, jde o znak A. Pokud jsou zde tøi plastické body v levé èásti møí¾ky, zatímco na pravé stranì møí¾ky není ¾ádný bod, pak je to znak L. A tak dále...

Braillovo písmo umo¾nilo tisícùm slepcù znovu zaèít èíst. Tento systém je roz¹íøený na celém svìtì, setkáváme se s ním takøka na denním poøádku: napøíklad ve výtazích nebo na informaèních cedulích. (Zdroj: www.pharmapoint.cz)

 
Datum:
31.12.2024  14:10
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
29. prosinec - Mezinárodní den biodiverzity

Tento den pøipomíná význam biologické rozmanitosti, tedy pøírodního bohatství Zemì zahrnující rozmanitost v¹ech genù, druhù a ekosystémù.

Rozmanitá, na biodiverzitu bohatá pøíroda je v mnoha ohledech velmi atraktivní a proto láká více turistù. Je prokázáno, ¾e za odpoèinkem jezdí turisté z 50 % do oblastí se znaèným pøírodním bohatstvím. Zvý¹ený zájem turistù o pøírodì blízká a atraktivní místa s sebou ale pøiná¹í i negativní dopady, které jsou spojeny zejména s nadmìrnou zátì¾í prostøedí v dùsledku pøíli¹ vysokého poètu náv¹tìvníkù. Na druhou stranu cestovní ruch mù¾e pøímo pøispìt k ochranì cenných pøírodních oblastí a stanovi¹» prostøednictvím rùzných aktivit, a» u¾ se jedná o zaji¹tìní finanèních prostøedkù napø. z výbìru vstupného, vyu¾ívání rekreaèních aktivit pro management urèitých typù stanovi¹» èi zvy¹ování povìdomí o významu biodiverzity prostøednictvím rozvinuté informaèní infrastruktury.

Ke zvý¹ení ochrany biologické rozmanitosti je tøeba zvednout zájem o ni u co nej¹ir¹í veøejnosti, proto¾e doslova ka¾dý mù¾e svým zpùsobem pøispìt a zapojit se. V mìstském prostøedí napø. vytváøením tzv. komunitních zahrad, pìstování vèel èi participaci ve spolcích a sdru¾ení, které se zamìøují na ochranu èeské fauny a flory.

 
Datum:
22.12.2024  12:51
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
21. prosinec 202è - Zimní slunovrat

Vèera nastal zimní slunovrat. Je dnem, kdy je den nejkrat¹í a noc nejdel¹í. Od této chvíle se u¾ dny prodlu¾ují a denního svìtla pøibývá.

Zimní slunovrat (latinsky solstitium) neboli první zimní den je dnem, kdy Slunce vstoupuje do znamení Kozoroha. V roce 2024 nastal zimní slunovrat 21.12. v 10:21 hodin.
Datum zimního slunovratu se mìní. Posun data zimního slunovratu (podobnì jako letního slunovratu) je zpùsoben tím, ¾e na¹e planeta neobíhá kolem Slunce po pøesnì kruhové dráze, nýbr¾ po dráze mírnì eliptické.

V dùsledku této odchylky od kruhové dráhy se vzdálenost Zemì od Slunce mìní. Nerovnomìrnosti v pohybu Zemì kolem Slunce mají za následek to, ¾e roèní doby nemají stejného trvání i to, ¾e léta na ji¾ní polokouli jsou teplej¹í (a krat¹í) ne¾ na polokouli severní a naopak zimy jsou tam del¹í a chladnìj¹í ne¾ zimy na polokouli severní.
 
Datum:
20.12.2024  13:16
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
20. prosinec - Mezinárodní den lidské solidarity

Právì pro¾íváme adventní období, blí¾ící se Vánoce jsou v¹udypøítomné, nìkteré jejich aspekty jsou poznamenané souèasnou zvlá¹tní dobou, jiné zùstávají stejné. Ka¾dý èlovìk má své vlastní zvyklosti, nìkomu vyhovuje vánoèní shon, jinému zase klid se zapálenými svíèkami na adventním vìnci. Lidé mají snahu se setkávat, pobývat spolu, nìkdy je to jediná pøíle¾itost za rok, kdy se rodiny scházejí v ¹irokém kruhu.

Na 20. prosince pøipadá Mezinárodní den lidské solidarity. Byl vyhlá¹en teprve v roce 2005 a je tedy jedním z nejmlad¹ích, který OSN vyhlásilo. Nabízela by se otázka, zda jsme jako spoleènost velmi solidární, a proto na to máme i den nebo jsme naopak solidární málo a potøebujeme si to pøipomínat speciálním dnem. Zase bude asi platit, ¾e jak kdo.

Kolem sebe mù¾eme myslím zaznamenat dostatek materiální solidarity. Jak je to ale s tou psychickou, lidskou? Senioøi se èasto cítí osamìlí, neu¾iteèní. Tak, jak se døíve na svátky tì¹ili, proto¾e znamenaly volno a trochu klidu, dnes jim nìkdy pøipadají právì volno a klid nekoneèné.

Co mù¾eme udìlat, aby tomu tak nebylo? Pokud to jde, nenechejme seniory o Vánocích samotné. Obdarujme je svým èasem, sebou samými. Na dotaz, co by si pøáli k Vánocùm, senioøi nejèastìji odpovídají, ¾e zdraví a ¹tìstí pro své blízké a èas, který by s nimi mohli trávit.

Èas a blízkost. Spoleèné trávení èasu lidí, kteøí ji¾ dlouho ¾ijí ve svých domácnostech a mají své zvyklosti, mù¾e být hezké a nároèné zároveò. Nìkolik typù bramborového salátu, tøi rybí polévky, ta jediná mo¾ná výzdoba ¹tìdroveèerního stolu, talíøe atd. Zkusme si vìdomì øíci, ¾e tohle není to dùle¾ité. Èas a blízkost.

Buïme tolerantní, k sobì i seniorùm. Slýchám námitku, ¾e oni (senioøi), také nejsou tolerantní nebo bìhem svého ¾ivota nebyli. Mù¾e to tak být. Ve vzájemných vztazích musí ale i s tolerancí nìkdo zaèít. Oblíbená a zároveò i pravdivá vìta, se kterou pracují psychoterapeuti je, ¾e mìnit mù¾eme pouze sebe samotné, ne ostatní. Jednoduché, v praxi samozøejmì slo¾ité. Blí¾í se ale Vánoce, tak to zkusme. Èas, blízkost a tolerance.
Zdroj:https://neztratitsevestari.cz
 
Datum:
18.12.2024  08:01
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
18. prosinec - Mezinárodní den migrantù

Vyhlásila jej OSN v roce 2000. Den migrantù má pøispìt ke zlep¹ení ¾ivotních podmínek migrantù a jejich zrovnoprávnìní.

Od nepamìti lidí migrují. Nìkteøí s cílem najít práci nebo lep¹í ¾ivobytí, pøipojit se k rodinì nebo studovat. Jiní migrují, proto¾e je z domova vyhnal konflikt, pronásledování nebo terorismus. Lidé hledají nová útoèi¹tì i kvùli mìnícím se klimatickým podmínkám a pøírodním pohromám.

V jiné zemi, ne¾ zemi pùvodu, dnes ¾ije rekordní poèet lidí. V loòském roce dosáhl poèet migrantù 272 milionù, o 51 milionù víc ne¾ v roce 2010. Mezinárodní migranti tvoøí 3,5 % svìtové populace. V roce 2000 to bylo 2,8 % a v 2010 je¹tì o pùl procenta ménì.

Mnoho lidí migruje, proto¾e chce, ale mnozí jiní musí. 1 % lidstva ¾ije mimo domov nucenì. Témìø 80 milionù lidí hledá útoèi¹tì na jiných místech své zemì nebo v zahranièí kvùli válce, násilí nebo pronásledování. Za jedinou dekádu se jejich poèet zvojnásobil. (zdroj:www.osn.cz)
 
Datum:
17.12.2024  07:13
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
17. prosince 1903 poprvé vznesl do vzduchu první aeroplán. Øídil jej Orville Wright. O tom, kdo z bratøí poletí první, rozhodl hod mincí. Zaèaly tak dìjiny letectví.

"Kdyby Bùh chtìl, abychom létali, dal by nám køídla," tvrdil biskup metodistické církve Milton Wright.
Jeho synové Orville a Wilbur se ale bo¾í vùli a otcovu pøesvìdèení vzepøeli. Nìkolik let experimentovali s kluzáky ze smrkového døeva. Pak pøidali dvì vrtule vrtuli a motor o výkonu 12 koní a 17. prosince 1903 poblí¾ mìsteèka Kitty Hawk v Severní Karolínì uskuteènili první øízený motorový let. Proto¾e pøed pøedchozím nepodaøeným pokusem vyhrál hod mincí urèující kdo poletí Wilbur, stal se tentokrát zku¹ebním pilotem Orville. V 10 hodin a 35 minut tak jako jako první èlovìk v motorem pohánìném letadle vzlétl on.

Letìl 12 vteøin a pøekonal celých 35 metrù. Nejdel¹í let dne se ale podaøil Wilburovi. Kolem poledne se vznesl k nebi on a bìhem 57 vteøin urazil pøes dvì stì ¹edesát metrù. Bohu¾el pøi pøistání urazil také pøední rám a historické létání tím skonèilo a pro tento letoun bohu¾el i nadobro. Silný poryv vìtru následnì celý letoun otoèil na "záda" a znièil jej. Ten u¾ tak nikdy neletìl.

Ani let samotný neskonèil velkou slávou. Tøeba List Dayton Journal, který bratøi o svém úspìchu informovali, odmítl zprávu zveøejnit. "Lety jsou pøíli¹ krátké na to, aby byly dùle¾ité."

Pøekotný vývoj letectví tím v¹ak byl odstartován a netrvalo to ani 16 let, kdy letadlo tì¾¹í ne¾ vzduch pøeletìlo Atlantik.

A dnes? Létání je bì¾nou souèástí na¹eho ¾ivota. Létáme na dovolenou nebo jen tak na Vyhlídkové lety letadlem nebo vrtulníkem a ka¾dý, kdo jen trochu chce si mù¾e zkusit i pilotování. My Vám víc ne¾ rádi tenhle zá¾itek dopøejem, a» u¾ si chcete vyzkou¹et jaké to je být pilotem letadla nebo pilotem vrtulníku. (Zdroj: www.leteckezazitky.cz)

 
Datum:
16.12.2024  12:27
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
16. prosince 1773 - Bostonské pití èaje

16. prosince 1773 ameriètí osadníci pøevleèení za indiány svrhli v Bostonu do moøe balíky èaje na protest proti vý¹i daní ulo¾ených britskou korunou.

Tato akce byla pøedehrou války za nezávislost kolonií na Británii. Incident bývá oznaèován jako "bostonské pití èaje".
 
Datum:
15.12.2024  13:42
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
15. prosince 1961 Soud v Jeruzalémì vynesl rozsudek smrti nad nacistou Adolfem Eichmannem. Eichmann byl ¹éfem operace, která mìla za úkol vyhlazení evropských ¾idù za 2. svìtové války

V dubnu 1961 se dostal autor plánu vyhladit evropské ¾idy Adolf Eichmann pøed spravedlnost. Jeruzalémský tribunál se tehdy konal za mimoøádné pozornosti svìta a ukázal na nové detaily holocaustu. Pro Eichmanna skonèil soud popravou. Dodnes je to jediný trest smrti vykonaný v Izraeli civilním soudem.
Soud zaèal v budovì jeruzalémského kulturního centra. Za mimoøádných bezpeènostních opatøení a zájmu svìtových médií vyslechl 112 svìdkù, pøevá¾nì ®idù, kteøí mìli ¹tìstí, ¾e nacistický holocaust pøe¾ili.

Stejnì jako norimberský tribunál o mnoho let døív poslou¾il i proces v Jeruzalémì k odhalení rozsahu nacistických zvìrstev. Ka¾dý den svìdci vypovídali o plynových komorách, hromadném støílení i spalování mrtvol.

V prùbìhu procesu hlídali Eichmanna v pøísnì støe¾ené Ajalonské vìznici ©alom Nagar. Kdy¾ byl vynesen verdikt, který nacistického funkcionáøe odsuzoval za zloèiny proti lidskosti, stal se ©alom Nagar zároveò rukou spravedlnosti i odvety. Eichmannovo tìlo bylo po popravì spáleno a popel rozptýlili v mezinárodních vodách Støedozemního moøe.

A¾ do své smrti neprojevil Eichmann lítost nad svými zloèiny. O milost ale po¾ádal, ruènì psaný dopis v nìmèinì byl datován dva dny pøed Eichmannovou popravou. V ¾ádosti se hájil tím, ¾e pøi budování vra¾edné ma¹inérie takzvaného koneèného øe¹ení pouze následoval rozkazy. Izraelský soud podle nìj zvelièil jeho roli.
Eichmann se narodil 19. bøezna 1906 v Solingenu v Porýní. Èlenem Hitlerovy NSDAP se stal v roce 1932, "¾idovskou otázkou" se v rámci SS zaèal zabývat o dva roky pozdìji. Po obsazení Rakouska v roce 1938 byl poslán do Vídnì, kde zalo¾il ústøednu pro ¾idovské vystìhovalectví, o rok pozdìji stál u zalo¾ení podobné ústøedny v Praze.

Eichmann zaèal organizovat zatýkání a postupnì i pøesuny ®idù do koncentraèních táborù. Po rozpoutání války stoupl výraznì jeho vliv, kdy¾ byl jmenován do èela pøesídlovacího referátu Gestapa. Významnou roli hrál pøi pøípravì konference ve Wannsee v lednu 1942, jejím¾ hlavním cílem bylo koordinovat "koneèné øe¹ení" ¾idovské otázky. Vrcholem èinnosti tohoto "organizaèního génia" byla v roce 1944 deportace 440 tisíc maïarských ®idù do Osvìtimi.
zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz
 
Datum:
14.12.2024  11:04
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
14. prosince 1911 stanul Roald Amundsen jako první èlovìk na ji¾ním pólu

Cíl své cesty tajil norský badatel Roald Amundsen do poslední chvíle - pùvodnì toti¾ s lodí Fram plánoval cestu na severní pól, jen¾e potom ho dostihly zprávy, ¾e tuto metu mezitím zdolali jiní. Psal se 14. prosinec 1911, kdy¾ na geografickém ji¾ním pólu poprvé v historii stanula noha èlovìka. V ten den zde norskou vlajku vztyèila pìtièlenná výprava vedená tehdy ji¾ zku¹eným cestovatelem Roaldem Amundsenem.

Dobytí ji¾ního pólu se stalo snem polárníkù na zaèátku dvacátého století. S polárními badateli se v této èásti svìta roztrhl pytel. Jenom v letech 1900 a¾ 1905 se zde objevilo pìt vìdeckých výprav. V roce 1910 vypluly do Antarktidy hned dvì výpravy. Amundsen i jeho nejvìt¹í konkurent Brit Robert Falcon Scott chtìli být na pólu první. Závod o èas a kilometry skonèil triumfem prvního a tragédií druhého...

Roald Amundsen na expedici vyrá¾el s tou nejlep¹í povìstí. V letech 1903 a¾ 1906 jako vùbec první proplul takzvaným Severozápadním prùjezdem od Grónska podél Severní Ameriky a¾ do Nome na Alja¹ce. Pùvodní cíl - severní pól - musel roku 1909 zmìnit, a tak v létì 1910 vyplul smìrem k Rossovì ¹elfovému ledovci.

Proto¾e se ale obával reakcí sponzorù, zveøejnil svùj plán a¾ bìhem cesty. V Zátoce velryb, kde si postavil základnu nazvanou podle své lodi Framheim (Domov Framu), se poté nìkolik mìsícù pøipravoval na samotnou výpravu a budoval pøedsunuté zásobovací sklady. První pokus se nezdaøil, druhý naplánoval na øíjen 1911.
Ze základny vyrazil 19. øíjna spolu s dal¹ími ètyømi mu¾i. V¹ech pìt úèastníkù výpravy umìlo skvìle ly¾ovat, sanì jim navíc táhli cvièení psi a Amundsen se inspiroval zku¹enostmi Eskymákù. Pólu dosáhl 14. prosince 1911, tedy o 33 dní døíve ne¾ jeho konkurent Robert Scott. Amundsenovi se tak podaøilo vyhrát nevyhlá¹ený závod s britským polárníkem, jeho¾ expedice navíc skonèila tragédií.

Amundsenovi vynesl jeho úspìch slávu nejvìt¹ího polárníka. Nejednalo se v¹ak o jeho poslední odvá¾nou výpravu do vìènì zmrzlých oblastí. V polovinì kvìtna 1926 se vydal ve vzducholodi Norge k severnímu pólu a stal se prvním èlovìkem, kterému se pøelet nejsevernìj¹ího bodu planety podaøil.

Právì severní pól se v¹ak o dva roky pozdìji stal norskému cestovateli osudným. Pøi zachraòování výpravy vedené Umbertem Nobilem pìtapadesátiletý Roald Amundsen zahynul. Pøedpokládá se, ¾e se jeho letoun v mlze zøítil do Barentsova moøe. Datum smrti bylo oficiálnì stanoveno na 18. èervna 1928, Amundsenovo tìlo ani ostatky dal¹ích èlenù posádky se ale nikdy nena¹ly. Moøe vydalo jen nìkolik èástí havarovaného hydroplánu. (Zdroj:www.stoplusjednicka.cz)
 
Datum:
11.12.2024  08:16
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
11. prosinec - Mezinárodní den hor

Tento den jako významný vyhlásilo OSN, patøí k relativnì mladým svátkùm, nebo» se slaví teprve od r. 2003. Je chápán zejména jako pøíle¾itost k vytváøení povìdomí o významu hor pro kvalitu lidského ¾ivota i pøírodní rovnováhy na Zemi.

Tento den navazuje na Mezinárodní rok hor, který byl vyhlá¹en OSN z iniciativy organizace pro zemìdìlství a vý¾ivu. Bezprostøednì po skonèení Mezinárodního roku hor byl valným shromá¾dìním OSN 20. 12. 2002 vyhlá¹en s úèinností od následujícího roku. 11. prosinec 2003 byl tedy historicky prvním Mezinárodním dnem hor.

Smyslem a cílem Mezinárodního dne hor je zejména podpora trvale udr¾itelného rozvoje horských oblastí a upozornìní na mo¾nosti i omezení pøi vyu¾ívání hor, tedy snaha upozornit na problematiku, která je stejná na tibetských náhorních plo¹inách jako ve vysoko polo¾ených jihoamerických andských oblastech. Ka¾dý rok se mìní zamìøení dne hor, první roèník si za nosné téma dal hory jako nejdùle¾itìj¹í zásobárnou pitné vody, nebo» pokrývají spotøebu více ne¾ poloviny lidstva, dal¹í se soustøedily na míru biologické rozmanitosti èi hrozbu klimatických zmìn, které se právì na pomìrnì nestabilní ekosystému velehorských oblastí projevují se znaènou razancí.

Symbol Mezinárodního dne hor se skládá ze tøí rovnostranných trojúhelníkù vyrùstajících z pomyslné vodorovné èáry. Pøevá¾nì èerné trojúhelníky znázoròují hory, první zleva má modrý diamant na vrcholu, znázoròující ledovce a snìhovou pokrývku, dávající ¾ivotodárnou vodu, koleèko uvnitø prostøední hory znázoròuje surovinové zdroje, a zelená plocha v èásti tøetí hory pøedstavuje plodiny a zemìdìlskou produkci v horských oblastech.
 
Datum:
10.12.2024  12:00
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
10. prosinec - Den lidských práv

V tento den roku 1948 pøijalo Valné shromá¾dìní OSN V¹eobecnou deklaraci lidských práv a o 2 roky pozdìji pøi této pøíle¾itosti vyhlásilo i Den lidských práv. Jde o den, který má mít pøedev¹ím symbolický charakter, má být varováním v¹em, kteøí by chtìli zneu¾ívat práv èlovìka, a také má být tento den podporou v¹em, jejich¾ práva jsou poru¹ována.

Ka¾dý rok jsou 10. prosince ocenìni lidé, kteøí se významnì zasadili o dodr¾ování lidských práv. Mezi nedodr¾ování lidských práv se poèítá nejen fyzické omezování, týrání, nesvoboda projevu, zákaz vyznávat svou víru, ale i jakákoli forma diskriminace, tedy i nepomìr mezi právy ¾en a mu¾ù, útisk men¹in, znevýhodnìní handicapovaných lidí.
 
Datum:
09.12.2024  10:47
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
9. prosinec - Mezinárodní den proti korupci

Opìt významný den, za ním¾ stojí OSN. V øíjnu 2003 do¹lo k podpisu Úmluvy proti korupci a ji¾ 9. 12. 2003 jsme si mohli Den proti korupci poprvé zapsat do kalendáøe. Pøesto¾e si jej letos pøipomínáme u¾ po nìkolikáté, neubírá to nic na jeho dùle¾itosti, korupce patøí mezi velmi diskutované spoleèenské problémy s fatálními dùsledky pro spoleènost.
Re¾im zobrazení: v¹e / strom
    Star¹í pøíspìvky >>>