Do ostravské zoo dorazili krokodýli
V pavilonu Tanganika v ostravské zoologické zahradě přibyli noví obyvatelé – trojice krokodýlů štítnatých. Minulý týden byli vypuštěni do bazénu, kde je mohou návštěvníci pozorovat společně s želvami terekami africkými a několika druhy tanganických ryb.
Krokodýlí skupinka je tvořena jedním samcem a dvěma samicemi. Všichni jsou narozeni v září 2005 v Zoo Emmen v Holandsku, odkud jsme je k nám také přivezli. Mladí krokodýli měří okolo dvou metrů, v budoucnu mohou dorůst až do délky čtyř metrů. Tento druh je specializovaným lovcem ryb, k čemuž má uzpůsobené prodloužené čelisti (podobně jako gaviálové nebo tomistomy, se kterými však nejsou blíže příbuzní). Ve skutečnosti však krokodýli uloví zdravou rybu ve volné vodě jen s velkými obtížemi, což nám umožňuje s nimi společně chovat i endemické druhy ryb z jezera Tanganika. Jejich kořistí se většinou stávají nemocní či jinak oslabení jedinci, a tak stejně jako šelmy či další predátoři působí jako tzv. zdravotní policie a pomáhají v přírodě udržovat zdravou populaci ryb.
Tento druh krokodýla obývá tropickou západní Afriku, na východ zasahuje areál jeho výskytu až k jezeru Tanganika, kde je však velice vzácný. Je veden v Červeném seznamu ohrožených druhů zvířat (IUCN Red List of Threatened Species) v kategorii „Data deficient“ (chybějící data). O jejich početních stavech v přírodě se skutečně mnoho neví, takže není vyloučeno, že může patřit ke kriticky ohroženým druhům.
Krokodýl štítnatý je znám pod vědeckým názvem Crocodylus cataphractus. Z nejnovějších vědeckých výzkumů molekulární genetiky však vyplývá, že není s ostatními krokodýly rodu Crocodylus příbuzný, takže byl vyčleněn do samostatného rodu Mecistops. Celý nový vědecký název je tedy Mecistops cataphractus. Náš „krokodýl štítnatý“ je nejen v samostatném rodu, ale navíc patří i do samostatné podčeledi odlišné od dalších tří známých podčeledí (krokodýli, aligátoři a gaviálové), a je tak krokodýlem naprosto unikátním.
Šípkový podzim v Zoo Ostrava
Zoologická zahrada Ostrava vyhlašuje další ročník Šípkového podzimu – soutěže ve sběru vybraných plodů, které poslouží jako zpestření jídelníčku mnoha obyvatelům zoo (jelenům, opicím, medvědům či prasatům).
Jedná se o plody:
růže šípkové (šípky)
jeřába obecného (jeřabiny)
dubu (žaludy)
Šípky musejí pocházet pouze z divokých rostlin, NE (!) vyšlechtěných parkových odrůd.
Pravidla:
Soutěžit mohou jednotlivci i kolektivy (např. školní třídy, zájmové kroužky apod.)
Všechny plody musejí být důkladně usušeny a rozděleny podle druhů.
V rámci soutěže budou hodnoceny dvě kategorie:
Kategorie 1: šípky a jeřabiny
Kategorie 2: žaludy
Předání a slavnostní vážení nasbíraných plodů proběhne v Zoo Ostrava 5. listopadu 2011 v rámci akce Halloween a lampiónový průvod.
Odměnou nejpilnějšímu sběrači/sběračům žaludů bude návštěva Horského lanového parku Tarzanie Ráztoce, nejpilnější sběrač(i) šípků a jeřabin se pak může/můžou těšit na elektronický terč na šipky, který do soutěže věnovala firma YOGi. Děkujeme!
Foto:P. Vlček a archiv Zoo Ostrava