Dnes má podle občanského kalendáře svátek Kryštof a Josef (Kupertinský). Svatý Kryštof je ochráncem motoristů.
O životě a působení jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších světců a pomocníků v nouzi existují pouze legendy. Jistě se ví, jen že existoval a byl popraven. Přesto se těší obrovské úctě. Svědčí o tom i množství řemesel a živností, jichž je patronem. Je také ochráncem automobilistů a mnozí si upevňují do auta jeho podobiznu.
Kryštof se zřejmě narodil ve druhém století v Kanaanu a dostal jméno Reprobus. Byl to statný muž a síla jej vedla k tomu, že chtěl sloužit nejmocnějšímu panovníkovi světa. Stále však nemohl najít toho pravého, až mu poradil starý poustevník, aby přenášel na svých ramenou lidi přes nedalekou řeku. Jednou Reprobus nesl malého chlapce, ale uprostřed řeky nemohl nezvyklou váhu dítěte unést. Když zcela vyčerpán došel na druhou stranu, řeklo mu dítě: "Ježíš Kristus byl tvým břemenem. Nesl jsi víc než celý svět". Pak jej Kristus pokřtil jménem Christophorus znamenajícím v řečtině nosič Krista.
Kryštof se později dostal do zajetí lykijského krále, který krutě pronásledoval všechny křesťany. Aby mohl Kryštofa mučit, musel prý povolat na 400 vojáků, protože menší počet by s obrovitým silákem nic nezmohl. Mučení však ani potom neprobíhalo lehce a šípy se od jeho těla odrážely. Jeden prý vyrazil oko panovníkovi. Teprve po několikadenních mukách vojáci mučedníkovi sťali hlavu.
Úcta ke svatému Kryštofovi se šířila již od pátého století. Jedno úsloví tvrdí, že kdo se ráno podívá na jeho obraz, bude chráněn až do večera.
Církevní kalendář dnes připomíná památku Josefa Kopertinského. Tento světec ochraňuje obuvníky a studenty. Za 2. světové války byl patronem amerických pilotů a později astronautů.
Františkán Josef Kopertinský se narodil 17. června 1603 v italském Kopertinu. Do církevního řádu byl přijat jen s obtížemi. Od roku 1630 zažíval extáze a levitace a dokázal prý uzdravovat nemocné. Lidé jej proto začali vyhledávat. Církevní nadřízení jej však neustále překládali z místa na místo do zapadlých koutů. Josef vše snášel s pokorou, i žalobu z předstírané svatosti. Josef zemřel v klášteře v Osimu dne 18. září 1663.
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie křestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává přehled o vzniku a původu našich jmen jak je nalézáme v kalendáři, jakož i o mnoha významných osobách, které je nosily.