Je těžké vymyslet poetický obrázek na téma křen. Určité představy o romantice sice mám - zapadající slunce, vlající koňská hříva, krásná dívka..., ale když vyslovím slovo KŘEN, okamžitě se mi vybaví PIVO A PÁREK. A co teď s tím!
Před léty jsem vytvářela pro jednoho pána grafiku. Neměla jsem k němu žádný vztah ani zvláštní sympatie a přesto na účtence za odvedenou práci byla velmi malá cifra. Byl totiž velkým milovníkem koček, tak jako já. Hned při prvním kontaktu mi vrazil do ruky disketu s fotkami jeho miláčků a řekl, ať je použiji, když se budou hodit. Ani jsem nepoděkovala. Proč to dává mě, která má kolem sebe smečku vlastních koček s houfem nezbedných koťat? Mě, která se živí fotografováním a má tři cédéčka plná vlastních drahoušků...
Ale takovou fotku nemám! Je na ní křen, párek a i ta poezie. Děkuji.
Křen je dnes velmi známá kořenová zelenina, i když ve středověku byl křen pěstován převážně v klášterních zahradách jako léčivá bylina. Nekvetoucí mladou rostlinu si můžeme snadno splést s většími druhy šťovíků, s nimiž jsou si podobné. Pochyb se zbavíme ochutnáním kousku listu. Listy kořene mají palčivou chuť, šťovíkové jsou nakyslé.
Čerstvý kořen obsahuje dvakrát tolik vitamínů C, než je u citrónů. Mimo to také vápník, sodík, hořčík. V malých dávkách křen podporuje chuť k jídlu a činnost trávící soustavy, usnadňuje odkašlávání a má mírný močopudný účinek.V minulosti se používal zejména zevně. Přikládal se na omrzliny a klouby postižené revmatismem.
Moje babička si dělala známou "křenovou placku". Byl to jeden díl nastrouhaného křenu s pěti díly mouky a jedním dílem tuku. Směs zabalila do dětské bavlněné pleny a přikládala na koleno. Prý to pomáhalo.
Na zesvětlení pih, prý také pomáhá šťáva vymačkaná z nastrouhaného kořene, smíchaná s octem. Pihy se tím potírají.
O křenu jsem se dočetla tuto zajímavost. Jemně nakrájené listy se přidávají do potravy pro psy, jako prostředek proti červům a pro zlepšení tělesné kondice.
JAK CHUTNÁ KŘEN
NAKLÁDANÝ KŘEN
Mladé, větší a nepoškozené kořeny křenu očistěte a nastrouhejte. Dejte do malých sklenic a zalijte teplým, ne však horkým octem. Octový nálev připravíte z 1 čajové lžičky soli a 275 ml octa. Zavíčkujte a po měsíci můžete konzumovat.
KŘENOVÁ OMÁČKA STUDENÁ
Zahřejte dvě lžíce octa, jednu lžičku cukru, půl lžičky pepře a soli, jednu lžičku hořčice.
Na mírném ohni míchejte tři minuty. Přidejte 4polévkové lžíce najemno nastrouhaného křenu a ohřívejte další dvě minuty. Omáčku nechte vychladnout a pak do ní zašlehejte podle chuti smetanu. Recept uvádí asi tři lžíce. Před podáváním dejte vychladnout do ledničky.
Magdalena Vlachová
Pozn.: Bylinář začal vycházet na SeniorTipu v roce 2004. Některé články jsou opakovány, ale domnívám se, že na zajímavosti jim čas neubral. (Ludmila)