Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Chvála živlů
 
I když jsem už sem tam občas nějaký ten živel částečně, latentně či implicitně tak trochu vychválil, živly si určitě zasluhují chválu komplexní a explicitní, a mohu jen doufat, že si na své přijdou jak skeptici, tak i esoterici a třeba i okultisti, o čemž však pochybuji. Nejprve si ale musíme cílový objekt této chvály vymezit přesněji.

 
 

Do češtiny slovo živel zavedl Josef Jungmann a využíváme ho ve více významech. Živly mohou být základní složky světa ve starých přírodních filosofíích i v esoterice, mohou to být i různé teroristické a podvratné skupiny i gangy zlodějů jakožto živly nekalé, a živlem bez přívlastku mě občas v dětství nazvali někteří kantoři. Konečně za živly považujeme i přírodní jevy a síly, které se tak nějak částečně promíchávají s těmi základními složkami světa. A právě v této směsici živlů jsem na různých chytrých stránkách našel tolik chvályhodných zajímavostí, že se s nimi musím s někým podělit.
 
Při sondování živlů narážíme v historii na problém hned na začátku. Někteří starověcí filosofové prosazovali čtyři základní živly, jiní ale nebyli troškaři a tak jich našli pět! Přitom téměř každý řecký mudrc považoval za hlavní z těch čtyř či pěti živlů některý jiný. Ty čtyři základní živly byly oheň, vzduch, voda a země, o něco později k nim Platón přidal éter jako živel nebeský.
 
Ve všech „živelných“ úvahách vystupují v hlavních rolích známí velikáni jako Táles, který považoval za základní živel vodu, Hérakleitos oheň a méně známý Anaximenés vzduch. Naši matičku Zemi nepovažoval za základní prvek snad ani jeden a není se co divit – vždyť ani zpočátku nevěděli, zda je Země placka či koule! Chvályhodné ovšem je, že při všech těchto úvahách se vytvářely zárodky fyziky.
 
Počet čtyř živlů nebyl samozřejmě náhodný. Různí filosofové a později i psychologové sestavovali různé tabulky, v nichž byly živlům přiřazovány obrázky čtyř pravidelných mnohostěnů, čtyři světové strany, čtyři roční období, čtyři kombinace tepla, chladu, sucha a vlhka, čtyři povahové vlastnosti člověka a ještě i další symboly. Je to tak zajímavé, že jsem si dovolil spojit různé publikované tabulky do jedné, i s uvedením toho, kdo se o ta různá zařazení zasadil.

 


 
Platón pak přidal k této původní čtveřici ještě živel pátý – éter a přiřadil mu poslední možný pravidelný mnohostěn – dvanáctistěn. Jeho žák Aristoteles pak považoval éter jako živel nebeský za živel hlavní, prvotní, který ovlivňuje všechny živly další. I když si to třeba nechtějí připustit, z tohoto pátého živlu vlastně vycházejí všechna náboženství, se všemi svými klady a zápory.
 
Pět živlů uznává i budhismus a pro pátý živel užívá názvu „prázdný prostor“. V čínském taoismu je pak ta pětice živlů mírně pozměněna – oheň, země, kov (zlato) voda a dřevo (strom). No a jistě je jasné, že každá kultura nakládá se živly jakožto symboly jinak – po svém, což by snad pro ilustraci živlů stačilo. 
 
Obvyklá závěrečná chvalba by ale měla být zaměřena na živly přírodní. Prakticky všechny živly způsobovaly lidstvu i jednotlivým lidem v celé historii mnohá neštěstí a katastrofy, které se však v těchto chválách nehodí nějak zvláště vyzdvihovat. Bez jednoho každého živlu by však na světě bylo pouze velké NIC! Bez ohně by všechno zmrzlo, bez vzduchu by se všechno živé udusilo, bez vody by všechno uschlo a bez země by tady vůbec nic nevzniklo.
 
Takže není o čem přemýšlet, přírodní živly jsou chvály hodné a ne že ne! Co se týče chvály hodnosti pátého živlu, to zcela tolerantně ponechme na zvážení každého jedince.
 
Vladimír Vondráček
* * *
Zobrazit všechny články autora


Komentáře
Poslední komentář: 30.08.2020  09:03
 Datum
Jméno
Téma
 30.08.  09:03 Von
 28.08.  09:52 olga janíčková
 28.08.  09:20 Vesuvjana díky