V této chvále musím pro jistotu hned na začátku upozornit na to, že se bude pohybovat na pomezí mezi astronomií a meteorologií, a bude to tedy záležitost spíše odborná než prozaická. Bude také trochu delší, ale přesto pevně doufám, že téměř v každém odstavci si každý pro sebe najde něco nejen chvály hodného, ale i hezkého.
Soumrak je přechod mezi dnem a nocí, tedy různě dlouhý časový interval večer po západu Slunce, ale také ráno před jeho východem, kdy mu však říkáme svítaní. Slunce je tedy již nebo ještě pod obzorem, ale zásluhou rozptylu světla osvětluje atmosférické vrstvy a od nich je částečně osvětlen i zemský povrch.
Rozlišujeme dokonce tři druhy soumraku – astronomický, nautický a občanský. Soumrak astronomický začíná večer nejpozději a ráno nejdříve. Při něm se Slunce nachází pod obzorem 12° až 18° a časově ohraničuje astronomickou noc kolem půlnoci. Při nautickém soumraku, který jistě chválili a chválí zejména mořeplavci, je Slunce večer i ráno pod obzorem 6° až 12°. To už je sice také obloha poměrně tmavá, takže jsou dobře viditelné hlavní navigační hvězdy, ale současně lze také ještě dobře odlišit obzor od oblohy, zejména na moři. Konečně při občanském soumraku je naše životodárná hvězda pod obzorem jen do 6°. A tak lze ještě venku při málo oblačné obloze číst, nebo hrát na příklad míčové hry. Samozřejmě je už vidět Měsíc, tedy pokud není v novu, ale ten lze vlastně vidět někdy i v poledne. Každopádně je ale už také vidět i několik našich oběžnic - v pořadí Venuše, Jupiter, Mars, Merkur a Saturn – samozřejmě pouze někdy.
Zejména Venuše je za soumraku krásná, zejména když si dá randíčko s Měsícem!
Pokud je bezmračná obloha, pak vyskakují na nebi postupně další nejjasnější souhvězdí a hvězdy. Na severní polokouli po celý rok nejznámější Velký vůz a pak, kromě zimy, poměrně sólové hvězdy Arcturus a Vega, v chladné polovině roku snad nejkrásnější souhvězdí „celokoulové“ oblohy Orion a v zimě pak vůbec nejjasnější hvězda Sírius. Všechny tyto zářící objekty můžeme vidět na obloze už za soumraku – a pak tu nádheru nechvalte!
Délka soumraku závisí na zeměpisné šířce, tedy na vzdálenosti od rovníku a mění se pochopitelně i během roku. Na úrovni 50. rovnoběžky trvá občanský soumrak v zimě pouze několik minut, při jarní a podzimní rovnodennosti kolem 35 minut a v období kolem letního slunovratu přes tři čtvrtě hodiny. Protože Slunce v tomto období asi po čtyři týdny u nás neklesá pod obzor více než 18°, nemáme vůbec astronomickou noc a na sever asi od 60. rovnoběžky mají nádherné bílé noci. A naopak – kolem zimního slunovratu nemají lidé v polárních krajích vůbec astronomický den a nespatří Slunce po několik týdnů! Zato se právě v takto dlouhé astronomické noci mohou někdy kochat nádhernou polární září, kterou ale vychválím třeba příště.
A teď šup zpět na meteorologickou parketu. Při soumraku i při svítání vznikají poměrně často večer i ráno při určitých atmosférických podmínkách tak zvané soumrakové jevy, z nichž některé patří mezi nejhezčí jevy na naší obloze.
Zejména začátkem letního období je zajímavé sledovat děje na obloze po západu Slunce a před jeho východem. Snad pro každého - a pro mne zcela jistě - je mnohem příjemnější užívat si soumraku, protože svítání - pokud se čirou náhodou nevracíme z flámu – jisto jistě většinou zaspíme! Nejznámější jsou samozřejmě večerní i ranní červánky, které ovšem nemusí být jen červené. Podle různé vlhkosti vzduchu a různých příměsí mohou mít totiž celou škálu barev a v různém pořadí nad sebou. Nejvzácnější je ale poslední paprsek při západu Slunce, který je zelený, ale je třeba dávat opravdu velkého bacha, abychom jej spatřili. Povedlo se jen opravdu velmi málo šťastlivcům a já mezi nimi bohužel nebyl… Někdy se vytvoří i zajímavé paprsky ve tvaru krásného vějíře, nebo vysoko na obloze noční svítící perleťová oblaka. Podle ranních i večerních červánků pak může zkušený pozorovatel opravdu předpovědět počasí na příští jeden až dva dny.
A ještě last not least – závěrečný důkaz o chvály hodnosti soumraku a svítání, tentokrát z uměleckých kruhů. Pomalejší skladbu Twillight - Soumrak si vybral jako znělku svého jazzového orchestru Karel Krautgártner počátkem šedesátých let minulého století a naše slavná trojice Jaroslav Ježek, Jan Werich a Jiří Voskovec složili o třicet let dříve po všech stránkách poetickou serenádu Svítá, kterou my dříve narození asi známe.
Věřte, že je dobré a chvályhodné hodit alespoň občas přízemní starosti za hlavu a pozvednout hlavu nejprve k obzoru a pak i k výšinám. Stojí to za to!