Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ctirad,
zítra Drahoslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Podivní tvorové z jiného svìta (5)


Roháè


V èervnu roku 1954 se nám narodil syn Tomáš. Bydleli jsme tehdy v domì rodièù mé man¾elky ve Vraném nad Vltavou, a kdo to tam zná, jistì rád potvrdí, ¾e tato obec s výhodnou polohou na Vltavì má navíc i velmi pìkné okolí.


Vystoupá-li návštìvník jen pár set metrù k lesu smìrem na východ a ohlédne ze zpìt, zmizí mu domy z pohledu a má najednou pocit, ¾e je nìkde v pahorkatinì severních nebo západních Èech a ne jen nìjakých šest kilometrù od ji¾ní hranice hlavního mìsta. A tak jsem si, kdy¾ jsem se do Vraného pøi¾enil, øeky i jeho lesa s radostí u¾íval.


Jednoho nedìlního odpoledne v dubnu následujícího roku, kdy¾ bylo synkovi právì deset mìsícù, vypravila mne s ním ¾ena na procházku. Sama s námi nemohla jít, proto¾e pracovala na pøípravách pro následující vyuèovací týden, a tak jsem vyrazil, s koèárkem a s rozeètenou Tomeèkovou knihou o lovech beze zbraní, nahoru k dubovému lesu vysoko nad pravým bøehem øeky.


Poèasí bylo skvìlé, na obloze ani mráèku a sluníèko høálo skoro jako v létì. Kluk sedìl klidnì, tiše sledoval tu krásu kolem a o hraèky, které mu máma pøilo¾ila pøi odjezdu do koèárku, nejevil ¾ádný zájem. Bude po mnì, øíkal jsem si v duchu. Bude mít rád pøírodu, lesy a vodu, a a¾ bude vìtší, budeme spolu chodit na ryby, koupím mu vzduchovku a nauèím ho støílet, plavat, jezdit na kole a vùbec všechno, co musí kluci umìt, snil jsem dál.


Mezitím jsme pomalu vjeli do dubové jarnì zelené kmenoviny a po úzké cestì dorazili k døevìné lavièce, kterou tam loni kdosi vyrobil. S úlevou jsem se posadil, napojil Tomáška èajem z jeho lahve s dudlíkem, polo¾il ho pod pøikrývku a otevøel kní¾ku. Trvalo pak skoro hodinu, ne¾ jsem doèetl její poslední kapitolu.


Chlapec poøád spal a na mne padla tak pøíjemná a sladká únava, ¾e jsem neodolal, natáhl se na lavièku a s knihou pod hlavou zíral do koruny mohutného dubu nade mnou a zaèal bezdìky poèítat listy na nejni¾ší vìtvi. Nevím jak dlouho, ani kolik jich bylo, ale musel jsem pøi tom usnout.

 

Jak dlouho jsem spal, nevím, ale byl to patrnì jen lehký spánek, proto¾e mne náhle probudilo krátké a blízké zavrèení motoru, pak zvuk zpùsobený dopadem nìjakého tìlesa a ticho. Vzápìtí se ale rozlehl, lesem náøek. Vyskoèím z lavice a s hrùzou èekám strašnou leteckou katastrofu, ale místo toho vidím, jak po Tomáškovì hlavì leze ohromný èerný brouk, roháè. Je to samec s ohromnými kusadly a neohrabanì se sna¾í vymanit z chomáèku svìtlých vláskù. Kluk køièí, ohání se ruèièkama a brouk je z toho tak zpitomìlý, ¾e kdyby to umìl, øval by zøejmì taky. Okam¾itì je mi vše jasné: ¾ádná helikoptéra, ale let tohoto obra a dìtský køik vyvolaly kratièký sen o letecké havárii.


Opatrnì jsem brouka vyprostil a pøidr¾el ho k okraji korby koèárku a vrypy nehtem do plastovém povrchu zaznamenal jeho velikost. Pak jsem si ho ještì dùkladnì ze všech stran prohlédl a nakonec posadil na vrásèitou kùru nejbli¾šího dubu. Chvíli se ani nepohnul, jen tykadla po stranách oèí se pohybovala jako antény radaru, pátrajícího po nejvýhodnìjší trase letu. Popolezl ještì kousek výš, ale najednou z dubu spadl a zùstal le¾et v mechu na høbetì, s no¾kami sna¾ícími se o návrat do normální pozice.


V tom jsem mu ale nepomohl. Nechtìl jsem, aby mi uletìl, proto¾e jsem dostal nápad. Uká¾u ho Tomáškovi zblízka, aby vidìl, ¾e je to jen brouèek, kterého se nemusí bát. Vytáhl jsem kluka, který se ji¾ mezitím uklidnil, z koèárku a opøel ho zatím o lavièku, ne¾ brouka pøinesu.
Dvìma skoky jsem byl u dubu, zvedl zmateného roháèe z mechu, a v podøepu ho dr¾el v nata¾ené pa¾i: „Tomášku, koukej, to je ten brouèek co ti spadl na hlavièku. Neboj se, nic ti neudìlá!“ Ne¾ jsem to ale doøekl, kluk se rozbìhl a bez jediného klopýtnutí pøistál v mé náruèi. Pøekvapením a radostí jsem mìl najednou v oèích slzy, objímal ho a líbal. Zkusili jsme jednou nìkolik dalších krùèkù a pak jsem si u¾ odvá¾el toho nového chodce po této planetì domù, pochlubit se mámì, babièce a dìdovi.


Kam se mezitím podìl roháè, po latinsku Lucanus cervus L., nevím, ale jsem rád, ¾e jsem ho vùbec poprvé v ¾ivotì uvidìl a ¾e náš syn díky nìmu udìlal své první samostatné kroky. Proto na tyto dvì spolu související události nemohu nikdy zapomenout.


Jo, a ještì ta jeho velikost! Vzdálenost mezi vrypy na koèárku byla pøesnì 78 milimetrù. Byl to pìkný klacek.

 

 

Ludìk «opka

* * *

Ilustrace © Aleš Böhm

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 23.04.2015  22:06
 Datum
Jméno
Téma
 23.04.  22:06 Ferbl
 23.04.  17:57 Blanka K.
 23.04.  11:54 Ludìk
 23.04.  11:03 Vesuvjana díky
 23.04.  10:32 kusan
 23.04.  08:10 Von
 23.04.  06:39 Bobo :-)))