Postupně se začínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se přáteli, potkávat se, a tak snad bude namístě (kdo chce - není podmínkou) přiblížit ostatním své okolí, své milé, zájmy atd. Začali jsme pohledem z okna. Dalším pohledům se však meze nekladou, samozřejmě v etických hranicích, daných provozem těchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete fotku (fotky) i text na info@seniortip.cz a my z toho uděláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde jeden z dalších pohledů - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen přenesený. Tentokrát je to opět něco málo ze zajímavého setkání.
Vzpomínka na krásný podzim
Už mnoho let se dívám z okna na kopec nazvaný Červený kámen. Ale ještě nikdy jsem na něj nevylezla, prostě to nějak nevyšlo. Rozhodla jsem se to napravit. Loňský krásný podzim sváděl k vycházkám a po Pulčinských skalách se už žádného kopce neleknu…
Ale pojďme zpět k Červenému kameni
Kdeže se tento kopec a barevným názvem nachází? Je to město, které je docela známé. Vlastně proslavila je továrna, která vyráběla automobily – nám známé T 603 (kdeže loňské sněhy jsou)… Ano, je to Kopřivnice. Po známých automobilech už zde není ani památka. Vlastně památka je, je to muzeum, jehož návštěvu vám vřele doporučuji.
Něco o městě
První stopy osídlení místa současné Kopřivnice, byly nalezeny již ve starší době kamenné. Důkazů o dávném osídlení je více. Spolehlivě byla prokázána existence sídliště lidu lužických popelnicových polí ze sklonku pozdní doby bronzové u tzv. Šutyrovy studánky na svahu Červeného kamene, ale i přítomnost keltské osady laténského období. Zajímavostí je i bronzový poklad nalezený u potůčku Koryčky z doby hallstadstské.
Kopřivnice je pěkným městem s řadou vycházkových tras, možností rekreace i sportů. V bezprostřední blízkosti města se zvedají vyhlídkové vrcholky Bílá hora (557 m n.m.), Červený kámen (690 m.n.m.) a Raškův kámen (540 m.n.m.). Lákavá je zajisté i Lašská naučná stezka, která provází nejkrásnějšími zákoutími okolí města Kopřivnice.
Vrchol Červeného kamene je nejen nejvyšším bodem Lašské naučné stezky a kopřivnických hor, ale i celé Podbeskydské pahorkatiny v okrese Nový Jičín.
Beskydy a Podbeskydí jsou součástí geologicky složité okrajové části vnějších Západních Karpat. Samotný masív Červeného kamene vznikl na dně hlubokého křídového moře, do kterého byl přinášen úlomkovitý materiál z okolních vyvýšenin. Později, při vrásnění Karpat byly vrstvy narušeny a navzájem přesunuty. Vznikl tak flyšový útvar, pro nějž je typické střídání vápenců, jílovců a pískovců.
Popis znaku: Štít svisle rozpolcený, bílý a červený = Bílá hora a Červený kámen (město mezi dvěma horami). Přes celý štít stojí doprava obrácený, ve zlaté barvě namalovaný obraz prvního kopřivnického automobilu „Präsident“ z roku 1897 (automobil charakterizuje zdejší průmysl). Nad ním je v pravém horním rohu štítu červený štítek s bílým kopřivovým listem, obráceným řapíkem vzhůru a špičkou dolů (štítek s listem kopřivy – mluvící znamení – napovídá název obce). Řapík je ve zlaté barvě.
A čím je tento pohled z okna zvláštní?
Dívám se na něj od roku 1968, kdy jsem se do Kopřivnice přistěhovala. Na podzim jsme se v Kopřivnici potkala s Ludmilou, která v Kopřivnici vyrostla a tento pohled pro ní byl každodenní právě do roku 1968, kdy naopak ona z Kopřivnice odešla dobývat svět :)
Tak jsme si trochu zavzpomínaly, co jsme která pod Červeným kamenem zažila.