O zapomenutém receptu a divokých mejdanech
Při hledání podkladů k dnešnímu Bylináři odněkud na mě vypadl vystřižený recept na bezinkovou bowli. Vzpomínka na mejdany, při kterých jediným pitím byly různě míchané bowle, a které jsme kdysi v šerém dávnověku našeho mládí pořádali s přáteli, byla okamžitá. Mejdany to byly skvělé, ale zrádné. Když totiž pijete něco takového, vůbec nemáte pocit, že se musíte kontrolovat a počítat vypité. Protože to, co pijete, je jemně aromatické, lehké, sladké a s ovocem. A navíc, té připravené bowle je takové množství, že ať pijete jak pijete, obsah skleněné koule zůstává téměř beze změny. Alkohol v ní obsažený není agresivní. Tedy on je, jenže jaksi plíživě, a vám se začne dělat šoufl jen pomaloučku, polehoučku, avšak zato dosti hutně. Jak říkám, pití je to výborné, až na ty konce. Ty nebývaly skvělé ani trochu, ale přesto bych dneska ještě jednou ráda zažila takový večer, i s tím koncem, jenže čas se zastavit nedá a takové jízdy už pro našince nejsou.
Bez černý
Byl znám již antickým lékařům a navíc měl i kultovní význam, který se dlouho udržoval a ještě ve středověku byl „černý bez“ opředen řadou pověr. V 17. století byl oblíbeným léčebným prostředkem ke „zbavování se hlenu“, jako diuretikum a silné projímadlo. Květ „bezu černého“ byl v 18. století vysoce ceněn pro bělící účinky na pleť a odstraňování pih.
Květy se hodí ideálně při horečnatých nachlazeních a chřipce. Pomáhají též při senné rýmě. Působí místně protizánětlivě, používají se do krémů k ošetření kůže. Připravuje se z nich čaj, který „pročišťuje krev“. Napomáhá při spalničkách a spále, urychluje výstup vyrážky. Je osvědčeným prostředkem při zánětech horních cest dýchacích, revmatických onemocněních a při vodnatelnosti. Zralé plody jsou bohaté na vitamíny A a C. V dřívějších dobách, než se začalo dovážet ovoce, připravovala se z nich vína a sirupy, které se užívaly preventivně proti nachlazení.
Listy působí diureticky, laxativně a „pročišťují krev“. Listy se kdysi používaly na pohmožděniny, výrony, rány a hemeroidy. Kůra působí silně laxativně, diureticky a vyvolává zvracení. V červnu a v červenci se sbírá květ a list, v říjnu se sbírají bobule.
ZPŮSOB POUŽITÍ A LÉČIVÉ ÚČINKY:
Příprava čaje: Přelijte 2 čajové lžičky květu 1 sklenicí vroucí vody a nechte vylouhovat 10 minut. Dvakrát denně vypijte po doušcích jednu sklenici čaje.
Při zácpě použijte čaj – macerát: Přidejte ½ čajové lžičky drogy do šálku studené vody a nechte přes noc vylouhovat. Ráno macerát přihřejte a vypijte.
Jak správně sbírat a sušit bez černý: V době plného květu se květenství odstřihují nůžkami a volně ukládají do košů, aby se nezapařila. Obvykle se suší celá květenství, zavěšená na šňůrách.
Někdy se po zavadnutí jednotlivé květy sdrhují a rychle suší ve slabé vrstvě ve stínu při teplotě do 45°C, aby si uchovaly původní barvu, neboť zahnědlá droga je bezcenná. Správně usušená droga má nažloutlou barvu, květní stopky jsou žluto až šedozelené. Má silný a charakteristický pach, chuť zprvu nasládle slizovitou, později slabě škrablavou. Na závadu je příměs zahnědlých květů a silných stopek. Droga se musí uchovávat v dobře uzavřených nádobách.
No a protože nejen bylinky jsou zdravé, ale i trochu toho hřešení je zapotřebí, jinak by člověk ani nevěděl, že žije, přidávám ten zapomenutý recept na bezinkovou bowli:
Do 1 litru vody naložíme 10 květů černého bezu, 1 svazeček máty, šťávu ze 3 citronů a 200g cukru, necháme 24 hodin stát při pokojové teplotě. Pak nálev přecedíme a necháme vychladit.
Do velké skleněné mísy vložíme čerstvě ustřižené oprané květy bezinky, chemicky neošetřený citrón nakrájený na kolečka, a opatrně zalijeme nálevem. Nakonec přidáme 1 láhev chlazeného bílého vína a 1 láhev chlazeného sektu. Můžeme přidat i pár kostek ledu.
A ještě něco. K nakreslenému obrázku jsem hledala nějaký výstižný citát, kterých mám nespočet. Chtěla jsem ale, aby byl vtipný, ne vážný. Nejsem až tak veselá kopa, abych kreslené vtipy zvládala bez problémů.
A tak, koho napadne nějaká vtipná průpovídka při pohledu na „Bylinku“, jak zve malého domácího vrabčáčka do zájezdního hostince, zatímco velcí a divocí ptáci táhnou na jih, napište ji do komentáře.
Magdalena Vlachová