Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otýlie,
zítra Zdislav.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Ve stopách předků
Tip na výlet - Archeopark Chotěbuz


Krásné dny lákají k výletům do přírody a za zajímavostmi. Že je jich v našem okolí mnoho nemusíme zdůrazňovat. Jednu takovou, dobře dostupnou vám v našem tipu nabízíme. Nachází se nedaleko Ostravy a dojedete tam pohodlně vlakem, případně autem.
Pozvánka je do Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře, kde se seznámíte se zajímavou, téměř třítisíciletou historií osidlování území Starého Těšína, prohlédnete si repliku slovanského hradiště, starobylých obydlí, repliky nálezů a projdete se po dřevěných ochozech.

Archeologická lokalita je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Na říční terase se rozkládalo v minulosti mohutné trojdílné hradiště, pod kterým původně protékala řeka Olše. Hradisko v Podoboře bylo osídleno ve dvou fázích. První byla fáze pravěká, která zabírala období starší doby železné, konkrétně slezsko-platěnickou kulturu (cca 800 – 400 let př. n. l.). Mezi nejvýraznější památky tohoto období patří např. korálky ze skelné pasty, železné sekery a jemná tuhovaná keramika. Druhá fáze osídlení spadá do období slovanského. V této době zde postupně vyrostlo mohutné hradisko, které sloužilo jako mocenské a hospodářské centrum, kde pravděpodobně sídlila tehdejší společenská elita. Důkazem toho jsou archeologické nálezy vykopané při dlouholetých výzkumech realizovaných Muzeem Těšínska ve spolupráci s AV ČR v Brně vedených Doc. PhDr. Pavlem Kouřilem, CSc.


Jedná se o výbavu jízdních bojovníků jako např. udidlo a ostruhy či zbraně svědčící o násilném zániku hradiska, např. sekery, hroty šípů, nože. Z množství nálezů lze jmenovat také běžné předměty jako byla kosa, nůžky, vědérko apod. Velmi známé je také železné pouto, pravděpodobně používané při obchodu s otroky. O obchodních kontaktech obyvatel hradiska svědčí také nález mince uherského krále Štěpána.

Kromě nálezů movitých zde bylo objeveno množství archeologických objektů, které nelze uchovat jinak než dokumentačně. Především to byly pozůstatky fortifikací, sídelních a výrobních objektů jako např. pícky či dokonce kultovní objekt nalezený na prvním předhradí.
V současné době je na této lokalitě vybudován Archeopark, který má návštěvníkům a veřejnosti vůbec přiblížit život raně středověkého hradiska a rekonstruovat i přibližnou podobu zde nalezených objektů. Jeho součástí jsou rekonstrukce jak fortifikací, tak i běžných obytných staveb či výrobních zařízení. Návštěvník tak má možnost nahlédnout do každodenního života našich předků v dávné minulosti.


Hlídáte-li o prázdninách vnoučata, zprostředkujte jim návštěvou neobyčejný zážitek. Prohlídka je se zajímavým výkladem historie a doplňují ji i zajímavé aktivity, například střelba lukem do terče.

 

   


Archeopark je přístupný od dubna do října. Je třeba upozornit, že se jedná o národní kulturní památku, v jejím prostoru stále probíhá systematický archeologický výzkum, v němž není možný volný pohyb osob. Prohlídka je možná pouze s průvodcem, trvá s výkladem asi 60 minut a začátek prohlídky je vždy v každou celou hodinu.
Prohlídku se psem možno absolvovat, pokud se jedná o malé plemeno, které jste schopni nést po dobu prohlídky v náručí nebo v košíku. Velká plemena, ani na vodítku, nejsou do areálu připuštěna. Archeopark je sice pod širým nebem, ale nachází se v lese a je postaven z hořlavých materiálů (sláma, dřevo). Z důvodů bezpečnostních a požární ochrany je v celém areálu archeoparku zakázáno kouřit.


Otevírací doba:
květen, červen, září, říjen: út - pá na objednávku, so - ne 9.00 - 17.00 hod.
červenec, srpen: po - zavřeno, ostatní dny 9.00 - 17.00 hod.


Vstupné:
dospělí - 50 Kč
děti, studenti, senioři, ZTP - 25 Kč
rodinné - 100 Kč

Na místě je možno zakoupit pohledy, turistické známky, dřevěné pohlednice a drobné předměty.


Příjezd k archeoparku:
autem - po silnici, odbočující z hlavního tahu z Českého Těšína na Karvinou za obcí Chotěbuz vlevo (kousek za vlakovým nádražím a před železničním viaduktem odbočíte vlevo).
vlakem - vysednout ve stanici ČD Chotěbuz, odkud je to k archeoparku asi 800 m (10 min. chůze). Cesta od nádraží je značena oranžovými šipkami.

 

   


Orientačním bodem je Rybí dům, který se nachází asi 200 m od archeoparku, a kde se můžete před nebo po prohlídce zastavit na občerstvení nebo si prohlédnout obří akvária. Je zde stálá výstava sladkovodních ryb, které se nacházejí v našich řekách a rybnících, ale také malá akvária s méně známými druhy akvarijních rybek.


Ludmila Holubová



Komentáře
Poslední komentář: 21.07.2011  16:33
 Datum
Jméno
Téma
 21.07.  16:33 Gabi-florka
 21.07.  13:01 LenkaP
 21.07.  12:35 Mirek LenceP
 21.07.  11:49 Vesuvanka díky
 21.07.  11:03 LenkaP Mirkovi
 21.07.  11:00 Mirek
 21.07.  10:56 imraL villanova
 21.07.  10:39 Lukáš
 21.07.  08:38 LenkaP
 21.07.  08:12 ferbl