Piet Mondrian
Na tohoto malíře jsem přišla, když jsem studovala lekci č. 16 - Malování ve Windows, kde byly jako úlohy geometrické vzory. Náhodou se mi v té době připletla pod ruku jedna práce malíře Piet Mondriana a jeho geometrické vzory mne zaujaly. Pak jsem dostala od Ludmily „zadání“ – něco o tomto malíři pro ostatní připravit. Udělala jsem to ráda, jen se omlouvám že to trochu déle trvalo. Ale snad je to téma stále aktuální…
Holandský malíř Pieter (Piet) Cornelis Mondriaan se narodil 7. března 1872 v Amersfoortu v rodině učitele kreslení Pietera Cornelia Mondriaana. S malířstvím se Mondrian seznámil díky svému strýci Fritsi Mondrianu.
Původně se Piet chtěl stát knězem, ale nakonec zvítězila jeho touha malovat. V roce 1892 odjel studovat na Akademii umění do Amsterdamu, kde se v malování zdokonalil. Po vystudování Akademie působil jako učitel kreslení, ale zároveň se intenzivně věnoval také své vlastní tvorbě.
Kolem roku 1904 předměty Mondrianových obrazů dostávaly jedinečné harmonické a geometrickém uspořádání. Všechna jeho počáteční díla - zátiší a krajiny postupně přecházela do jednoduché struktury. Kreslené předměty dostávaly styl barev a křivek a byla zdůrazněna línie. V roce 1912 se přestěhoval do Paříže a změnil si svoje příjmení (odstranil písmeno „a“z Mondriaana). Do Holandska se Mondrian vrátil v roce 1914.
Zpočátku byla Mondrianova tvorba ovlivněna školou francouzských impresionistů. Maloval zátiší, krajiny a portrétoval. Později začal experimentovat s kubismem, se kterým se seznámil v roce 1911 na výstavě v Amsterdamu. Pak se od kubismu odklonil a stal se členem nizozemského uměleckého hnutí, literární revue De Stijl, která byla založena roku 1917. De Stijl vycházel do roku 1924.
V roce 1919 se Mondrian opět rozhodl odejít do Paříže, kde zůstal až do roku 1938. Tam také začal vytvářet své abstraktní obrazy skládající se z černých vertikálních a horizontálních linií a červené, žluté a modré barvy.
V
roce 1938 se Mondrian pod hrozbou nastupujícího nacismu přestěhoval do Londýna a později se rozhodl odejít do New Yorku, kde strávil zbytek života. Tam se stal uznávaným malířek moderního umění. V jeho ateliéru se setkávali malíři z celého světa.
Zde také namaloval své nejznámější obrazy – např. Broadway tančí Woogie
Mondrian zemřel na zápal plic 1. února 1944 v New Yorku. Byl pohřben na hřbitově Cypress Hills v Brooklynu.
Pozn.: Inspirace k lekci č. 16 – Malování ve Windows
Milena Horáková
Galerie umělců:
Stvořitelé času - 1 Michelangelo Buonarotti
Stvořitelé času - 2 Rafael Santi
Stvořitelé času - 3 Leonardo da Vinci
Teorie umění: