Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.
Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Vzpomínka na pra¾ské jaro
Kdy¾ si všechny moje myšlenky vyšly na špacír, rozhodla jsem se jít na procházku také. Májové poèasí pøedvádìlo celou škálu ztøeštìných kouskù, ale my, co jsme opatøeni trekkingovou obuví z gore-texovou membránou, si s tím nedìláme hlavu.
Odhodlanì za sebou zamykám domovní dveøe. Vzápìtí shledávám, ¾e nebe dostalo zánìt deš»ového mìchýøe. Po troškách udeštívá na všechny bytosti vèetnì rostlinek, které nevlastní deštníky, ale zato koøeny, tak¾e nemají mo¾nost utéct a nìkde se schovat.
(Nìkteøí lidé mají podobný osud. Kdysi se díky svým koøenùm také nikam nevydali.)
Sotva jsem došla k ráji popelnic na konci domovního bloku, udeštívání pøidalo na razanci. Nebe zaèalo poøádnými chrstanci vody propleskávat ka¾dého, kdo vylezl ven.
Po chvíli pøestalo pršet. Mraky zaèaly dìlat legraèní oblièeje, vyplazovaly na sebe jazyky a pitvoøily se na slunce, které na okam¾ik vystrèilo paprsky. Dostalo bájeènou náladu, popadalo se za kulaté bøíško a jen tak pro legraci zaèalo ¾dímat rozdovádìné mraky a dìlat z nich lehounké obláèky. Pak pøivolalo vìtøík, aby natøásal to bìlostné nadìlení jako peøinky a já mìla nepøekonatelnou chu» se tam mezi nì polo¾it na modré prostìradlo oblohy.
Flakony rozkvetlých šeøíkù a støemch vonìly na plné pecky. Je jisté, ¾e tenhle parfém hned tak z módy nevyjde.
Aby obloha nezùstala navonìné pøírodì nic dlu¾na, hodila na sebe nový, elegantní šedý kostým, který si narychlo spíchla podle poslední nebeské módy.
Vzápìtí se opìt ochladilo a pro vìtší efekt zaburácel hrom - právì, kdy¾ jsem došla k rybníku.
Zábìhlickému rybníku se øíká Hamrák. Stal se cílem procházek pejskaøù, dosud spokojených man¾elských párù, milencù, maminek s koèárky, penzistù, sportovcù i osamìlých chodcù, jako jsem já. Všichni tu se zájmem pozorují sami sebe, vodní havì», a v pøilehlých restauracích vesele doplòují nadbyteèné kalorie.
Ten den nebyla u Hamráku ani noha. Kdo by také v té vodì chodil k vodì? A pøece všichni, kdo tu nejsou, mají smùlu. Rybníku to toti¾ náramnì sluší. Také vrbám - pamìtnicím, které si v nìm umývají vlasy, to sluší. Hladina s odrazem místního kostelíèka si pøisvojila šedou barvu nebe a tváøí se tajemnì. Právì ji rozbouøilo hejno divokých kachen, které od pøistání neodradilo ani neutuchající kvákání ¾ab.
®áby øvou, jako by jim šlo o ¾ivot. Ono jim vlastnì o ¾ivot jde. Dìlají všechno pro to, aby jim Pámbùh nevyèetl, ¾e je málo pulcù.
Je zøejmé, ¾e nastal èas ¾abího milování. Kuòky, ropušky, blatnice, ropuchy obecné, krátkonohé i zelené, rosnièky všech druhù, skokani hnìdí, skøehotaví, ostronosí, štíhlí a já nevím jací ještì, všichni ti koloraturní pìvci a pìvkynì se patrnì sna¾í pøetrumfnout Kammersängerin, paní Editu Gruberovou, èestnou èlenku Vídeòské Státní opery, která prakticky ve stejné chvíli pøimìla svým kouzelným zpìvem diváky v Rudolfinu na druhém konci Prahy, aby povstali a vzdali hold jejímu jedineènému umìní.
Pra¾ské jaro je pra¾ské jaro, ve mìstì i v pøírodì je koncertní sezóna. A» jsi na koncertì nebo u rybníka, Praha svùj hudební festival nezapøe.
Nevím nic o hudebním zalo¾ení kachen, ale zdá se mi, ¾e pro ¾abí zpìv pochopení nemají. Zacpávají si pøi nìm køídly uši, aby nepøišly o rozum a nezapomnìly, proè sem vlastnì pøilétly. Aby v létì nelétaly na jih a v zimì na sever, aby rozeznaly kaèera od housera a nezapomnìly ani jiné zásadní kaèeèí schopnosti, jako tøeba plavat nebo potápìt se.
Z tìchto bohulibých úvah mì vytrhl další liják. Kapky deštì zaèaly dopadat na hladinu jako pøistávající parašutisté. Kolem ka¾dé se vytvoøil kruh. Ten se rozšiøoval, rozšiøoval, a¾ se nakonec všechny kruhy spojily.
Nad Zahradním Mìstem se zablesklo, rybník ovìnèily lou¾e, v kterých se zrcadlí vše, co se do nich vejde. Nemohou se doèkat, a¾ je metamorfóza v bláto promìní v detektivy. A¾ budou odhalovat, podle otiskù podrá¾ek, podpatkù a tlapek, jací lidé tudy prošli a jaké psí rasy zvedly poblí¾ no¾ièku.
Bouøka nechtìla zùstat pozadu za jarním rámusem a já, aè bych se, coby nadšený, i kdy¾ promoklý posluchaè a dívaè, ještì ráda zdr¾ela, beru nohy na ramena. ®enu úprkem kolem tenisového kurtu, bì¾ím po svahu spoøilovské Tøešòovky k nejbli¾ší telefonní budce.
O kovovou støechu mého doèasného azylu bubnují kroupy velké jak holubí vejce. Hned jak se všechny vysypaly na zem, vyrá¾ím na poslední úsek cesty. Taktak, ¾e jsem nezašlápla kopulující brouèky, kteøí se, bouøka nebouøka, zapomnìli pøi té bohulibé èinnosti na betonovém chodníku. Míjím pár zamilovaných promáèencù, kteøí chrání jeden druhého pøed deštìm dlanìmi a stojí tu jako model pro fontánu.
Na chodbì našeho domu div neporazím tøi dámy, které právì mají v prádle jednoho z našich pøedních politikù, a jak je slyšet na celé kolo, jejich valchy nemají slitování.
V bytì pak házím šaty na šòùru, suchý ¾upan na tìlo, horké bombardýno do ¾aludku. Právì jsem stihla zprávy. Hašteøení a povyk jako na rybníku. Všechno, co ¾ije, dává o sobì slyšet.
Mlèím.
Pøemýšlím o tom, ¾e èlovìk, který jde pøírodou sám, nìkdy vidí i neviditelné. Jde-li s pøítelem, vidí všechno dvakrát. Jde-li se svou láskou, nevidí nic, jen toho druhého.