Pøedstavuje se vám kraj krásný, bohatý na lesy, hory i údolí, na vodu v horských bystøinách i v lázeòských pramenech. Tato malá pozvánka Vám chce pøipomenout okres, který mo¾ná neznáte, nebo jeho èásti, kde jste ještì nebyli a na co se tedy mù¾ete pøi své pøípadné návštìvì tìšit. Okresní mìsto Šumperk s více jak 30 000 obyvateli je známé nejen svým textilním prùmyslem, spoleèenským a kulturním ¾ivotem, ale zejména je to mìsto nazvané „brána k Jeseníkùm“. Je vzdálené jen 15 km od hlavního høbetu Hrubého Jeseníku.
Po krátké zastávce v okresním mìstì, vás zveme k návštìvì lázní Bludov a Velké Losiny, které jsou zalo¾eny na pøírodních sirných pramenech. Pro ty, kteøí mají rádi historii a pøekrásnou pøírodu, jsou Velké Losiny s renesanèním zámkem proslulým èarodìjnickými procesy a ruèní výrobou papíru tím pravým místem. Od jara a¾ do podzimu lze se koupat v termálním koupališti. V blízkém okolí v Maršíkovì a ®árové mù¾ete navštívit roubené døevìné kostelíky za 17. století.
Na své si pøijdou i milovníci zimních sportù. V údolí øeky Desné a Merty, v obcích Verníøovice a Kouty nad Desnou je velké mno¾ství rekreaèních zaøízení. Jen pár kilometrù od Koutù se nachází nejznámìjší rekreaèní støedisko Èervenohorské sedlo. Velké mno¾ství ly¾aøských vlekù uspokojí i ty nejnároènìjší.
ZÁBØE®SKO
Nad malebným údolím Moravské Sázavy, které spojuje Moravu s Èechami, le¾í druhé nejvìtší mìsto okresu Šumperk, zalo¾ené v pol. 13. století Zábøeh. Má øadu pozoruhodných kulturních i umìleckých památek. Pozornost si zaslou¾í zábøe¾ské kostely - farní kostel sv. Bartolomìje a filiální kostel sv. Barbory. Rozhodnì ale nepøehlédnìte mariánský morový sloup z roku 1713 a empírovou kašnu na námìstí z roku 1829.
Pøíjemnou rekreaèní oblastí je nepøíliš vzdálená osada Dolní Bušinov s vodní plochou. Je ideálním místem pro klidnou odpoèinkovou rekreaci. Areál v Dolním Bušinovì mù¾e být i výchozím místem pro cyklistické výlety do okolí.
V kopcovitém terénu Úsovské vrchoviny, na východ od Zábøeha, hned nad støedem stejnojmenné obce se tyèí zøíceniny hradu Brnièka ze 14. století.
MOHELNICKO
V ji¾ní èásti šumperského okresu le¾í staré moravské mìsto Mohelnice, jeho¾ historie sahá a¾ do pravìku a støedovìku. Naleznete zde mnoho pamìtihodností.
Za zmínku stojí rozsáhlé vodní plochy vytì¾ených štìrkopískem, kde si v letních mìsících mù¾ete zaplavat a zasurfovat. Smìrem k západu se zvedají první svahy Mírovské vrchoviny. Uprostøed kopcù a lesù, z dálky dovøe viditelný, stojí neslavnì proslulý hrad Mírov. Navštívit mù¾ete i mìsteèko Úsov, známé díky stejnojmennému hradu a zámku s lovecko-lesnickým muzeem a ¾idovský høbitov.
Vaše další cesta by mìla rozhodnì vést do hanáckého mìsteèka Loštic, proslulého tvarù¾ky. V rodinné firmì Aloise Veselse objevíte tvarù¾káøské muzeum, jediné svého druhu na svìtì. Unikátní expozici starých loštických hrnèíøù najdete v památníku slavného ilustrátora Adolfa Kašpara.
HANUŠOVICKO
Mìsto Hanušovice je proslulé pøedevším svým pivovarem HOLBA, a.s., kde se vaøí pivo vynikající kvality. Stojí uprostøed hlubokých, civilizací nedotèených lesù, které jsou ideálním místem pro pìší turistiku a houbaøení.
Pøi toulkách pøekrásnou lesnatou krajinou máte mo¾nost navštívit Staré mìsto le¾ící na rozhraní horských masívù Králického Snì¾níku a Hrubého Jeseníku, ze kterého mù¾ete podniknout horskou túru po høebenech a¾ na Králický Snì¾ník (1424 m) s pramenem øeky Moravy.
Návštìvníky tohoto kraje jistì potìší i mno¾ství rekreaèních zaøízení s velkým poètem ly¾aøských vlekù. Terén je vhodný i pro bì¾ecké trasy smìrem na Paprsek, Brannou, Návrší a Malou Moravu.