Letí to, letí. Je to neuvìøitelné, ale u¾ to budou tøi roky, kdy jsem v Bylináøi psala recepty na rùzná ovocná vína. A proto¾e se vystøídalo na stránkách dost návštìvníkù, myslím ¾e nebude na škodu recepty napsat znova. Ten starý Bylináø ji¾ není k nalezení ani v archivu a pamatuji se, ¾e tehdy mìla ta ovocná vína a likéry docela kladný ohlas. Nabídku pùvodních receptù jsem rozšíøila o nové, které se mi dostaly bìhem èasu do ruky a tak doufám, ¾e si ten svùj vyberete.
Višòovka
1 kg višní, 5 l¾ic malinové š»ávy nebo sirupu, 300 ml koòaku, 3 høebíèky, 250 g cukru, 250 ml cukru, 250 ml vody
Višnì pøebereme, opereme necháme okapat, otrháme stopky, vypeckujeme a narovnáme do tøílitrové láhve, pøidáme høebíèek a ovoce zalijeme sirupem, poté koòakem. Láhev uzavøeme a postavíme na teplé místo. Po 4 týdnech dáme do kastrolu cukr a na mírném ohni zkaramelizujeme, zalijeme vodou a za stálého vaøení rozmícháme a necháme vychladnout. Studeným roztokem zalijeme višnì s koòakem a necháme ještì dva dny stát. Potom likér pøecedíme do láhve a zazátkujeme. Višnì mù¾eme pou¾ít do koktejlù, pohárù a podobnì.
Rybízové víno
Na 5 litrù vína potøebujeme 2,5 kg rybízu, 2,70 litrù vody, 90 dkg cukru. Na zkvašení potøebujeme kvasinky Champagne nebo Malaga
Mù¾eme vyrábìt z rybízu èerveného, bílého i èerného, avšak nejchutnìjší je z èerveného s pøídavkem 10-15% èerného rybízu, který dodá vínu krásnou barvu, plnìjší chu» i vùni. Rybíz mù¾eme dobøe lisovat na mlýnku na ovoce i se stopkami. Š»ávy je víc i kdy¾ je ponìkud natrpklá a kromì toho na dnì nádoby po vykvašení zùstává hodnì usazenin. Rybíz rozmaèkáme a necháme 1-3 dny kvasit. Nìkolikrát dennì promícháme, pak propasírujeme nebo prolisujeme na strojku a dáme do lahve. Zalijeme vychladlou svaøenou vodou s cukrem a láhev pøevá¾eme celofánem, který nìkolikrát propíchneme.
Malinové víno
Na 5 litrù vína potøebujeme 5 kg malin, 1litr vody a 80 dkg cukru
Víno mù¾eme vyrábìt jak z lesních, tak zahradních malin nebo ostru¾in. Plody rozdrtíme a necháme 2-5 dnù kvasit. Obèas zamícháme. Vylisujeme na strojku nebo pøes øídký cedník a pak ještì pøecedíme pøes husté plátno. Zalijeme svaøenou vodou s cukrem a dáme do lahve, pøevá¾eme celofánem, propíchneme a ulo¾íme v místnosti, kde teplota neklesne pod 12°C. Kdy¾ je kvašení u konce, tak opatrnì, abychom nezvíøili sedlinu u dna stáèíme do lahví.
Borùvkové víno
má stejný rozpis i postup jako víno malinové:
Na 5 litrù vína potøebujeme 5 kg borùvek, 1 litr vody a 80 dkg cukru
Borùvkové víno vyniká krásnou barvou a pøíjemnou chutí. Pøi pøípravì mù¾eme pou¾ít 2gr fosforeènanu amonného, abychom urychlili kvašení. Jestli má víno pøíliš výraznou chu» mù¾eme k nìmu pøidat malý podíl vína rybízového nebo višòového.
Šípkový likér
Zralé šípky pøešlé mrazem opereme, necháme okapat, rozpùlíme, rozmaèkáme vaøeèkou a vlo¾íme do pìtilitrové láhve. Zasypeme cukrem a zalijeme lihem. Láhev uzavøeme zátkou, postavíme na teplé místo a ka¾dý den s ní zatøeseme. Po deseti dnech likér pøecedíme a nalijeme do lahví a uzavøeme.
Šípkové víno a trnkové víno se dìlá stejnì
1,5 litrù zralých, mírnì namrzlých šípkù, 1,5 kilo cukru, 3 litry vody
Zralé šípky opereme, zbavíme stopek a dáme do pìtilitrové láhve. Zaléváme pøevaøeným a prochladlým roztokem cukru s vodou. Otvor láhve uzavøeme pergamenovým papírem, dobøe pová¾eme a do pergamenu udìláme jehlou nìkolik dírek. Víno necháme kvasit v teplé místnosti a¾ tøi mìsíce. Teprve, kdy¾ všechny šípky spadnou na dno a víno je pìknì èisté, opatrnì je pomocí hadièky stáèíme do pøipravených lahví. Víno necháme v klidu ule¾et.
Magdalena Vlachová