Posázaví Štola Halíøe
Štola Halíøe - ra¾ba zdejší štoly vedené z údolí Turyòského potoka probìhla v letech 1949 - 1950 v rámci prùzkumu jílovského zlatonosného revíru. Ve stejné dobì byla v západní èásti Halíøù zpøístupnìna stará štola ra¾ená východnì z údolí Chotouòského potoka. Zmáhání staré štoly neposkytlo ¾ádné zajímavé výsledky.
Nová Halíøská štola, která svou délkou cca 270 m otevøela celé ¾ilné pásmo, poddolovala rozsáhlé povrchové zbytky støedovìkých prací. Zastihla staré štoly na dvou paralelních køemenných ¾ilách. Vzhledem k malé mocnosti ¾il, byla celá oblast Halíøského pásma vyhodnocena jako neperspektivní a prùzkumné práce tu byly v roce 1951 ukonèeny. Nejlepší pøístup ke štole je z Borku.
Vzhledem k zachovalosti podzemních prostorù, nepøítomnosti podzemních vod a pìkným ukázkám starých prací, byla štola vybrána ke zpøístupnìní veøejnosti a celý prohlídkový okruh je osvìtlen, co¾ znaènì usnadòuje si vše ve štole dùkladnìji prohlédnout. Vlastní prohlídka štoly je fyzicky nenároèná a zcela jistì poodkrývá tì¾kou práci horníkù v minulých dobách.
Štolu jsem si mohl poprvé prohlédnout, kdy¾ zde probíhal den otevøených dveøí v muzeích, kdy zde byl i pro návštìvníky pøipraven animaèní program, co¾ bylo jistì nejzajímavìjší pro ty nejmenší dìti. Dostalo se mi však pøíle¾itosti štolu navštívit i v dobì, kdy probíhaly zde i zajiš»ující práce pøi vniklé vodì do štoly.
Mìl jsem tak mo¾nost se seznámit nejen s probíhajícími pracemi, ale pøedevším si celou štolu v klidu projít, dùkladnì prohlédnout a udìlat si nìjakou svoji fotografii zdejších podzemních prostor.
Ludìk Horký
***
Foto:archviv autora
Zobrazit všechny èlánky autora