Je tì¾ké vymyslet poetický obrázek na téma køen. Urèité pøedstavy o romantice sice mám - zapadající slunce, vlající koòská høíva, krásná dívka..., ale kdy¾ vyslovím slovo KØEN, okam¾itì se mi vybaví PIVO A PÁREK. A co teï s tím!
Pøed léty jsem vytváøela pro jednoho pána grafiku. Nemìla jsem k nìmu ¾ádný vztah ani zvláštní sympatie a pøesto na úètence za odvedenou práci byla velmi malá cifra. Byl toti¾ velkým milovníkem koèek, tak jako já. Hned pøi prvním kontaktu mi vrazil do ruky disketu s fotkami jeho miláèkù a øekl, a» je pou¾iji, kdy¾ se budou hodit. Ani jsem nepodìkovala. Proè to dává mì, která má kolem sebe smeèku vlastních koèek s houfem nezbedných ko»at? Mì, která se ¾iví fotografováním a má tøi cédéèka plná vlastních drahouškù...
Ale takovou fotku nemám! Je na ní køen, párek a i ta poezie. Dìkuji.
Køen je dnes velmi známá koøenová zelenina, i kdy¾ ve støedovìku byl køen pìstován pøevá¾nì v klášterních zahradách jako léèivá bylina. Nekvetoucí mladou rostlinu si mù¾eme snadno splést s vìtšími druhy š»ovíkù, s nimi¾ jsou si podobné. Pochyb se zbavíme ochutnáním kousku listu. Listy koøene mají palèivou chu», š»ovíkové jsou nakyslé.
Èerstvý koøen obsahuje dvakrát tolik vitamínù C, ne¾ je u citrónù. Mimo to také vápník, sodík, hoøèík. V malých dávkách køen podporuje chu» k jídlu a èinnost trávící soustavy, usnadòuje odkašlávání a má mírný moèopudný úèinek.V minulosti se pou¾íval zejména zevnì. Pøikládal se na omrzliny a klouby posti¾ené revmatismem.
Moje babièka si dìlala známou "køenovou placku". Byl to jeden díl nastrouhaného køenu s pìti díly mouky a jedním dílem tuku. Smìs zabalila do dìtské bavlnìné pleny a pøikládala na koleno. Prý to pomáhalo.
Na zesvìtlení pih, prý také pomáhá š»áva vymaèkaná z nastrouhaného koøene, smíchaná s octem. Pihy se tím potírají.
O køenu jsem se doèetla tuto zajímavost. Jemnì nakrájené listy se pøidávají do potravy pro psy, jako prostøedek proti èervùm a pro zlepšení tìlesné kondice.
JAK CHUTNÁ KØEN
NAKLÁDANÝ KØEN
Mladé, vìtší a nepoškozené koøeny køenu oèistìte a nastrouhejte. Dejte do malých sklenic a zalijte teplým, ne však horkým octem. Octový nálev pøipravíte z 1 èajové l¾ièky soli a 275 ml octa. Zavíèkujte a po mìsíci mù¾ete konzumovat.
KØENOVÁ OMÁÈKA STUDENÁ
Zahøejte dvì l¾íce octa, jednu l¾ièku cukru, pùl l¾ièky pepøe a soli, jednu l¾ièku hoøèice.
Na mírném ohni míchejte tøi minuty. Pøidejte 4polévkové l¾íce najemno nastrouhaného køenu a ohøívejte další dvì minuty. Omáèku nechte vychladnout a pak do ní zašlehejte podle chuti smetanu. Recept uvádí asi tøi l¾íce. Pøed podáváním dejte vychladnout do lednièky.
Magdalena Vlachová
Pozn.: Bylináø zaèal vycházet na SeniorTipu v roce 2004. Nìkteré èlánky jsou opakovány, ale domnívám se, ¾e na zajímavosti jim èas neubral. (Ludmila)