Okrasné i u¾itkové „obludky“ v trojské botanické zahradì
U nás v Botanické zahradì hl. mìsta Prahy teï "ují¾díme" kromì medu i na dýních a plastikových láhvích. Ing. Petr Herynek instaloval na venkovní expozici areálu Jih ú¾asnou sbírku zeleninových oblud - je jich více ne¾ 500!, a vy byste o tom rozhodnì mìli vìdìt. Budu moc ráda, kdy¾ si „TO“ nenecháte jen pro sebe.
DÝNÌ – ARAN®MÁ Z DÝNÍ
5. – 31. 10. 2007, dennì 9 - 17 hodin.
Botanická zahrada hl. mìsta Prahy: venkovní expozice - areál Jih (u pergoly)
Ing. Petr Herynek, letitý skvìlý spolupracovník Botanické zahrady hl. mìsta Prahy do Troje „pøikulil“ více ne¾ pìt stovek okrasných a u¾itkových dýní. A¾ na pár výjimek všechny vyrostly na jeho polích...
Domovinou dýní je Støední a Ji¾ní Amerika. Je to jednoletá, teplomilná, liánovitá rostlina patøící mezi zeleninu. Mohou být kulaté, zploštìlé, vejcovité, válcovité, hruškovité i baòaté, malé i velké. Povrch plodu bývá hladký, ¾ebrovitý nebo hrbolatý. Nìkteré jsou zbarvené zelenì, jiné krémovì, oran¾ovì, ¾lutì, mohou být dokonce tmavì zelenì kropenaté èi pruhované. Du¾nina tykví bývá nazelenalá, krémová, ¾lutá i oran¾ová. I chu»ovì jsou tykve velmi rozmanité, nìkteré se na jazyku jen rozplývají díky své hladkosti a jemnosti, chutnají po oøíšcích, po másle, ovšem najdou se i takové, které byste do pusy rozhodnì strkat nemìly...
Mezi vystavovanými exponáty najdeme v Troji po celý øíjen tykve všech barev, tvarù, velikostí a chutí... . Nechybí „stará - dobrá“ odrùda špagetová, fíkolistá, goliáš, cuketa, olejná, turbanová, patizon a divoce rostoucí (nic moc chutnající), ve vystavované sbírce jsou však zastoupeny i novošlechtìné, dosud u nás nepìstované krasavice. A øada zajímavostí: tøeba dýnì, ze kterých se po vysušení du¾iny vyrábìjí lidové nástroje èi nádoby na víno a taky tøeba italský hit – bradaviènaté dýnì. Nebo vítìzné obrynì ze soutì¾ení v rámci výstavy Zahrada Èech v Litomìøicích, odkud pocházejí i vyzdobené dýnì od dìtí. Ty jsou malou pozvánkou na „vlo¾enou akci“, je¾ v trojské zahradì probìhne 27. øíjna od 13 do 16 hodin: Pracovní dílny pro dìti - výroba zvíøátek z dýní.
„Oproti loòské dýòové výstavì je v té letošní sortiment zhruba o 50 procent širší. Ovšem chtìl jsem, aby vedle dýní lidé vnímali i aran¾má a barevnou skladbu expozice. Proto je tentokrát kladen vìtší dùraz na kompozici celé výstavy,“ prozrazuje „dýòovou“ filozofii Petr Herynek, který vìøí, ¾e se letos budou návštìvníci zahrady ještì více kochat.
Tak se pøijïte pokochat!
Co byste mìli o dýních rozhodnì vìdìt (kdy¾ u¾ odoláte dýòovým aran¾má v zahradì):
Úèinky na organismus:
- obsahuje a¾ 90% vody a relativnì málo sacharidù. Je bohatá na sodík, mìï, draslík, hoøèík, ¾elezo, chlor a fosfor.
- odstraòuje škodliviny ze støeva, podporuje trávení, posiluje imunitní systém, uklidòuje nervy, podporuje èinnost srdce, sni¾uje hladinu tukù v krvi, pomáhá slinivce bøišní, ulevuje pøi chorobách ledvin, pùsobí moèopudnì, regeneruje tìlesné buòky, pomáhá pøi ateroskleróze, revmatismu a dnì.
K tomu má dýòový olej:
- pozitivní vliv na krevní zásobení mozku, sni¾uje hladinu cholesterolu, sni¾uje riziko infarktu myokardu, zpomaluje kornatìní tepen a blahodárnì pùsobí proti zánìtùm kù¾e. Pravidelným pou¾íváním celkovì zvyšuje fyzickou a psychickou odolnost organismu. Zmíròuje potí¾e u onemocnìní prostaty - bolestivé moèení. Velmi se osvìdèil pøi masírování ¾aludku pøi køeèích a bolestech krèní páteøe.
A dýòová semínka:
- jsou výborná pro zdravé vlasy a nehty. Slaná loupaná dýòová semínka jsou výbornou náhra¾kou za chipsy pro „volné po¾írání“ u veèerních televizních poøadù...