Ono se øekne, vem si prášek!
Jako obèan dbalý svého zdraví jsem uskuteènil pravidelnou kontrolní návštìvu svého lékaøe. Nejsem u¾ zrovna ¾ádný mladík, a tak jsem se panu doktorovi svìøil, ¾e mì v noci obtì¾uje èasté vodní buzení. A kdy¾ pan dr. zjistil, ¾e mám také mírnì zvýšený krevní tlak, naordinoval mì tablety s øízeným uvolòováním Windoxa XL. Moc mì to potìšilo, proto¾e jsem u¾ u¾ivatelem Windows XP. Doma jsem hned vyndal pøíbalový leták a jal se jej studovat. Pøekvapilo mì, jak je dlouhý a podrobný. Usoudil jsem, ¾e autor byl asi placen od øádku. Hned na zaèátku jsem dovìdìl, ¾e v pøíbalové informaci jsou následující informace: co je windoxa, k èemu se pou¾ívá, èemu musím vìnovat pozornost pøed u¾íváním, jak se windoxa u¾ívá a uchovává. Peèlivì jsem jednotlivé kapitoly prostudoval. Hlavnì mì však zaujaly mo¾né ne¾ádoucí úèinky. A tady vystal ten problém.
Dostalo se mi upozornìní, ¾e pokud mi oteèou ruce, nohy, kotníky, tváøe, rty nebo hrdlo, co¾ mù¾e zpùsobit obtí¾né polykání èi dýchání, nebo pocítím-li svìdìní kù¾e, èi dostanu-li kopøivku, mù¾e to znamenat, ¾e jsem alergický na pøípravek. U¾ívání tablet musím pøerušit, informovat lékaøe, navštívit pohotovost èi nejbli¾ší nemocnici.
Budi¾.
Pak jsem se ale dovìdìl, ¾e u jednoho a¾ 10 pacientù ze 100 se projeví apatie, svalové køeèe, únava, slabost, bolesti hlavy,ospalost, problémy s vidìním, rychlé, nepravidelné a prudké bušení srdce, bolesti na hrudi, závratì, otok oblièeje, nohou, pokles tlaku pøi zmìnì polohy tìla, dušnost, rýma, zácpa, trávicí potí¾e, nucení na moèení, zvýšené moèení, potí¾e s ejakulací, ztráta síly.
U jednoho a¾ deseti pacientù z tisíce se mù¾e objevit pocit ¾íznì, dna, divné sny, noèní mùry, amnézie, zmìny nálady, tøes, ztuhlost svalù, slzení, zvýšená citlivost na svìtlo, zvonìní v uších, bolesti na prsou, tachykardie èi bradykardie, závratì, krvácení z nosu, kašel, zú¾ení prùdušek, bolest v krku, zmìna chuti k jídlu, plešatìní, otok celého tìla, natékání kloubù, inkontinence, návaly horka , bledost a ještì nìjaké ty drobnosti, jako obtí¾né èi bolestivé moèení aj.
U jednoho a¾ 10 pacientù z 10 000 mù¾e nastat nízká hladina krevního cukru, neklid a pocit smutku, brnìní, svìdìní, píchání èi pálení poko¾ky, neostré vidìní, mohou nastat vá¾né srdeèní potí¾e, cévní mozková pøíhoda, otok hrtanu, prùjem, zvracení, ¾loutenka, vyrá¾ka, impotence, bolestivá a pøetrvávající erekce, nízká teplota.
Uffff!
To ale není všechno. Mù¾e být, ¾e jsem vzácný pøípad, a ¾e se u mne projeví zvýšená tendence k tvoøení modøin, budu po zranìní déle krvácet, bude mi téci krev z dásní, krvácení z malých cév mi zpùsobí fialové skvrny na poko¾ce, projeví se anémie, budu zmatený a ztratím koncentraci, mohu snadno chytit nìjakou infekci. (Zvláš» ta zmatenost je by se dala vyu¾ít po nìjaké bouraèce èi odchodu bez placení. To si musím zapamatovat!)
Ale teï k tomu problému: jak poznám dopøedu, nejsem-li jeden z 10, jeden z tisíce èi desetitisíc? Nebo dokonce jestli nejsem ten vzácný pøípad, co chytí kdejakou infekci?
Tak nevím, mám se stát sám sobì pokusným králíkem, vzít si tabletu a všechny ty mo¾nosti si vyzkoušet?
Co ale budu dìlat, a¾ dostanu ¾ízeò? Co kdy¾ se mi bude nìco ošklivého zdát? Mám bì¾et na pohotovost?
Co kdy¾ mì nebude chutnat obìd? Je to tím práškem?
Co kdy¾ mì postihne neklid a pøetrvávající erekce? Mám se do¾adovat plnìní man¾elských povinností nebo bì¾et na støedisko? (®ena by urèitì doporuèila tu druhou variantu.)
Já vám nevím.
Mám si ten prášek vzít, nebo to radìji nezkoušet a poctivì chodit v noci kropit mísu?
Kdo mi poradí?
Ivo Krieshofer