Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ingrid,
zítra Otýlie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Minotaurùv Labyrint


Na úvod bych mìl poznamenat, ¾e øecké kultuøe pøedcházela kultura krétská, nìkdy také nazývaná minojská podle králù, kterým se øíkalo Minós. Hlavním mìstem Kréty byl Knossos a je celkem nezpochybnitelné, ¾e Krétu nìkdy dva tisíce let pøed naším letopoètem zpustošilo kruté zemìtøesení. Zhruba patnáct set let pøed zaèátkem letopoètu ji postupnì ovládali Achájci, tady vlastnì Øekové. Nìkteøí vìdci dokonce pøedpokládají, ¾e zaniklá èást Kréty byla bájná Atlantida, ale nechci se pouštìt do vìdeckých úvah. Jen bych chtìl zasadit naše pøíbìhy do pøibli¾ného èasového kontextu, velmi pøibli¾ného, spíše orientaèního. Jsme pøece ve svìtì bájí, bylo, nebylo…


Krétský král Mínós mìl smùlu na nevìrnou man¾elku Pásifaé, kterou svedl bílý obìtní býk a ona potom porodila syna s obøím lidským tìlem, ale býèí hlavou, který dostal jméno Minotaurus. Nevìrná královna byla krutì potrestána, ale co s ošklivým nevlastním synem, který navíc potøeboval jako stravu lidské maso. Král Mínós dobøe vìdìl, ¾e i on má svùj díl viny. Kdy¾ mu Poseidon poslal z moøe krásného obìtního býka, zaøadil ho z lakomství do stáda, neobìtoval ho. No a býk popletl královnì hlavu. Netøeba zdùrazòovat, ¾e své v tom sehrála i kouzla a rùzné sváry bohù.


O vybudování labyrintu v mìstì Knossos si povíme jinde, dneska chci struènì vyprávìt o tom, proè a jak se lidské maso dová¾elo z Athén na Krétu. Jeden ze synù krále Mínóa pøijel s dru¾inou na jakési sportovní klání do Athén, mìla to být pøátelská návštìva, ale stalo se, co se stát nemìlo. Zvítìzila závist a nenávist, krétská dru¾ina byla zabita, a tak nebylo divu, ¾e krétský král vytáhl do války proti Athénám. Války spravedlivé a také vítìzné.


Tak jako pora¾ení Èechové vyvá¾eli do ciziny 300 volù, byli i Athéòané odsouzeni ke kruté dani. Dokonce daleko krutìjší. Ka¾dých devìt let museli na Krétu poslat devìt panen a devìt jinochù jako krmi pro zrùdu z Labyrintu. Podle nìkterých verzí dokonce ka¾dý rok. No a tady vstupuje do hry rek z nejstateènìjších, Théseus. Byl to potomek královského rodu z Athén, mìsta, které pomalu sehrávalo hlavní roli ve starovìkém Øecku. Jeho demokracie úspìšnì soupeøila s tyranským re¾imem ve Spartì.


Théseùv pøíbìh pøíštì.


Josef Hejna

Další èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 02.03.2013  09:13
 Datum
Jméno
Téma
 02.03.  09:13 jisuch53
 01.03.  17:37 JanaS
 01.03.  14:01 Vrá»a
 01.03.  13:25 Blanka
 01.03.  11:59 autor
 01.03.  11:44 Vendula
 01.03.  11:02 Inka
 01.03.  09:35 Vesuvanka díky
 01.03.  09:32 LenkaP
 01.03.  09:24 Hela
 01.03.  06:10 Bobo :-)))