Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek ©tìpánka,
zítra Felix.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

BIBLE, NOVÝ ZÁKON – 6
 
SKUTKY APOŠTOLÙ
 

CITACE BIBLE: Tento obsáhlý spis seznamuje ètenáøe s cestami, jimi¾ se evangelijní zvìst šíøila do svìta, a s osobnostmi významných svìdkù z údobí ranného køes»anství. Pøednì se tu mluví o èinech apoštolù. Ze Dvanácti je to pouze Petr /Jan a Jakub starší jsou jen krátce zmínìni), druhá èást Skutkù je vìnována Pavlovi, kterého si autor velmi vá¾í, i kdy¾ jej mezi apoštoly nepoèítá. Nesplòuje toti¾ zcela podmínky, vymezené pro apoštolát. Dále se podává svìdectví o díle jáhnù (zejména Štìpána a Filipa), pomocníkù apoštolù, starších atd.
Skutky apoštolù jsou dílem Lukáše, který pøedtím napsal ji¾ evangelium. V obou spisech je mnoho spoleèných teologických dùrazù, je tu i podobný styl a jazyk. Skutky vznikly v rozmezí let 70-90. Místo sepsání je zøejmì shodné s místem vzniku evangelia. Lukáš nezamýšlel napsat podrobnou historii køes»anských poèátkù, nýbr¾ chtìl ukázat, jak mocnì pùsobí oslavený Pán ve svìtì skrze své jméno a skrze Ducha svatého a jak urèuje další kroky svých uèedníkù. Píše tak, aby oslovil vzdìlané ètenáøe (spis je vìnován Theofilovi) a získal je pro køes»anství.
Autor zpracovává nìkteré prameny,  které lze ještì dnes pod textem vytušit. Mezi kap. 16 a 28 zaøazuje ètyøikrát úseky, v nich¾ mluví v 1. os. mno¾ného èísla. Mo¾no v tom spatøovat pou¾ití cestovního deníku. Lukáš si poèíná zároveò jako spisovatel, který vše èasovì seøazuje, poøádá, vybírá a hodnotí, zejména však tím svìdèí pro Krista. Podává cílevìdomý výbìr z materiálu mnohem bohatšího.  Ve jménu Je¾íše Kristapøesný je v detailech (napø.  v pøedávání Pavlova teologického odkazu).  Skutky nejen seznamují s jedineènou minulostí církve a jejími poèátky, nýbr¾ podnìcují køes»any k vìrné slu¾bì i v souèasnosti.
 
SLOVO BIBLE:  Vznik církve
Kdy¾ to slyšeli, byli zasa¾eni v srdci a øekli Petrovi i ostatním apoštolùm: „Co máme dìlat, bratøí?“ Petr jim odpovìdìl: „Obra»te se a ka¾dý z vás a» pøijme køest ve jménu Je¾íše Krista na odpuštìní svých høíchù a dostanete dar Ducha svatého. Nebo» to zaslíbení platí vám a vašim dìtem i všem daleko široko, které si povolá Pán, náš Bùh.“ A ještì mnoha jinými slovy je Petr zapøísahal a napomínal: „Zachraòte se z tohoto zvráceného pokolení!“
Ti, kteøí pøijali jeho slovo, byli pokøtìni a pøidalo se k nim toho dne na tøi tisíce lidí. Vytrvale poslouchali uèení apoštolù, byli spolu, lámali chléb a modlili se. Všech se zmocnila bázeò, nebo» skrze apoštoly se stalo mnoho zázrakù a znamení. Všichni, kteøí uvìøili, byli pospolu a mìli všechno spoleèné. Prodávali svùj majetek a rozdìlovali všem podle toho, jak kdo potøeboval. Ka¾dého dne pobývali svornì v chrámu, po domech lámali chléb a dìlili se o jídlo s radostí a s upøímným srdcem. Chválili Boha a byli všemu lidu milí. A Pán dennì pøidával k jejich spoleèenství ty, které povolával ke spáse.


Znamení a divy
Mezi lidem se rukama apoštolù dálo mnoho znamení a divù. Všichni se svornì scházeli v Šalomounovì sloupoví a nikdo jiný se neodva¾oval k nim pøidru¾it, ale lid je chválil a ctil. A stále pøibývalo mnoho mu¾ù i ¾en, kteøí uvìøili Pánu. Dokonce vynášeli nemocné i na ulici a kladli je na lehátka a na nosítka, aby na nìkterého padl aspoò Petrùv stín, a¾ pùjde kolem. Také z ostatních míst v okolí Jeruzaléma  se scházelo mno¾ství lidí; pøinášeli nemocné a su¾ované neèistými duchy a všichni byli uzdravováni.
 
Volba sedmi jáhnù (diakonù)
V té dobì, kdy uèedníkù stále pøibývalo, zaèali si ti z nich, kteøí vyrostli mezi Øeky, stì¾ovat na bratry z ¾idovského prostøedí, ¾e se jejich vdovám nedává ka¾dodennì spravedlivý díl. A tak apoštolové svolali všechny uèedníky a øekli: „Bohu se nebude líbit, jestli¾e mi pøestaneme kázat Bo¾í slovo a budeme slou¾it pøi stolech. Bratøi, vyberte si proto mezi sebou sedm mu¾ù, o nich¾ se ví, ¾e jsou plni Ducha a moudrosti a povìøíme je touto slu¾bou. My pak budeme i nadále vìnovat všechen svùj èas modlitbì a kázání slova.“ Celé shromá¾dìní s tímto návrhem rádo souhlasilo, a pak zvolili Štìpána, který byl plný víry a Ducha svatého, dále Filipa, Prochora, Nikánora, Timóna, Parména a Mikuláše z Antiochie, pùvodem pohana, který pøistoupil k ¾idovství. Pøivedli je pøed apoštoly, ti se pomodlili a vlo¾ili na nì ruce.
Slovo Bo¾í se šíøilo a poèet uèedníkù v Jeruzalémì velmi rostl. Také mnoho knì¾í pøijalo víru.

 
Návrat z první misijní cesty
Potom se vraceli pøes Lystru, Ikonium a Pisidskou Antiochii. Všude tam posilovali uèedníky a povzbuzovali je, aby vytrvali ve víøe; øíkali jim: „Musíme projít mnohým utrpením, ne¾ vejdeme do Bo¾ího království.“  V ka¾dé té církvi ustanovili starší a v modlitbách a postech svìøili uèedníky Pánu, v kterého uvìøili. Pak prošli Pisidií, dostali se do Pamfylie a tam kázali v mìstì Perge. Potom se odebrali do Attalie a odpluli do Antiochie v Syrii, odkud pøed èasem svìøeni Bo¾í milosti vyšli k dílu, které právì teï dokonèili. Po svém návratu shromá¾dili církev a vypravovali, co všechno skrze nì Bùh uèinil a jak i pohanùm otevøel dveøe víry. A zùstali tam s uèedníky delší dobu.
                       
Pavel a Silas na druhé misijní cestì
Po nìjaké dobì øekl Pavel Barnabášovi: „Navštivme opìt naše bratry ve všech mìstech, kde jsme kázali slovo Pánì, a podívejme se, jak se jim daøí.“ Barnabáš chtìl s sebou vzít také Jana Marka. Pavel však nepokládal za správné vzít ho s sebou, ponìvad¾ je opustil v Pamfylii a v práci s nimi nepokraèoval. Vznikla z toho taková neshoda, ¾e se spolu rozešli. Barnabáš vzal s sebou Marka a plavil se na Kypr, Pavel si vybral za spolupracovníka Silase, a kdy¾ ho bratøi poruèili milosti Pánì, vydal se i on na cestu. Procházel Syrií a Kilikií a všude posiloval církve.
 
Pavel v Øímì
Urèili mu den  a pøišli k nìmu ve velkém poètu. Od rána do veèera k nim hovoøil a vydával svìdectví o Bo¾ím království. Pøesvìdèoval je o Je¾íšovi dùkazy z Moj¾íšova zákona i z prorokù. Jedni se jimi dali pøesvìdèit, druzí nechtìli uvìøit. Kdy¾ odcházeli, rozdìleni mezi sebou, øekl jim Pavel jen toto: „Duch svatý dobøe povìdìl vašim pøedkùm ústy proroka Izaiáše:
´Jdi k tomuto lidu a øekni mu:
Budete stále poslouchat, a nepochopíte,
ustaviènì budete hledìt, a neuvidíte.
Nebo» srdce tohoto lidu otupìlo,
ušima nedoslýchají a oèi zavøeli,
tak¾e oèima neuvidí a ušima neuslyší,
srdcem nepochopí a neobrátí se
a já je neuzdravím.´
 
„Vìzte,“ dodal Pavel, „¾e tato Bo¾í spása byla poslána pohanùm. A oni ji pøijmou.“

 
Olga Janíèková
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 27.10.2022  10:44
 Datum
Jméno
Téma
 27.10.  10:44 Vesuviana
 27.10.  10:34 von
 26.10.  20:19 olga janíèková
 26.10.  19:16 Jaroslava