Postupnì se zaèínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se pøáteli, potkávat se, a tak snad bude namístì (kdo chce - není podmínkou) pøiblí¾it ostatním své okolí, své milé, zájmy, myšlenky apod. Zaèali jsme obyèejným pohledem z okna. Dalším pohledùm se však meze nekladou, samozøejmì v etických hranicích, daných provozem tìchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete fotku (fotky) i text na info@seniortip.cz a my z toho udìláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohledù - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen pøenesený.
Opìt na horách, kde i jaro je pøekrásné
Plníme svá pøedsevzetí a vyrá¾íme opìt do hor za novým dobrodru¾stvím. Po snìhu ani památky. Cesta, kterou jsme v zimì šlapali je upravená a tentokrát jsme dojeli a¾ k naší chaloupce. Poèasí je krásné, všechno kolem zelené, svì¾í, jak se zdá slunko pracovalo naplno.
Za chvíli máme vybaleno, zatopeno a nastávají horlivé pøípravy na veèerní grilování. Koneènì jsme se doèkali, sedíme venku, je krásný veèer a my si libujeme pøi dobrém jídle a víneèku. Kujeme pikle a sestavujeme zítøejší plán výletu.
Je rozhodnuto - Bozkovské jeskynì, rozhledna v Bouzovì, zámek Hrubý Rohozec a mìsteèko ®elezný Brod (není to moc???). Ale v osm hodin vyjí¾díme a poèasí nám pøeje.
Jsme v Bozkovì
Bozkov le¾í v podkrkonoší a protékají zde dvì øeky – Kamenice a Vošmenda, která je prùzraèná a èistá, však z ní také odebírá vodu semilský vodovod .
Nejstarší historický doklad o existenci Bozkova je v konfirmaèních knihách (zápisy o jmenování faráøù) z let 1354 a¾ 1433. Bozkov patøil cisterciáckému klášteru u Mnichova Hradištì. Dominantní stavbou obce je kostel Navštívení Panny Marie. Tento jednolodní, ranì barokní kostel se datuje do roku 1693, pozdìjší úpravy v roce 1895. Mezi zajímavosti patøí pøedevším milostná socha Madony a zvon, datovaný rokem 1555. Po dobu nièících švédských vpádù byla Madona uschována na hruborohozeckém zámku, odkud byla slavnostnì vrácena do kostela roku 1663.
Bozkovské dolomitové jeskynì,
které le¾í na severním svahu obce Bozkov, patøí bezesporu k nejbohatším pøírodním pokladùm a hojnì navštìvovaným místùm tohoto kraje. Vchod do podzemí odkryli dìlníci pøi tì¾bì dolomitu ve ètyøicátých letech minulého století a teprve v roce 1957 byl objeven podzemní systém puklinových chodeb, zèásti zatopených vodou. Jsou jedinými zpøístupnìnými jeskynìmi na severu Èech. Tvoøí je labyrint podzemních chodeb a dutin, ulo¾ených nehluboko pod povrchem zemì. Jejich charakteristickou a ve zpøístupnìných jeskyních ojedinìlou výzdobou jsou køemenné øímsy a lišty, vystupující ze stìn stropù. Nìkteré dutiny jsou vyplnìny i krápníkovou výzdobou, kterou tvoøí vedle klasických útvarù i zajímavé excentrické krápníèky. Pìknou podívanou jsou podzemní jezírka s prùzraènou modrozelenou vodou.
®elezný Brod
le¾í v krásném údolí øeky Jizery na rozhraní Jizerek, Krkonoš a Èeského ráje. Vznikl ve 12. století pøi obchodní stezce, která vedla z Prahy do Nìmecka a Polska.Tu se obchodníci brodili pøes Jizeru a vznikla osada Brod. Je zde i do souèasnosti zachována hlavnì skláøská výroba, brusírny. V roce 1920 zde byla otevøena 1. èeská skláøsko-obchodní škola. Cílem naší cesty bylo skláøské muzeum, kde je unikátní galerie sklenìných plastik a výstava historie skláøství.