Stále mi není jasno, jak ty volby dopadly, paní Müllerová...
Pøemýšlel jsem o tom, paní Müllerová, kam a¾ se to v té politice dá dotáhnout. Volby jsou za námi, ani nevím, zda mám køièet halelujá, nebo plakat. Bìhem voleb jsem si prohlí¾el plakáty jednotlivých stran a pøemýšlel jsem, nejen kam chodí na ty hesla, ale kam chodí i na ty úsmìvy. Trochu mi pøipadá, ¾e sliby jak u pravice, tak u levice, jak se strany a hnutí hrdì diferencují, nebyly zcela v duchu jejich principù, spíše mi pøipadalo, ¾e se chtìjí za ka¾dou cenu zavdìèit potencionálním volièùm. Potom mì napadla u¾ jen otázka, zda si z volièù nedìlají legraci, nebo snad, ¾e by si nevidìli ani na špièku nosu?
Pøekvapilo mì, jak volièi opìt volili nejen strany a hnutí, ale i známé tváøe a bylo jedno, ve kterém seskupení jsou a jakou stranu zastupují. Nepochopil jsem, jak je mo¾né, ¾e Marka Bendu, povoláním poslance, krou¾kováním opìt protlaèili a¾ do snìmovny. Marek Benda je pøíkladem, jak se z rádoby odbojného studenta, stane èlovìk s do¾ivotním titulem, poslanec. Ze støední školy rovnou do parlamentních lavic. Dalo by se na nìj pou¾ít známé komunistické heslo,“ s Markem Bendou na vìèné èasy a nikdy jinak“.
Pøiznám se, ¾e jsem si nedovedl pøedstavit jako premiérku, ani paní Nìmcovou, nevím, zda by jí zkušenosti knihovnice, v této nároèné funkci dostaèovaly. Pøiznám se, ¾e ani oran¾ová výzva ke zmìnám, mì nepøesvìdèila, ¾e v èele se Sobotkou, byl na ka¾dém plakátu v ka¾dém kraji, to v našem státì bude mávnutím kouzelného proutku lepší a radostnìjší. Jsem ale optimista, Hašek nebo Mašek, pirhovo vítìzství, nemusí mít v¾dy vítìzný konec.
Jen to vodòanské kuøe asi mìlo dùvod se usmívat, s ním nikdo, z takzvané vysoké politiky, nepoèítal. Mo¾ná je to proto, ¾e je tak vysoká. To je také dùvod proè skrzeva mraky optimismu, nedohlédne ani ke svému volièi, nato¾ k reálné politice, a potøebám volièù. Mám trochu dojem, ¾e ani tak nejde o to slou¾it volièùm, ale naplòovat principy parlamentní demokracie. Zájmy obèanù této republiky nejsou hlavním úkolem poslaneckého mandátu, pøipadá mi, ¾e nejdùle¾itìjší je slu¾ba vlastní kapse.
Jak volby dopadly? Vlastnì ani nevím, paní Müllerová. Jedna strana a jedno hnutí, tedy Socani a Ano mají vlastnì stejnì hlasù, 20,45 % volièù volilo sociální demokracie, 18,65 % hnutí Ano a komunisty nepøehlédnutelných 14,91 %.
Kalouskova strana, strana lidoveckých renegátù, TOP 09, pak pouho pouhých 11,99%. Ódeeska pak propadla s dosa¾enými 7,72 %, i kdy¾ pro vstup do snìmovny to postaèilo, by» zahnala stranu do opozice. Do snìmovny se ještì prodrala jedna strana a jedno hnutí, proto¾e se jim podaøilo ještì splnit kvótu pro vstup do parlamentu.
Nesmlouvavou øeèí parlamentních køesel je to pak 50, 47, 33, 26, 16,14 a 14, co to znamená pro volièe? Pùjde pouze o boj o korýtka, a to jak ve snìmovnì, tak ve vládì, nebo pøeci jen zvítìzí snaha, splnit pøedvolební sliby? Bùh ví!
Kdo tedy vlastnì vyhrál, paní Müllerová, socani nebo ANO? Skoro si myslím, ¾e zvítìzil Babiš. Mo¾ná budou vodòanská kuøata levnìjší. Volby jsou u¾ pøes mìsíc za námi a stále jsme bez vlády. Prozatímní, úøednická nebo taky Zemanova vláda si klidnì vládne dál. Mìli jsme u¾ i prozatímní divadlo, ne¾ se postavilo to Národní. Prozatímní divadlo pak fungovalo 19, respektive 21 let, po¾ár historické budovy se ho nedotkl.
Pokud by prozatímní vláda mìla slou¾it také tak dlouho, bylo by to nìkolik volebních období. Národ sobì to tehdy pøe¾il, hlavnì kdy¾ se hrálo. Dnes to novì zvoleným poslancùm zjevnì taky nevadí, hlavnì kdy¾ se hraje dál, slova o pošlapávání parlamentní demokracie jsou zapomenuta, úøady a úøedníci pracují, nic se vlastnì nedìje.
Zkrátka a dobøe, nejen, ¾e to nikomu nevadí, ale vypadá to, ¾e úøednická, prozatímní vláda by mohla být budoucím modelem èeské parlamentní demokracie, dùkazem jak øídit bez velkých øeèí náš stát bez výkøikù, nadávání, zkrátka a dobøe, nikoho nic nebolí a nevypadá to, ¾e by bylo hùø.
Akorát novináøi, èas od èasu, pokárají nìjakého ministra, èi dští síru na prezidenta a vìdí, kde se pøesnì stala, nebo udìlala chyba, budi¾ pochváleno bezvládí s vládou.
Kdy¾ Zeman povìøil Sobotku, aby jednal o vládì, koneènì se pøedsedovi sociální demokracie, kromì úsmìvù rozzáøily i oèi. Jednání se sice táhnou jako med, ale ka¾dý den nás nìkdo z budoucí koalice ubezpeèuje, ¾e jednáni jsou konstruktivní a dohoda je mo¾ná, jsme jen krùèek od realizace vládního prohlášení, zkrátka je vše na dobré cestì. Sice se o budoucí vládì, její koncepci a ministerstvech jedná bez Bìlobrádka, ale nikomu to zøejmì nevadí. Kdy¾ se pøedseda jedné ze dvou nejmenších parlamentních stran rozhodl odletìt do USA, uprostøed koalièních jednání, strana jedním hlasem prohlásila, ¾e se zase tak nic svìtoborného nedìje. Prý ho zastoupí plnohodnotnì místopøedseda. Vzhledem k vymo¾enosti techniky, pak s budoucími koalièními partnery mù¾e diskutovat i pøes telemost, skype, a ale i mobilním telefonem. Ještì, ¾e ta technika existuje. Malinko mì pøekvapilo prohlášení místopøedsedy strany, ¾e by fatální bylo, kdyby neodletìl do USA, pøi sestavování vlády pøece o nic nejde. Není nezajímavé, ¾e pøedseda KDUÈSL pøes Mladou frontu Dnes vzkázal budoucím koalièním partnerùm, aèkoliv prohlašují, ¾e koalice je na spadnutí, ¾e nemusí vzniknout. Ministerstva zdravotnictví a kultury nejsou dost dùstojná pro nejmenšího budoucího koalièního partnera.Tak Vám nevím, paní Müllerová, co je fatálnìjší, odcestovat do USA, nebo jednat o koalici, sestavit vládu a pracovat na jejím prohlášení, nepochybnì zvítìzilo cestování! Nesvìdèí to tak trochu o tom, jak ta budoucí koalice bude fungovat? Anebo je to jedno, v¾dy» je to jen vláda!
Co teï a co potom, prezident zlobí, je mu jedno jak se koalice dohodne na poètu ministerstev a jejich rozdìlení, ale není mu jedno, kdo ministrem bude. Domnívá se, ¾e by ministrem mìl být odborník, nevìøí tomu, ¾e ministr je jen politická funkce a zvládne jí ka¾dý, co vy na to, paní Müllerová? Prý nechce další Karolínu Peak, domnívá se, ¾e ministrem kultury by nemìl být zubaø, ministrem zdravotnictví øidiè buldozerù, i kdyby byl øadu let pacientem zdravotnického zaøízení.
Nevím, zda se to nastupující politické garnituøe bude líbit, mnohdy se v minulosti prohlašovalo, ¾e hlavnì to musí být dobrý mana¾er. Dovolím si citovat Wikipedii : "Mana¾er je vedoucí pracovník, který zodpovídá za chod jemu svìøené organizace. Aby se èlovìk stal mana¾erem, musí mít pøíslušné znalosti a dovednosti."
Tak mám pocit, paní Müllerová, ¾e nestaèí mít dovednost øídit, ale dotyèný by mìl mít i znalosti o rezortu, kterému bude vládnout. To jsem zvìdav, jak se s pøedstavou prezidenta, budoucí koalice vyrovná. Aby ta nová vláda nebyla a¾ v èervnu pøíštího roku, nebo aby neslou¾ila tak dlouho, jako Prozatímní divadlo.
Paní Müllerová, zapomnìl jsem Vám øíct, ¾e umøel Nelson Mandela, po¾ehnaný vìk 95 let, pobyl si 28 let v kriminále, dá se tedy øíct, ¾e tøetinu ¾ivota strávil za møí¾emi. Nutno však podotknout, ¾e v celku, dlouhou øadu let se ze své cely na ostrovì díval na Kapské mìsto, ve vìzení setrval, i kdy¾ mohl být podmínìnì propuštìn. Nevím, co ho vedlo k tomu, ¾e se mu z vìzení nechtìlo, v pravém slova smyslu byl disident.
Z jeho pohøbu má problém premiér v demisi. Kdy¾ se v parlamentu o pøestávce odhadoval s ministrem obrany, kdo pojede na pohøeb, nìkdo zapomnìl vypnout mikrofony. Celý svìt se pak z internetu dozvìdìl, jak se pøedsedovi vlády na pohøeb nechce. Pravda je, ¾e nakonec odcestoval do Jihoafrické republiky ministr zahranièí, asi jsme jediná zemì, která nevyslala na pohøeb prezidenta, nebo alespoò premiéra, by» v demisi.
Na pohøeb pøiletìl nejen prezident Obama, ale i pape¾, zkrátka všichni co ve svìtì nìco znamenají, souèasní i bývalí politici, akorát za Èeskou republiku letìl Kohout, mo¾ná je to symbolické.
Nevím, paní Müllerová, zda to od Èeské televize bylo etické, pouštìt do éteru neveøejnou komunikaci mezi politiky, mám takový pocit, ¾e ostudu vyrábìjí hlavnì novináøi. Kdyby si radìji všímali, co politici slibují pøed volbami a co povídají a dìlají po volbách. Mo¾ná, ¾e by pak nìkteøí politici nebyli opakovanì volení. Nìkteøí l¾ou pøed i po volbách, nìkteøí sice nel¾ou, ale nedìlají nic pøed volbami, ani po volbách a pøesto jsou víc jak dvacet let v parlamentu, nevím co je lepší?
Napadá mì myšlenka, paní Müllerová, potøebujeme vùbec parlament, potøebujeme vládu slo¾enou z parlamentních stran, nebo by postaèila vláda úøednická, prozatímní, jmenovaná z odborníkù, tøeba parlamentem a prezidentem potvrzená? Nemìla by ta vláda být odpovìdná nám všem a námi všemi kontrolovaná? Mo¾ná by tak ubylo korupce a jiných negativních jevù.
Mo¾ná by bylo dobré, kdyby se politika nestala byznysem, ale slu¾bou lidu, slu¾bou obèanùm. Kdyby ji poslanci vykonávali na své náklady. O tom však mù¾eme pouze snít!
Tomáš Mácha
* * *
Kolá¾ pro SeniorTip © Marie Zieglerová
Zobrazit všechny èlánky autora