Doctor honoris causa putuje do Austrálie a Kanady
Redakce magazínu SeniorTip upøímnì gratuluje naší autorce a krajance paní Janì Reichové z Austrálie k udìlení èestného titulu doctor honoris causa na poli literatury a èeského jazyka, který jí byl dne 2. øíjna pøedán na pùdì Univerzity Palackého v Olomouci. Souèasnì s Janou Reichovou té¾ byl ocenìn univerzitou literární vìdec Lubomír Dole¾el, zakladatel bohemistických studií na Torontské univerzitì.
Profesor Lubomír Dole¾el se zaslou¾il na univerzitì v Torontu o zalo¾ení bohemistických studií a je známou vìdeckou osobností v oborech filologie, literární teorie a èeské literatury. Patøí k nejznámìjším svìtovým autoritám.
Rektor Miroslav Mašláò zhodnotil laureáty slovy: “Oba, ka¾dý na jiné stranì zemìkoule, reprezentovali èeskou kulturu a èeskou vìdu.”
Hlavní náplní celo¾ivotních aktivit Jany Reichové byla a je publicistika, literatura a kultura. Za svùj ¾ivot našla, vydala a tím zpopulárnila øadu exilových autorù a jejich literárních dìl. Po listopadových událostech v roce 1989 se zaslou¾ila o navázání kontaktù s olomouckou univerzitou.
Ve svém projevu si Jana Reichová zavzpomínala na své zaèátky ve své krajanské èinnosti v Austrálii a na samý závìr svou první doktorskou øeè zakonèila recitací básnì Jaroslava Seiferta – za co¾ byla odmìnìna auditoriem dlouho trvajícím potleskem ve stoje.
Na závìr si dovolím odcitovat moudrá slova paní Jany a tím ji ještì více pøiblí¾ím naším ètenáøùm:
„Nevím, co je smyslem lidského ¾ivota, ale myslím, ¾e by po ka¾dém èlovìku tady na zemi mìl zbýt kus poctivé práce. Myslím si, ¾e poctivá práce je vše, co se sna¾íme nauèit a pozdìji promìnit v u¾itek pro rodinu a v u¾itek pro všechny, kterým to, co jsme se nauèili, mù¾e prospìt. Nemyslím, ¾e poctivou prací se dá nazvat úsilí jednotlivcù, kteøí pomýšlejí jen na vlastní prospìch, kteøí si svou èinností jen staví pomníèky tøeba i z ukradených materiálù, postávají u nich, okrašlují je, oprašují a stále upozoròují – vidíte mne!“
Èestný doktorát UP putuje do Toronta i Austrálie (Video)
***
Jana Reichová
v roce 1968 odešla s rodinou do emigrace. Usadili se v Sydney. Stala se jednou z hlavních postav Spoleènosti pro vìdu a umìní v Sydney a kulturního ¾ivota èeského exilu v Austrálii.
V 70. letech se zapojila do èinnosti èeského kulturního sdru¾ení Bumerang. Po vzniku kanadského exilového vydavatelství 68 Publishers úzce spolupracovala se Škvoreckými.
V roce 1976 zalo¾ila vysílání v èeském jazyce v rádiu SBS 2EA pro krajany. Stala se hlavním hlasem a postavou èeského vysílání v exilu.
V devadesátých letech zalo¾ila s man¾elem kulturní spolek Artspektrum (Czech-Australian Artspectrum Association), který se stal hlavním hybatelem v oblasti èeské kultury v Austrálii a Oceánii. Pro tuto organizaci vydávali umìlecký a kulturní èasopis Spektrum (1996–2002).
Zdroj: ®urnálOnlineUniverzity Palackého
Zpracoval: Václav ®idek
Foto: Pavel Koneèný
Blanka Kubešová: Nestává se to èasto