Vše má svoji vnitøní logiku, paní Müllerová!
Pøedstavte si to, paní Müllerová, ¾e odcházející vláda si rozdala za plnìní mimoøádných a zvláš» významných pracovních úkolù si stihla ještì rozdìlit bezmála ètvrt miliardy korun. Zlí novináøi konstatovali, ¾e odcházející ministøi tentokrát rozdìlili èástku tøiapùlkrát vyšší, 68 800 373 korun, ne¾ za první pololetí loni, kdy byla sice vláda pravidelnì obmìòována, ale neochvìjnì a parlamentnì u moci. ®e by ministrerstva v tzv. agónii ze sebe vydaly tøiapùlkrát vìtší energii a tím i výkony, ne¾ v klidu?
No, kdy¾ tak hlavy pomazané uèinily, asi k tomu mìly dùvod, ¾e by zlaté padáky, jako si rozdávají bankéøi, nebo ocenìní loajality k ministrùm èi snad po mì potopa, nebyla to náhodou vláda uta¾ených opaskù?!
Tak vám nevím, paní Müllerová, jak to ve skuteènosti s tou spravedlností ti naši nejvyšší soudci myslí. A¾ do dnes jsem si myslel, ¾e spravedlnost je stejná pro všechny, trochu mì zmátl výrok nìkdejšího premiéra Špidly, ¾e se lidi dìlí na kategorie, nejen zmátl, ale i vydìsil.
Asi jsem na to pøišel, paní Müllerová, poslanci spoleènì se soudci jsou podle ústavy ústavní èinitelé, chtìjí-li pøidat na platech soudci, pøidají si zároveò i poslanci, ústavní èinitel jako ústavní èinitel.
Køièí-li Kalousek a spol., ¾e je to útok na parlamentní demokracii, tedy to, ¾e bývalí poslanci byli za obyèejný politický handl obvinìni a vzati do vazby, museli se soudci zamyslet nad tím, aby nakonec státní zástupci nechtìli do vazby i soudce, v¾dy» jsou to taky ústavní èinitelé.
A zase je tu ta poslanecká obrana, imunita, proti èemu vlastnì má ty poslance chránit a kde?
Vidíte, paní Müllerová, u¾ je to jasné, jak to ukázal jeden redaktor z televize, stojíte-li pøede dveømi snìmovny, krást je trestné, pøekroèíte-li pomyslný práh, u¾ mù¾ete nejen krást. Zajímavý výklad!
Teoretici se pøou, k èemu ta imunita je, pøed èím má zákonodárce chránit, jde o beztrestnost pøed bohem a pøed stolicí, myslím tím soudní, paní Müllerová?
Nebo snad jen postupem doby se z ochrany slova v parlamentu, stala imunita ochranou pøed spravedlností?
Pøemýšlel jsem, paní Müllerová, jak se stát ústavním èinitelem. Pøedstava, ¾e bych vlastnì pøinejmenším na pùdì parlamentu, mohl vše, není k zahození.
Kdysi dávno, bylo to v dobì, kdy ještì byla povinná základní vojenská slu¾ba, na jedné besedì s vojenským soudcem z lidu padla otázka, jak se vlastnì èlovìk stane soudcem, nebo prokurátorem. Odpovìï byla v pravdì lidová, jako soudce z lidu, tedy vojenského. Vystudujete práva a pak z vás udìlají soudce nebo prokurátora, jednoduché, paní Müllerová, jako facka.
Tak¾e polo¾me si otázku, jak se stát ústavním èinitelem? Vstoupíte do nìjaké strany, která je u¾ více jak dvacet let stranou parlamentní, domluvíte se vrcholovými funkcionáøi této strany a ti vás zapíší na volitelné místo kandidátky. A potom to jde samo, nìjaký ten úsmìv na plakát a necháte se zvolit do parlamentu. Jednoduché, ne¾ se nadìjete, máte imunitu a jste v první kategorii obèanù.
Jak jsem øíkal, paní Müllerová, vše má svojí vnitøní logiku.
Po dnešku mi nìjak schází, ¾e chemik Kalousek ještì veøejnì neprohlásil, koneènì se zase vracíme k parlamentní demokracii, soudci jsou spravedliví. Pokud jde o obèana Neèase, který z opatrnosti zùstal ústavním èinitelem, má koneènì svojí lásku doma. Sláva, koneènì bude mít teplé veèeøe a objetí.
Vzhledem k tomu, ¾e se domù, k rodinám dostali i ti významní vojenští zpravodajci, nebudou moci sice podávat zprávy nejen o paní Neèasové, ale i o ostatních obèanech, jak se zavázali, pani Nagyové, ale to snad pøe¾ijí. Platy jim urèitì zùstanou, akorát u¾ asi nebudou velet, ale za ty peníze se to dá pøe¾ít, odmìny urèitì dostali taky.
Mám takový pocit, ¾e ten Ištván je pracovitìjší, ne¾ ta Bradáèová, nejen, ¾e je u výslechù, ale taky rozhoduje a nestì¾uje si na soudy, ¾e mu nevyjdou vstøict. Bojuje dál, to bude asi tím, ¾e není seriálová postava, jako Katani v sukních.
Akorát ten DRát bude sedìt dál, proto¾e víno dostal pøede dveømi snìmovny. Nìkdo se holt umí narodit jako páni rebelové, nìkdo má holt smùlu, paní Müllerová.
Ještì jedna vìc mì vydìsila, paní Müllerová, prezident vzkázal bývalé koalici, chcete-li premiéra, pøineste 101 notáøsky ovìøených podpisù poslancù. Paní Nìmcové se to nelíbí, prý je to asi dùsledek letní virózy prezidenta, nebo ¾e by se bála o 101 hlasù? Ještì je tu jedna mo¾nost, ¾ádný notáø prý neovìøí podpis bez osoby, která chce podpis ovìøit, musíme doufat, ¾e to není pøíèina neochoty podpisy ovìøovat?
Vše jsem øekl našemu kocourovi, dali jsme mu jméno Horatio, po tom detektivovi z kriminálky Miami, to víte, pani Müllerová, je zrzavý, moudøe se na mì podíval, zakroutil jen hlavou a šel lovit myši, to umí dost dobøe, taky proto asi není v parlamentu.
Tomáš Mácha
Pozn. redakce: Autor èlánku je povoláním advokát
* * *
Kolá¾e pro SeniorTip © Marie Zieglerová