Postupně se začínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se přáteli, potkávat se, a tak snad bude namístě (kdo chce - není podmínkou) přiblížit ostatním své okolí, své milé, zájmy, myšlenky apod. Začali jsme obyčejným pohledem z okna. Dalším pohledům se však meze nekladou, samozřejmě v etických hranicích, daných provozem těchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete fotku (fotky) i text na info@seniortip.cz a my z toho uděláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde jeden z dalších pohledů - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen přenesený. Tentokrát se podíváme na jednu hodně zajímavou stavbu...
Exkurze začíná ...
Podíváme se na místní technickou zajímavost, kterou je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.
Jak se udělá přečerpávající vodní elektrárna? To se vyhlídne pěkný kopec v horách, uřízne se mu vršek, na tom vršku se vybuduje nádrž a do té nádrže se přečerpá voda. Když ta voda potom teče dolů pracuje a vyrábí elektřinu...
Takto nějak mi na můj všetečný dotaz odpověděl žertem můj dobrý známý. Ale pro mne to bylo nesmírně zajímavé...
Svět zná svých sedm divů, ale má také Česká republika nějaké divy???
Vodní elektrárna Dlouhé Stráně k nim podle mnoha průzkumů patří. Leží na Moravě, v katastru obce Loučná nad Desnou, v okrese Šumperk.
Hodně jsem již o tomto technickém divu slyšela a tak jsem si přála ho spatřit. Proč ne, od nás to zase tak daleko není, ale i kdyby bylo, ráda cestuji! Splnit si přání těžké nebylo. Využila jsem služeb cestovní kanceláře, která pořádala zájezd s exkurzí do již zmíněné elektrárny.
Vyjeli jsme časně zrána. Za nedlouho jsme již stáli na velkém parkovišti a před námi se otevíral objekt elektrárny. Tedy přímo elektrárny, ne. Ve spodní stanici stavby jsou také administrativní a správní budovy. V nich se mimo jiné nachází i projekční sál, kde si pěkně sednete a všechno se vám ve shlédnutém filmu naznačí, pak už si to jen ověřit na vlastní oči, jestli nás neklamali a nevymýšleli si. Opravdu ne! Všechno bylo pravda, to už dneska vím.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je vybudována v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky na severu Moravy. Mnohé její objekty byly umístěny do podzemí a objekty na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody. Elektrárna byla budována od roku 1978. Vrchol masivu Mravenečníku byl zarovnán a postupně v něm byla vyhloubena horní nádrž elektrárny.
Poměrně dlouho trvající stavba nakonec umožnila montáž modernějšího vybavení, než bylo původně zamýšlené. Místo čtyř přečerpávacích turbín byly nakonec instalovány jen dvě výkonnější. Proto je vzhledem k výkonu, neuvěřitelně malá. S výjimkou transformovny jsou veškerá ostatní zařízení české výroby. Souhlasím se sdělením které zaznělo v prezentačním filmu: Máme být na co pyšní!
Každý provozovatel elektrické sítě touží po něčem, co by v noci spotřebovávalo lacinou noční energii, aby ji ve dne jako drahou mohl zpětně využít. Zařízením, které to s vysokou účinností dokáže, je právě přečerpávací vodní elektrárna. V době přebytku elektrické energie v síti, (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní. Ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrický proud.
Vše nám bylo důkladně vysvětleno, po instruktážním filmu nás zavedli do podzemí. Z tunelu jsme se dostali do hlavní kaverny, kde jsou uloženy turbíny. Je to ohromná místnost, kompletně obestavěná. Připadalo nám, že jsme v tovární hale, nakolik dokonale je řešena simulace vnějšího světla osvětlením „oken“. Veškeré soustrojí je uloženo v několika dalších patrech pod námi, viditelné jsou pouze horní konce elektrických generátorů.
Největším zážitkem byla jízda na vrchol Mravenečníku. Nejen, že se můžete kochat nádherným výhledem na okolní kopce, ale musíte obdivovat, co se dá na seříznuté špičce kopce také postavit. Ocitnete se u obrovské umělé nádrže, kolem které je po asfaltovém chodníčku docela příjemná procházka. Každý kousek cesty po obvodu nádrže poskytuje nádherný výhled na pohoří Jeseníků včetně pohledu na nejvyšší horu Praděd.
Od roku 1998 jsou v lokalitě Mravenečník v provozu i tři větrné elektrárny. Ale větrné elektrárny - to už je zase jiný příběh. O těch momentálně moc nevím.
Exkursi jsme ukončili a výborným obědem v blízkém hotelu Dlouhé stráně si ukojili i chuťové buňky. Hotel Dlouhé Stráně je obrovský komplex budov, které sloužily v době výstavby elektrárny jako ubytovna pro stavebníky. Pokud jim v té době vařil stejný personál, muselo jim chutnat tak jako nám! Jak se jim tam pracovalo, to už soudit nebudu.
Marta Heraltová
Pohled z okna je zpracován také jako prezentace v Power pointu.