Pojďte s námi do bijáku aneb Kino, biograf, bijásek
Máte zrovna volnou chvíli, kousek vzácného času? Stačí se jen v pohodlí posadit a kliknout na odkaz krátkého filmu, který je vždy po ruce. Iluze velkofilmu nás uvede do seriálu amatérských snímků z různého prostředí, nevypulírovaného profesionální úpravou a dokonalou technikou. Nabídne vám prostý námět, jaký zažíváte denně při své práci, při životě rodiny a běžných starostech. Ukáže vám na místa, kde jste ještě nebyli, nebo jste je shlédli poněkud jinak a upomene vám pohledy vašich vzpomínek z fotografií, které jste při cestování nasbírali.
Poslechnete si hudbu, která vás uklidní nebo uvede do příjemné nálady s pohledy na památky a významná místa naší země. To vše můžete spatřit v novém seriálu amatérských snímků, které mimo dobré nálady přinesou i plno inspirace. Dopřejme si prosté krásy a poutavých pohledů na Senior tipu. Uvedené filmy jsou zveřejněny se souhlasem autorů.
* * *
Útulný svět čokolády
Pokud zatoužíte ochutnat pokrm bohů – Theobroma Cacao, projděte se muzeem čokolády v Táboře. Naleznete překvapivý svět čokolády, pohádek, tajuplný svět podzemí se skřítky a čerty. Jistě si odnesete nejen hezké zážitky, ale i něco na ochutnání.
Když se řekne čokoláda, jistě si každý vybaví příjemnou, sladkou, kakaovou chuť, rozplývající se na jazyku. Čokoláda se prodává ve čtyřech druzích, jako by nestačila jen jedna, mlsáme čokoládu hořkou, mléčnou, bílou a v poslední době také rubínovou. V české republice vychází průměrná roční spotřeba na hlavu neuvěřitelných šest kilogramů čokolády a čokoládových cukrovinek. Švýcary bychom museli dohánět, u nich je to devět kilogramů.
Je známo, že čokoláda zmírňuje stavy deprese, zlepšuje náladu a posiluje imunitní systém. Její užívání brání sraženinám v krvi a hromadění cholesterolu na cévních stěnách. Zlepšuje se krevní oběh a činnost srdce. S mírným užitím této laskominy se snižuje riziko vzniku rakoviny, senné rýmy a žaludečních vředů. Tak si pochutnejte a k filmu si dejte čtvereček dobré čokolády.
Stěhovat zařízení, nábytek a věci známe, ale přestěhovat most, je určitě záležitost velmi neobvyklá a nečekaná. Díky filmu zkušeného neprofesionálního filmaře Václava Fořta, člena nejstaršího amatérského klubu filmařů České republiky, založeného již v roce 1935, máme zachován dokument o této velmi zajímavé a ojedinělé práci.
Most byl v roce 1989 slavnostně prohlášen za národní technickou památku a bylo rozhodnuto ho zachovat. Samotné natáčení celého přestěhování mostu trvalo více jak dva roky usilovné práce. Autor tak divákům poskytuje časový sled jednotlivých složitých operací. Stavba řetězového mostu přes řeku Lužnici u Stádlece byla unikátní ve svém postupu jeho rozebrání, očíslování jednotlivých částí a jejich uložení. Jednou z podmínek bylo používání mostu pro běžný provoz. Proto bylo pečlivě vybráno místo pro jeho stavbu s úpravou přístupových cest. V roce 2006 byl most po rekonstrukci znovu otevřen.
Pro své výlety je nedaleko Mšena možné využít krátké zastavení u kdysi působivého letoviska s hotelem Harasov, který byl vrácen rodu Lobkoviců a u tajemného bývalého hradu Hrzánů z Harasova. Malebné rekreační místo v jižní části Kokořínského dolu při silnici u Harasovské tůně (rybníka), obklopené lesnatými stráněmi a pískovcovými skalami poskytuje příjemný pobyt. Na skále nad výpustí tůně stával hrádek postavený snad kolem roku 1420 Hrzáněm z Harasova. Zde má původ legenda o Krvomlýnu opředeného pověstmi. Jediným zbytkem hrádku je ze sklepení upravený skalní byt.
V rybníce se chovají štiky a kapři různých velikostí a ty bývají jednou za tři roky, při vypouštění vody, vyloveny. Harasovskou tůni, na rozloze 7 hektarů, drží hráz a stavidla. Podle starých map protékaly hrází dvě strouhy. Pro výletníky je zde také upravená možnost koupání.
* * *
Koláž anotačního obrázku Eva Rydrychová
Foto řetězového mostu Wikipedie: autor Michal Ritter
Foto Harasovské tůně Petr Fabián
Foto Václava Fořta http://ondrej-suchy.cz/minuty-ondreje-sucheho-2/ Zobrazit všechny články autora