Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Co bychom mohli vědět o receptu

 

Podle definice je lékařský předpis neboli recept písemný pokyn lékaře lékárníkovi, který obsahuje žádost o přípravu a vydání léku pacientovi. Lékařský předpis může být napsán na několika druzích blanketů. Ty se liší podle toho jaké léčivo je pak na recept vydáváno.

Každý recept je sestaven podle určitých pravidel a po formální stránce je přesně uspořádán.

 

Rozlišujeme tyto části receptu:

Nadpis, záhlaví (Inscriptio) - obsahuje číslo nebo logo příslušné zdravotní pojišťovny, číslo série receptu a kolonku pro pořadové číslo

Údaje o pacientovi (Nomen aegroti) - obsahuje příjmení a jméno nemocného, rodné číslo a bydliště

Předpis (Praescritio) - je dále rozdělen na

            Oslovení (Invocatio) - vyjadřuje se zkratkou Rp., která znamená recipe = vezmi

            Seřazení, složení (Ordinatio, compositio)

U hromadně vyráběných léčivých přípravků (jsou vyráběny v továrnách a do lékárny dováženy hotové v původním balení) se na tomto místě uvádí název léku     s velkým počátečním písmenem, léková forma (např. kapky, tabletky, čípky), případně síla nebo koncentrace.


U individuálně připravovaných léčivých přípravků (jsou připravovány přímo v lékárně podle receptu) se vypisují názvy jednotlivých léčivých látek a jejich množství. Množství je udáváno v gramech, přičemž zkratka g se neudává. Pokud je množství v jiných jednotkách, musí se vypsat.


            Subscriptio - U individuálně připravovaných léků jsou uvedeny podrobnější pokyny pro lékárníka, jak má lék upravit. Obvykle se používá ustálených latinských zkratek. U hromadně vyráběných léčivých přípravků je zde uveden  počet balení, který má být vydán. Píše se římskými číslicemi a v závorce je číslovka vypsána slovy.


Označení
(
Signatura) - obsahuje poučení o užívání léku. Je napsána česky, ale uvedena latinskými zkratkami D.S. (da signa) = dej, označ, způsob užívání (např. 1-0-1, 3 x 1, při potížích, apod.).

Datum

Jmenovka, razítko a podpis lékaře (Nomen et sigillum medici)

 

 

Na receptu můžeme najít ještě další značky a symboly

            Jsou to například:

Jak dlouho recept platí?

Abychom se vyvarovali toho, že přijdeme do lékárny a tam nám odmítnou vydat lék, protože jsme přišli pozdě, je dobré vědět, jakou platnost má recept, který jsme dostali. Pokud si nebudete jisti, nebojte se zeptat lékaře, který vám recept předepisuje. Jistě vás o platnosti správně informuje.

Může se stát, že vám lékárna nemůže vydat všechny léky, které jsou na receptu, protože je zrovna nemají. V tomto případě vám může magistra/magistr vydat jiný lék, který má stejnou účinnou látku, ale jen v případě, že s tím budete souhlasit, nebo vypsat Výpis z receptu. Je to v podstatě přepis původního receptu včetně razítka lékaře, kde je napsán přípravek, který si máte ještě vyzvednout. Tento výpis má platnost 7 dnů ode dne, kdy byl vystaven. Ne ode dne vystavení původního receptu.

 

Na co byste neměli zapomenout

Před odchodem z ordinace si recept, který dostáváte prohlédněte a zkontrolujte, zda je na něm vše řádně vyplněno. Zejména si všimněte:

Bez těchto údajů, pokud by nešly doplnit (např. z kartičky pojišťovny), by byl recept neplatný a v lékárně by vám lék nevydali.

Dále se ujistěte o platnosti receptu, ale hlavně byste měli vědět, jak svůj lék správně užívat. V lékárně vás o tom ještě znovu informují, ale lepší je to slyšet dvakrát než ani jednou, a pak nevědět, kdy si lék vzít.

 

Teď už pro vás recept nebude jen nějaký obyčejný kus papíru, na který se ani nepodíváte a donesete jej do lékárny, kde vám podle něj vydají léky. Až zase jednou recept dostanete, podívejte se na něj pořádně a prohlédněte si ho. Třeba v lékárně, když budete čekat v řadě na výdej. Teď budete vědět jak je členěn, co obsahuje a na co si dát pozor. Všimněte si, jak je napsaný. Jestli počítačem nebo ručně. A mnohdy zjistíte, že název léku je téměř nečitelný, jak je naškrábaný. To je však úděl lékárnic a lékárníků, kteří jen praxí dokáží tyto téměř hieroglyfy rozluštit a vydat ten správný lék.

 

Jana Marečková



Komentáře
 
 Datum
Jméno
Téma