SVATÁ LUCIE * 286 + 304 ; svátek 13. prosince
Panna a mučednice pochází ze Syrakus. Její jméno pochází od slova lux, což znamená světlo; její svátek se blíží slunovratu. Lucie je postava historická a jako křesťanku ji podle legendy ovlivnilo zázračné uzdravení její matky. Lucie rozdala všechen svůj majetek chudým a jako křesťanka byla uvězněna a krutě mučena a nakonec sťata. Její ostatky jsou uloženy v kostele sv.Jeremiáše a Lucie v Benátkách. Toto se stalo za císaře Diokleciána, kdy mnoho křesťanů bylo k smrti umučeno pro svou víru.
Zejména v severských krajích se Luciin svátek slaví s planoucími svícemi, jež dívky v bílém mají kolem hlavy,
Patronka Svatá Lucie je patronkou slepců a nemocných dětí. Pomáhá při očních chorobách, při bolestech v krku, proti infekcím, krvácení a úplavici a proti hemorrhagii.
Lucie je patronkou množství různých povolání jako sklenářů, sklářů, sedlářů, krejčích, poduškářů a švadlen, tkalců, kočích, sedláků, vrátných a služek. Lucie je také patronkou notářů, advokátů, pedelů, spisovatelů i písařů.
Pranostiky Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu. Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len. Svatá Lucie ukazuje nám svou moc, neb nám dává nejdelší noc.
Svatá Lucie je královna zimy. Od svaté Lucie zimy dost.
A nejznámější – svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
* * * SVATÁ BARBORA svátek 4. prosince
Její data nejsou přesně známa . Patrně žila a byla vlastním otcem umučena ve třetím století po Kristu. Přijala totiž tajně křest proti vůli otce, pohanského šlechtice. Úcta k Barboře je zachovávána dodnes. Jejím projevem jsou lidové zvyky – řezání větviček ovocných stromů v den jejího svátku, v dolech pak horníci zapalují proti neštěstí Barbořino světlo. Je zpodobena mnoha mistry štětce a u nás je jí zasvěcen chrám v Kutné Hoře.
Jsou místa, na příklad v Porýní, kde je Barbora družkou sv.Mikuláše a mnohde to byla ona, kdo obdarovával děti.
Patronka Svatá Barbora je patronkou horníků, dělostřelců, architektů, stavebních dělníků, pokrývačů, zedníků, slévačů, zvonařů, kovářů, kameníků, tesařů, zvoníků, hrobníků, kloboučníků, kuchařů, řezníků, sedláků, hasičů a též dělostřelectva, pevností a věží.
K tomu všemu ještě ochraňuje dívky a zajatce a pomáhá proti horečce a moru. Je ochránkyní proti náhlému úmrtí důlními závaly a zásahy dělových koulí i proti ohni a bouřce. Přimlouvá se za dobrou hodinku smrti a v nouzi.
Pranostiky Svatá Barbora nosí bláto do dvora, ale je i pilnou pradlenaou.
Svatá Barbora větry přivolá a když se Kateřina klouže, na Barborku jsou louže. Sedlákům Barbora radí - připrav mlat a stodolu. Od svaté Barbory se mává cepem, sedlák vyklepává stodolu.
Je-li na den svaté Barbory jinovatka, urodí se hojně ovoce, Svatá Barborka vyhání dřevo ze dvorka a též o svaté Barboře ležívá sníh na dvoře.A jaké je počasí na svatou Barboru, takové bude po celý advent.Má-li sv.Barborka bílý fěrtoch, bude hodně trávy.