Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tři výstavy pro Popelku


Název výstavního projektu Muzea hlavního města Prahy-Zámeckého areálu Ctěnice, Státního hradu Švihov a společnosti Státní zámky, hrady a zahrady Saska, neziskové s.r.o.-saského zámku Moritzburg ke čtyřicátému výročí premiéry pohádky Tři oříšky pro Popelku.


Od režiséra

Vynikající režisér Václav Vorlíček má na svém kontě filmy, například Kdo chce zabít Jessii, Což takhle dát si špenát, Pane, vy jste vdova a další, pohádkově laděnou Dívku na koštěti a seriál Arabela. Z pohádek především tituly O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku, pro níž kostýmy vytvořil známý Theodor Pištěk. Tři oříšky pro Popelku je Vorlíčkovou nejznámější pohádkou, která se těší velké oblibě nejen doma, ale i v celém Německu a v zemích Skandinávie. Je vhodné říci, že celkem sedmnáct filmů a pohádek V. Vorlíčka znají ve dvaapadesáti zemích světa. Myšlenka vystavit kostýmy nejen z této, ale i jiných filmových pohádek českých režisérů napadla Janu Sommerovou: pod názvem Jak se oblékají pohádky poprvé uvedla kostýmní kolekci z pohádkových příběhů v areálu Strahovského kláštera (na přelomu 2009/2010). Stala se zčásti putovní: v dalších letech byla v obměnách realizována na více místech České republiky.


Přes výstavu
Tři výstavy pro Popelku je zmíněný společný česko-německý projekt s cílem poukázat na možnosti propojení tématiky s propagací historických prostor i přes hranice sousedících zemí. Jeho vznik spojují tři místa: na zámku Moritzburg a v hradním prostředí Švihova se natáčely exteriéry pohádky, v Praze a v Barrandovských ateliérech její interiéry. Každé ze tří míst zdůrazňuje specifický aspekt pohádkové Popelky a tak expozice zde prezentovaná navazuje na obě další a tím je s nimi propojena. Expozice na zámku Moritzburg má velký ohlas.

Druhá výstava Popelka/Jak se oblékají pohádky, otevřena nedávno na okraji Prahy v zámeckém areálu Ctěnice, zahrnuje kostýmy z českých filmových pohádek: Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Obušku z pytle ven, Hrátky s čertem, Byl jednou jeden král, Šíleně smutná princezna, Arabela, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princ a Večernice, Z pekla štěstí (v prvním patře). Filmovému příběhu o Popelce V. Vorlíčka je věnováno přízemí zámku. Návštěvníci zde mohou nahlédnout do Popelčiny kuchyně (velmi autentické) s pecí, rozloženými šaty i dobovými rekvizitami (zapůjčenými z Barrandovských ateliérů a ze zámku Moritzburg). Stejně jako do Pekelné jeskyně z pohádky Z pekla štěstí. A dozvědí se zde leccos i o Popelčinu koni Juráškovi. Třetí výstavní kolekce čeká diváky na zámku Švihov, jehož exteriéry představovaly v Popelce rodný dům bájné Popelky.


K programu:
Výstavu Popelka/jak se oblékají pohádky v zámku Ctěnice (do 2. 3. 2014) doprovází mnoho her, tvůrčích dílen pro děti, soutěž o ceny pro děti i dospěláky. Každý, kdo se chce zúčastnit soutěže a tak se dostat do slosování o velmi atraktivní ceny, musí posbírat tři razítka ze všech tří objektů: formulář pro ně obdrží na první výstavě (je jedno, ve kterém objektu) a po održení razítek ze všech tří míst vhodí formulář do osudí v objektu, který navštíví naposled.

 


Soutěž - od 5. 10. 2013 do 2. 3. 2014 vyvrcholí losováním výherců v sobotu 8. března 2014 v Zámeckém areálu Ctěnice.

více na www.muzeumprahy.cz

 

Olga Szymanská

 




Komentáře
 
 Datum
Jméno
Téma