Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Alice,
zítra Ctirad.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Zamilovat si Štramberk  není nesnadné

 

Navzdory modernizaci posledních dvou desetiletí zùstává mìsteèku Štramberk trvale pøisouzená peèe» „Moravského Betléma“. Stupòovitì polo¾ené mìsto s køivolakými ulièkami a roubenými domy, kterému dominuje povìstná Trúba, oplývá pøirozeným pùvabem. Ale je tady i slavná jeskynì Šipka, Národní sad s èetnými památkami, patøí ke Štramberku ohlas malíøù Bohumíra Jaroòka a Zdeòka Buriana, ale pøedevším osobnost „objevitele“, neúnavného propagátora, lékaøe a starosty mìsta MUDr. Adolfa Hrstky (1864 – 1931), „Tvùrce Štramberka turistického i umìleckého,“ který Štramberk otevøel svìtu a svìt pøilákal do Štramberka. Návštìvník Štramberka nemusí oplývat pøebujelou fantazií aby mìl pocit, ¾e se zejména v pøedvánoèním èase prochází o¾iveným betlémem.


Od roku 1994 se v pøedvánoèním èase ka¾doroènì konala v Muzeu Zdeòka Buriana výstava „Štramberské Vánoce“. V letošním roce to mìl být u¾ 15. roèník, avšak návštìvník betlémy v prostorách muzea hledal tentokrát marnì. Proè tomu tak je vysvìtlil pan Aleš Durèák, iniciátor zalo¾ení Muzea Zdeòka Buriana ve Štramberku (díky pochopení vedení mìsta bylo otevøeno v roce 1992). Aleš Durèák v souèasné dobì pracuje jako zástupce Muzea a jeho kurátor. Sám o sobì prohlašuje: „Nejsem štramberským rodákem, pouze celo¾ivotním ctitelem mìsta, ve kterém fyzicky bydlím od poèátku 90. let.“

 

Jak dlouhá je tradice pøedvánoèních výstav betlémù v Muzeu Zdeòka Buriana?
„S myšlenkou poøádání pøedvánoèní výstavy betlémù pod názvem Štramberské Vánoce, pøišla v roce 1994 nynìjší starostka mìsta, paní Vìra Michnová. Akce se ujala, vznikla ka¾doroèní tradice a v loòském roce probìhl ji¾ 14. roèník.“

 

Jaké bylo zastoupení betlémù obyvatel Štramberka a okolních obcí?

 

 
„Ka¾dá výstava pøinesla jiný soubor betlémù, místních, ale i ze širokého okolí (kupø. Prostìjov apod.). Opakovalo se jen základní štramberské zastoupení, tedy historie (kupø. lidový „Cochlarùv betlém“, tzv. „Horový“ aj.), pak také souèasnost (monumentální døevìný betlém Stanislava Sochy) a soubor tzv. rodinných betlémù. Poèet jednotlivých exponátù se pohyboval prùmìrnì mezi   30-40 kusy. Dlouholetou spolupráci jsme v tomto smyslu navázali se sbìratelkou betlémù, paní Zdeòkou Havránkovou z Krmelína. Zastoupen byl tradièní materiál - døevo, papír, kukuøièné šustí, ale i ménì obvyklé betlémy, kupø. pletený, vyšívaný, keramický, perníkový, chlebový, vizovický, slámový, moduritový aj. V nìkterých roènících byla souèástí výstavy i ukázka pùvodní štramberské vánoèní výzdoby, štìdroveèerní tabule apod. Pekaøským umìním nás v¾dy potìšila paní Ane¾ka Svobodová svými neodolatelnými vánoèními perníèky. Ozdobou ka¾dé vernisá¾e bylo vystoupení štramberské hudební skupiny Ogaøi s „nadílkou“ starých štramberských koled.“


Lidé betlémy vyjadøují pøíchylnost ke svému mìstu Štramberk, zvanému „Moravský Betlém“, jak se to v provedení betlémù projevovalo?
„Štramberk je nesmírnì pùvabné, starodávné, neobyèejnì fotogenické mìsteèko. Titul Moravský Betlém, který mu právem nále¾í, se projevil i pøi tvorbì betlémù. Ka¾dý, i ten „nejobyèenìjší“ z nich, svìdèil o upøímném a láskyplném vztahu autora k svému milovanému mìsteèku.“

 

Proè letos výstava betlémù není?
„V letošním roce (pøesnìji 4. prosince 2009) si Štramberk pøipomíná 650. výroèí povýšení na mìsto. U pøíle¾itosti tohoto významného data pøipravilo Muzeum Zdeòka Buriana výstavu dobových fotografií, výtvarných dìl a písemností ze soukromých sbírek. Mìsto nedisponuje jiným výstavním prostorem, proto jsme letošní výstavu betlémù museli o¾elet.“

 

Co v dalších letech?
„V pøíštím roce se naše muzeum pøestìhuje na námìstí, resp. do pùdních prostor mìstské budovy, v ní¾ sídlí expozitura Muzea Novojièínska. Pøesuneme se tak blí¾e k místu, kde ¾il malíø a ilustrátor Zdenìk Burian. Vznikne nová stálá expozice z umìlcova ¾ivota a díla, èást výstavní plochy bude rovnì¾ slou¾it k tématickým výstavám mistrovy tvorby. Dlouholeté otázce zøízení mìstské galerie se tak dostane mo¾ná konkrétnìjší odpovìdi, ale vzhledem k malé kapacitì expozièní plochy je poøádání jiných výstav (tedy i tradièní výstavy betlémù) nepravdìpodobné.“

 

Za rozhovor podìkoval Richard Sobotka

 

Foto R. Sobotka: Štramberk a betlémy ve Štramberku z pøedvánoèní výstavy v roce 2008.

Štramberk, Jaroòkova ulièka. 
Pohled na Štramberk z jeskynì Šipka. 
Štramberk – vìèná betlémská inspirace. 
Štramberský betlém, vyøezaný Stanislavem Sochou.
Svatá rodina, detail betlému Stanislava Sochy. 
Betlém rodiny Markovy, Štramberk.
Chlebový vizovický betlém Svìtlany Tiokové, Ruprechtov. 
Pletený betlém Zdeòky Havránkové, Krmelín.
Palièkovaný betlém Moniky Sochové.



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma