Podle občanského kalendáře má dnes svátek Šárka. Toto jméno vzniklo podle stejnojmenného místa, které se vyznačuje údolím s kamenitými svahy, a podle jazykovědců je jeho původ prastarý. Je srovnáváno s korsickým sar(r)a značící horský hřbet nebo návrší.
Nejvíce toto jméno asi proslavila podle Jiráska (Dívčí válka - Ilustrace Věnceslava Černého) jedna bojovnice z ženských šiků Vlastiných. Bylo to za časů, kdy ženy vedly válku proti mužům a Šárka v jednom z příběhů vynikla jako lstivá svůdnice, která na své vnady nalákala hned celý Ctiradův oddíl. Mužům se zželelo přivázané děvy, osvobodili ji z pout a zmoženi vínem zemřeli pod zbraněmi Vlastiných bojovnic číhajících v záloze.
* * *
Církevní kalendář dnes připomíná památku Svatých římských prvomučedníků. Je to vzpomínka na ty, kteří byli umučeni v Neronově cirku na úpatí Vatikánského pahorku v roce 64. Císař Nero vládl Římu v letech 54 až 68 a jeho vláda byla naplněna násilím, vraždami a terorem. Roku 64 prý nechal zapálit Řím a svedl to na křesťany, které krutě pronásledoval.
Dalším dnešním oslavencem je Arnošt. Základem jména je německé Ernst. To dříve znamenalo pevnost rozhodnutí a lze je vyložit i jako vážnost. Arnošt z Pardubic skutečně váženým mužem byl. Narodil se kolem roku 1305 v Pardubicích a své mládí prožil v Kladsku, kde jeho otec zastával úřad královského purkrabího. V tamní farní škole se mu dostalo prvního vzdělání a před obrazem Panny Marie prožil vnitřní osvícení. To jej ovlivnilo na celý život. Studoval na univerzitě v Bologni a Padově. Po návratu do vlasti v roce 1388 se stal děkanem kapituly při pražské katedrále a rádcem Karla IV. Po smrti pražského biskupa Jana z Dražic nastoupil Arnošt na jeho místo. Díky jeho i panovníkovu diplomatickému úsilí bylo pražské biskupství 30. dubna 1344 povýšeno na arcibiskupství a Arnošt byl prvním českým arcibiskupem. Nový hodnostář vysvětil i základní kámen katedrály svatého Víta v Praze. Zakládal kostely, kláštery a věnoval se i literární tvorbě. Arnošt zemřel 30. června 1364 v Roudnici nad Labem a je pohřben v polském Kladsku.
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie křestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává přehled o vzniku a původu našich jmen jak je nalézáme v kalendáři, jakož i o mnoha významných osobách, které je nosily.