Interní oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku právě uvedlo do provozu speciální enterokapsli, sloužící k vyšetření tenkého střeva. Přístroj, o velikosti větší tablety, putuje tenkým střevem a dělá fotografie jeho výstelky poté, co jej nemocný jednoduše polkne a zapije malým množstvím tekutiny.
Záznam je bezdrátově předáván do počítače, který nemocný nosí na břiše a následně je vyhodnocen lékařem s pomocí speciálního počítačového programu. Vyšetření je pro pacienta velice komfortní a nebolestivé. „Enterokapsle v současnosti slouží především k objasňování možného zdroje u pacientů s proběhlým krvácením do tenkého střeva,“ uvádí doktor Petr Vítek z endoskopického pracoviště interního oddělení.
Znalost zdroje krvácení lékařům umožní jeho lokalizaci a následné ošetření, často ve spolupráci s chirurgy. Jakákoli vyšetřovací metoda v medicíně však má svá rizika. U této kapsle je to především možnost uvíznutí ve střevě. Kapsli proto může polknout pouze pečlivě vybraný pacient, u něhož přínos vyšetření riziko převyšuje. „Toto vyšetření je revoluční ve vyšetřování tenkého střeva a bývá s určitou nadsázkou popisováno jako poslední krok k dobytí celého trávicího traktu. Před deseti lety to znělo jako science-fiction. Nyní jsou tyto metody k dispozici v klinické praxi,“ dodává s úsměvem doktor Josef Chalupa, gastroenterolog frýdecko-místecké nemocnice.
Vyšetření doposud nebylo dostupné v Moravskoslezském kraji. „Rádi své služby v gastroenterologii nabídneme celému řetězci krajských nemocnic. Tato metoda vyšetření je velmi nákladná. Předpokládáme tedy desítky vyšetřených ročně,“ upřesňuje primář interního oddělení, Vladimír Mrózek.