Jednou z podstatných účinných látek nejznámějších bylinek jsou éterické oleje. Propůjčují jim léčivou sílu i vůni a chuť. Aby tyto vonné látky neunikly s horkou párou, měly by se bylinky spařit horkou, ale ne přímo vařící vodou.
Čajová konvice by měla být přikrytá pokličkou. Zatím, co se čaj louhuje, uvolňují se z kvítků a lístků účinné látky: vitamíny, minerály, třísloviny a hořčiny.
Nemáte-li vlastní nasbírané bylinky, určitě si vyberete v lékárně. A pokud by se vám léčivý čaj zdál příliš mdlý nebo hořký, smíchejte ho s ibiškem nebo s jinou bylinkou či kořením, které vám chutná. Například se skořicí a hřebíčkem.
RŮŽE ŠÍPKOVÁ (rosa canina)
DOBA SBĚRU:
korunní plátek - červen
šípek - říjen a listopad
Tato keřovitá rostlina, která zdomácněla v podhůří a na horách, se vyskytuje všude na okrajích cest, polí a lesů a na pastvinách.
Způsob použití a léčivé účinky:
Slupka šípku obsahuje cukr, pektin, organické kyseliny, mastný olej, silici, vitamíny A, B, E, P a K a zejména značné množství vitamínu C. Má nasládle kyselou chuť. Semeno chutná aromaticky.
Hlavní význam šípkového čaje spočívá ve velkém obsahu vitamínu C. Užívá se i jako diuretikum při onemocnění ledvin a močového měchýře, zvláště při ledvinových kamenech a kamenech v močovém měchýři. Rovněž tak při vodnatelnosti, dně a revmatických onemocněních, při průjmu a střevním kataru.
Příprava čaje - odvar: přelijte 1 až 2 čajové lžičky sušených slupek 1/2 l vroucí vody a dejte povařit 10 minut.
Při ledvinových kamenech čaj - odvar: přidejte 1 čajovou lžičku rozmačkaných jader do 1 šálku vody a nechte vařit půl hodiny. Denně ráno i večer vypijte 1 šálek čaje. Kůra trvá 2 - 3 měsíce.