Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Chvála úhlu
 
Po přečtení nadpisu tohoto fejetonku by se mohlo zdát, že pomalu ale jistě ztrácím soudnost ve výběru témat těchto chvalořečení. Za chvíli ale možná sami poznáte, že úhel je nejen geometrický útvar zajímavý an sich, ale může být i zajímavým impulsem k různým zcela jistě velmi chvályhodným úvahám. Doufám, že jste se vážení a milí čtenáři už dávno smířili s tím, že své chvály přečasto začínám různými definicemi. A ani dnes tomu nebude jinak. Takže si nejprve dovolím oprášit jistě notně zasuté znalosti z různě vzdálených školních let a to oprašování samozřejmě bude jako obyčejně co nejstručnější.

Lidé velmi brzy poznali, že některé důležité vzdálenosti prostě nelze jen tak odkrokovat a později ty delší ani změřit jakýmkoliv pásmem. Nejprve to poznali, když pohlédli na oblohu. A tak jako obyčejně ti největší koumáci přišli na pojem úhlu a tím začala éra geometrie.

Úhel je nejjednodušeji definován jako dvojice polopřímek v rovině se společným počátkem. Ty polopřímky, které úhel vymezují, se nazývají ramena a jejich jediný společný a počáteční bod se nazývá vrchol. Samozřejmě známe i úhly sférické a prostorové, ale ty ponechejme koňovi, ten má větší hlavu. Úhly mají svůj vnitřek a vnějšek a jistě jsou zajímavé i tím, že se popisují řeckými písmeny. Známe úhly nulové, ostré, tupé, pravé, přímé, plné, kosé, duté, vypuklé, vrcholové, vedlejší, souhlasné, střídavé, středové, obvodové, úsekové. Přesné definice opět ponechám už zmíněnému lichokopytníkovi, měl by stačit prostý obrázek.
 

Samostatná kapitola plná chvály by se mohla zabývat vývojem měřících úhlových přístrojů. Na této parketě „váleli“ v dávné historii zejména Féničané, Řekové, pak Číňané a Arabové. Zde ale jen opravdu velmi letmo. Že je co nejpřesnější měření úhlů veledůležité snad netřeba zdůrazňovat. Jistě to poznal každý stavař, námořník, letec, geodet, kartograf či astronom. A tak úhloměrné přístroje prošly během tisíciletí ohromným vývojem a některé jejich názvy možná i trochu překvapí. Kdo například zná předchůdce sextantů a teodolitů – Jakobovu hůl, kamal nebo astroláb. A přitom okolo posledně jmenovaného leckdo chodí denně, neboť se nachází na pražském orloji…
 
  

Slíbil jsem však zajímavé impulsy k jistým úvahám a tak hurá na ně! Napadlo mě, že úhly se v lecčems dají přirovnat k lidem. Možná překvapí, kolik toho máme my človíčci s úhly společného. Úhlů je nekonečně mnoho a lidí je už také tolik, že se prý občas musí s velkými potížemi a draze spočítat – a už je to téměř nemožné! Každý úhel má svůj vrchol a bylo by jen dobře, kdyby i každý z nás lidiček dosáhl svého vrcholu – na své životní dráze a alespoň občas i jinak... A co takhle zamyslet se nad vlastnostmi, které máme s úhly společné! Úhly i lidé mohou mít různou velikost, stejně jako úhel má i člověk dvě ramena, stejně jako úhel i člověk může být přímý, snad i pravý a ostrý, ale zcela jistě může být tupý. A bohužel známe i nejen mrtvého člověka i ale i mrtvý úhel při pohledu do zpětného zrcátka.

Asi také každý neví, že i některé úhly jsou kupodivu doslova přesně nevypočitatelné, stejně jako někteří lidé. V jedné z minulých chvál jsem už prozradil, že například je opravdu nemožné, rozdělit pravítkem a kružítkem úhel na přesné třetiny. Zajímavé asociace pak nabízejí definice nulového a dutého úhlu. Ramena nulového úhlu, leží na sobě a mezi nimi není nic, dutý úhel je pak menší než přímý, ale větší než pravý. A jak je to u člověka? Zde se to tak trochu spojuje – „nulový“ člověk má sice mezi rameny cosi jako hlavu, ale v té někdy bývá duto! Doufám, že jsem těmito asociacemi nikoho neurazil.

Docela paradoxně pak může každý z nás mít i na úhly jiný úhel pohledu. Vždyť nejen na stejnou věc, ale také na stejnou situaci i na stejný dějinný okamžik či stejnou historickou postavu, lze nazírat z různého úhlu a dospějeme k diametrálně různým hodnocením. A to je možná jedním z kardinálních dilemat lidské společnosti. Příklady najdeme, kam jen pohlédneme! Různé úhly pohledu na tytéž dějinné události od stvoření Světa až po současnost, a tím i jejich kladné či záporné hodnocení, se střídají jak na běžícím pásu. Opravdu asi nemá cenu je tady uvádět. Dokonce i v živé přírodě mimo lidskou havěť mají jiný úhel pohledu na bodlák kozy a jiný kočky, na strom jiný bobři s kůrovci a jiný ptáci, a na člověka pak mají jiný úhel pohledu domácí mazlíčci a jiný divoké hladové šelmy…

Tak – to by mělo o úhlech stačit a teď jen musím doufat, že jste si tu spolu se mnou alespoň trochu smysluplně zachválili!
 
Foto internet

 
Vladimír Vondráček
* * *
Zobrazit všechny články autora
  
 
 

Komentáře
Poslední komentář: 12.05.2021  08:50
 Datum
Jméno
Téma
 12.05.  08:50 Vendula
 08.05.  18:05 Von
 08.05.  09:20 Vesuvjana díky
 08.05.  06:42 ČÁRYFUK
 08.05.  01:01 olga janíčková