Snad žádný z psychických jevů není opředen tolika mýty a zdánlivými záhadami jako hypnóza. Ačkoli se ve stavu hypnózy neuplatňují žádné mechanismy, které by ležely mimo okruh zákonitostí, jimiž se řídí ostatní psychické procesy, zůstávají některé otázky související s hypnotickou sugescí přece jen dosud vědou nezodpovězené. Proto se tak rádi tohoto tématu zmocňují vyznavači nejrůznějších mimovědeckých koncepcí - teorie minulých životů počínaje a magií konče.
"Podezřelý" stav
Hypnóza představuje změněný stav vědomí, v němž se objevuje možnost sugestivního navozování představ, forem reagování a chování neodpovídajících běžné zkušenosti. Tím je do jisté míry dána jak přitažlivost hypnózy pro laickou veřejnost, tak i vytváření spleti zdánlivých záhad. Ačkoli hypnóza již dávno opustila varietní pódia a přesunula se tam, kam patří - do pracoven psychologů a psychiatrů, kde nehrozí poškození hypnotizovaného, většina lidí se na ni dívá s obavami. Laické představy o hypnóze jsou značně přehnané a mnohem romantičtější, než jaká je skutečnost. Nejděsivěji působí představa, že hypnotizovaný ztrácí kontrolu nad okolím i nad sebou a tuto kontrolu přebírá hypnotizér, který jako by se tak stal pánem nad osudem hypnotizovaného. Ten má zpravidla zavřené oči, svěšenou hlavu a uvolněné svaly, mizí iniciativnost a spontánnost chování, což je provázeno pozoruhodnou pohotovostí reagovat na pokyny hypnotizéra. Zůstavají mu jakoby jen reakce dané příkazem. Přitom jak hypnóza, tak sugesce odděleně jsou poměrně běžným prvkem života každého člověka. Všichni přijímáme občas názor či tvrzení, aniž bychom žádali potvrzení důkazem, každý na chvilku při usínání propadáme do stavu zcela srovnatelného s hypnotickým. Pravda, jsou lidé, kteří snáze podléhají sugesci a dají se i snadněji hypnotizovat než jiní a dosahují hlubších rovin až po somnambulní stadium či úplný trans. A existují snad i lidé, kteří hypnóze dokáží odolat, což se někdy zdůvodňuje výjimečnou chopností sebekontroly. Ve skutečnosti nic toto tvrzení nepodporuje a lze na ně tedy pohlížet jako na pozůstatek výkladu hypnózy jako potlačení jedné vůle druhou. Pravda ovšem je, že lidé, kteří snadno podléhají sugescím při bdělém stavu, jsou i snáze hypnotizovatelní a dosahují přitom hlubších úrovní odloučení od reality. Zajímavé ale je, že se snáze hypnotizují lidé mající schopnost koncentrovat pozornost na jediný podnět a nevnímat přitom rušivý vliv okolí.
Co se děje v mozku
Výzkumy hypnotického stavu už dávno nehodnotí jen nespolehlivý lidský faktor. Běžná je kontrola elektrické aktivity mozku elektroencefalografem nebo scanerem i sledování vnitřních dějů v mozku pomocí počítačového tomografu. Právě díky těmto metodám byly zjištěny pozoruhodné zvláštnosti. Například při zkoumání změn v činnosti mozku při hypnotické sugesci tepla byla zaznamenána tomografem závislost prokrvení centra bolesti v závislosti na vsugerovaném tvrzení o teplotě vody. Pokusné osoby měly vložit ruku do nádoby s vodou. Jedněm bylo řečeno, že voda je skoro studená, takže nejen že ruku klidně do téměř vařící vody ponořily, ale neobjevily se u nich ani puchýře, ani začervenání kůže. Jejich centrum bolesti bylo v té době mnohem méně prokrveno, než je běžné. Naopak ti, kdo byli informováni, že voda je horká, rychle ucukli, i když byla ve skutečnosti pouze vlažná, a na kůži se objevily stejné stopy jako po opaření. Jejich mozkové centrum bolesti bylo oproti normálu mnohem více prokrvené. Hypnotická sugesce tedy zjevně vyvolává změny v činnosti mozku. Stejné změny v prokrvení mozkových center, svědčící o jejich aktivizaci nebo útlumu, probíhají iv případě sugesce zrakových či chuťových vjemů. Část výzkumníků interpretuje tyto děje jako stav, kdy je mozek odpojen od vnímání vnějšího světa a zabývá se jen sám sebou. Mnohem pravděpodobnější je výklad vycházející z hierarchické nadřazenosti druhé signální soustavy.
Podstata hypnózy
Pro pochopení podstaty hypnózy je důležité vysvětlit dva psychofyziologické mechanismy - disociaci a raport. Začněme pojmem "disociace". Skupiny psychických aktivit jsou běžně propojeny do funkčních souvislostí a existují ve vzájemných souvislostech s ostatními prrvky psychiky osobnosti. Může jít jak o funkční celky vrozené (strachová reakce), nebo získané (např. cestou podmíněných reflexů). Přitom vrozené vazby jsou pevnější než ty získané. Ve stavu hypnózy, ale také například do jisté míry ve snu dochází k tomu, že se asociované vazby rozpadnou a skupiny psychických aktivit se oddělí a začnou fungovat samostatně, více či méně nezávisle na zkušenosti a vůli osobnosti. To je disociace. Například při hypnotickém znecitlivění se disociuje takto bolest, při hypnotické terapii psychických traumat se disociují zraňující zážitky, při léčbě otylosti situace vyvolávající chuť k jídlu, při terapii kouření se blokuje psychický návyk na nikotin apod. O úspěchu hypnotické sugesce rozhoduje také pevnost funkčních souvislostí. Člověk dokáže snáze vzdorovat sugesci v oblasti, o níž má dostatečné znalosti. Technika hypnotizace způsobuje, že se hypnotizér stává pro hypnotizovaného rozhodující osobou. V jejím průběhu vzniká aktuální psychická vazba, odborně nazývaná "raport", kdy komunikace mezi dvěma osobami je jednostranná. Hypnotizovaný se stává závislý na slovních pokynech hypnotizujícího. Vzniklý raport se může rušit pochybnostmi o schopnostech či důvěryhodnosti hypnotizujícího, nebo nedůvěrou v sugesce, které předává hypnotizovanému. Hypnóza totiž není stav, v němž je člověk vystaven bez obrany manipulacím druhého člověka. Hypnotizovaný je schopen do určité míry rozlišit vážnost situace a vyvodit z toho závěry vůči hypnotizérovi. Nemůžete třeba vsunout hypnotizovanému do ruky pistoli a nutit ho střílet po lidech, pokud je mu tento podnět bytostně cizí. Možnosti zneužití hypnózy se v tomto smyslu velice přeceňují.
Minulé životy
V poslední době se i u nás rozšířila mystická představa o reinkarnaci, podle níž se naše duše vrací znovu do života v jiném těle. Nahlédnout do svých minulých životů lze pak právě pomocí hypnózy. Ve skutečnosti se zřejmě nejedná o nic jiného než o zneužití hypnotického stavu, kde má hlavní roli sugesce i autosugesce. O tzv. návrat do minulých životů v hypnóze žádají většinou lidé, kteří na existenci reinkakarnace věří. V rámci raportu a disociace není pro ně složité vyprávět o zdánlivých prožitcích a událostech. Skeptiky by při líčení minulých životů lidmi, kteří je údajně a podle svého nejhlubšího přesvědčení prožili, mělo přimět k zamyšlení už to, že nikdo z těchto lidí neprožil svůj život jako žebrák či metař, nejednal nečestně, natož aby byl lupičem či vrahem. Většina těchto lidí prožila své minulé »životy« spíše exkluzivně nebo romanticky a výhradně čestně a s uchováním si ryzího chrakteru. Nezdá se vám to také poněkud podezřelé?