Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Miloš.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

KOPŘIVA DVOUDOMÁ
urtica dioica


Podle pověstí přinesli do Británie kopřivu Cézarovi vojáci, protože si mysleli, že jí budou potřebovat, aby se s ní mohli šlehat a tak zahřívat. A až do nedávné doby se švihání kopřivami udrželo jako lidový prostředek proti artritidě a revmatismu. Kopřivy se k léčebným účelům používají dodnes. Připravuje se z nich pročišťující jarní tonikum a z mladých listů i výživný zeleninový pokrm.


Kopřiva bere z půdy minerály včetně železa. Vysoký obsah vitamínu C, který rostlina také obsahuje, pomáhá zajistit, aby tělo železo řádně absorbovalo. Čistí organismus od kyseliny močové, takže zmírňuje artritidu. Kopřivy žahají, protože v chloupcích obsahují histamin a kyselinu mravenčí, které spouštějí známou alergickou reakci.


SBÍRANÉ ČÁSTI:
stonek, list a květ - doba sběru - červen až září
kořen – doba sběru - říjen a listopad


ZPŮSOB POUŽITÍ A LÉČIVÉ ÚČINKY:


Pravidelné užívání kopřiv je preventivním prostředkem proti vzniku různých chorobných stavů. Působí především na krev. Kromě toho je diuretickým prostředkem při potížích močení a zánětu močových cest. Pomáhá při revmatickém onemocnění svalů a kloubů, dně, poruchách metabolismu kyseliny močové, vodnatelnosti, svědivém onemocnění kůže včetně kopřivky, jaterních chorobách, onemocnění žlučníku a žlučových cest, hemeroidech, zácpě, poruchách trávení, zánětu horních cest dýchacích a při padání vlasů.
U kojících matek rovněž zvyšuje tvorbu mléka.


Příprava čaje:
Přelijte 3 čajové lžičky sušené natě dvěma sklenicemi vody a nechte 10 minut louhovat. Během dne vypijte toto množství po doušcích.
S uvedeným čajem nezapomeňte provést jarní bylinnou kůru: po 3 týdny vypijte po doušcích 2 sklenice čaje. Při tom používejte jen mladé kopřivy. Tutéž kůru je možné zopakovat na podzim z nově rašících kopřiv, které byly dříve posečené.


K mytí hlavy při padání vlasů: Přidejte jednu dvouhrst listů čerstvé nebo sušené kopřivy do roztoku 1/2 litru vody a 1/2 litru octa a přiveďte pomalu k varu. Krátce povařte a nechte vychladnout. Pak nálev přeceďte a použijte k oplachování vlasů.


Jak správně sbírat a sušit kopřivy: Sbírají se nejčastěji listy sdrháváním z lodyh a někdy také nať, jejíž olistěné a nezdřevnatělé části v délce maximálně 50 cm se sežínají z mladých a zdravých rostlin srpem. Suší se ve slabých vrstvách buď na stinných vzdušných místech nebo uměle, přičemž teplota nesmí překročit 60°C. Je důležité sušit materiál rychle, aby si droga zachovala původní zelenou barvu. Kvalitu listové drogy snižují zčernalé a rozdrobené listy, případně zbytky natě.


Magdalena Vlachová

 



Komentáře
Poslední komentář: 02.07.2009  16:39
 Datum
Jméno
Téma
 02.07.  16:39 imraL pro Magdalenu
 01.07.  08:56 Magdalena Imro!
 30.06.  14:48 imraL Nenech se rušit !
 29.06.  22:24 Magdalena
 29.06.  12:11 jisuch53
 27.06.  15:43 ZdeňkaT.
 27.06.  14:37 imraL
 27.06.  01:02 Jelena