Významné dny
Datum:
23.02.2025 10:31
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
23. února 1893 získal vynálezce Rudolf Diesel patent na vznìtový motor. To byl ale jen zaèátek, je¹tì mnoho let trvalo ne¾ vyrobil pohonnou jednotku. Nápad na motor dostal na studiích a my¹lenku mu vnukla hustilka, která se tehdy pou¾ívala jako jednoduchý zapalovaè.
Prototyp ze srpna 1893 pohánìl uhelný mour, a¾ v dal¹í fázi se palivem stal petrolej. Exempláø z roku 1897 pak pou¾íval naftu nebo olej z burských oøechù.
Na pøelomu 19. a 20. století byly vznìtové motory pøíli¹ velké a tì¾ké a tím nepou¾itelné v automobilech. Ale díky nízké spotøebì paliva se ale uplatnily na ¾eleznici a na moøi.
Datum:
22.02.2025 14:49
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
22. únor - Den sesterství
22. února se narodili zakladatelé skautingu, man¾elé sir Robert Baden-Powell (22. února 1857) a jeho ¾ena Olave Baden-Powell (22. února 1889). Proto byl tento den roku 1927 zvolen jako celosvìtový den skautù.
Skauti na celém svìtì si pøipomínají, ¾e jsou si bratry a sestrami, nehledì na vzdìlání, barvu pleti, národnost, vìk... Poøádají nejrùznìj¹í hry a organizují charitativní sbírky. Je to takový den soudr¾nosti a pomoci. Den sesterství mìl pùvodnì i jiné názvy - Den díkù, Den skutkù, Den pøemý¹lení èi Vzpomínkový den.
Datum:
21.02.2025 09:27
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
21. únor - Mezinárodní den mateøského jazyka
Víte, ¾e na svìtì existuje okolo 6000 jazykù? Mnohým z nich ale hrozí zánik, proto¾e se jedná o jazyk minoritní etnické skupiny. Napøíklad v Sovìtském svazu a pozdìji v Rusku byla tendence tyto jazyky potlaèovat. UNESCO roku 1999 vyhlásilo Mezinárodní den mateøského jazyka právì proto, aby ohro¾ené jazyky ochránilo.
Odhady hovoøí, ¾e bez cílené snahy o zachování jazyka, a tedy i kultury, která s ním souvisí, mù¾e bìhem pár generací vymizet a¾ 50% jazykù (tj. pøibli¾nì 3000!). O ochranu jazykù se sna¾í i EU napøíklad tím, ¾e ve¹keré dokumenty publikuje ve v¹ech jazycích èlenských zemí.
Datum:
19.02.2025 12:32
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
Na 19. února pøipadá mezinárodní den øas (National Lash Day),
jeho¾ cílem je zvý¹it povìdomí o øasách, jejich významu èi zajímavostech s nimi spjatých. Vìdìli jste napøíklad, ¾e dennì nám vypadne a¾ pìt øas a jejich ¾ivot trvá 120 dní nebo ¾e v øasách sídlí roztoèi èi ¾e kromì ochranné funkce jsou rovnì¾ vodoodpudivé?
Mezinárodní den øas, který se ka¾doroènì slaví 19. února, se v kosmetickém prùmyslu pova¾uje za výjimeèný den. Pøesto¾e byl pùvodnì iniciován k uctìní pøírodních i umìlých øas pro jejich krásu a schopnost vylep¹it ná¹ vzhled, dnes si jej pøipomínáme zejména pro jejich významnou ochrannou roli pro zdraví oèí a dal¹í jejich unikátní vlastnosti. Pøiná¹íme proto deset zajímavostí o øasách, které jste urèitì nevìdìli.
10 fascinujících faktù o øasách:
1. Oko pojme a¾ 300 øas, s vìkem ne¹ednou
Lidské oko pojme a¾ 300 øas. Zatímco na horním víèku se nachází pøibli¾nì 200 øas, na spodním víèku a¾ o polovinu ménì. Øasy rostou pouze savcùm, u plazù nebo ryb je tedy nenajdete. Jsou navíc nejvíce pigmentované ze v¹ech lidských vlasù, proto s vìkem ne¹ednou.
2. Jejich ¾ivot trvá v prùmìru 120 dní
Øasy rostou prùmìrnou rychlostí 0,12 a¾ 0,14 milimetru za den a svùj cyklus dokonèí pøibli¾nì za tøi a¾ ètyøi mìsíce. Ka¾dý den jich vypadne pøibli¾nì pìt. "®ivotní cyklus øas má tøi fáze. První, anagenní, pøedstavuje aktivní rùst, kdy øasa roste z folikulu pod poko¾kou a dosahuje své maximální, pøedurèené délky bìhem pøibli¾nì 30 - 45 dní. Druhou fází je katagenní, pøechodná fáze, kdy rùst ustává a folikul pøestává øasu aktivnì zásobovat ¾ivinami. Trvá asi - 3 týdny. Poslední, telogenní, je klidová fáze, kdy øasa zùstává na víèku, dokud ji nevytlaèí nová rostoucí øasa a pøirozenì vypadne, èím¾ se cyklus dokonèí a zaène nový. Tato fáze mù¾e trvat i "4 mìsíce," popisuje Michaela Gorèíková, odbornice na kosmetické produkty ze spoleènosti deNatura.cz, která se specializuje na vývoj funkèní pøírodní kosmetiky.
3. V øasách sídlí roztoèi
Aèkoliv na¹e øasy chrání oèi pøed ne¾ádoucími vetøelci, ¾ije v nich velké mno¾ství mikroskopických roztoèù rodu Demodex, kteøí pomáhají odstranit neèistoty a chrání folikuly øas pøed ucpáním, které by mohlo vést k infekci.
4. Slo¾ením se podobají peøí, rohùm èi drápùm
Pøírodní øasy se skládají primárnì ze dvou ingrediencí. Tvoøí je pøibli¾nì 97 % keratinu a 3% vody. Keratin je protein nacházející se ve vlasech, nehtech, ale také v peøí, rozích nebo drápech.
5. Øasy signalizují nebezpeèí
Øasy fungují podobnì jako koèièí vousy - cítí pøedmìty a spou¹tí na¹i okam¾itou reakci. Napøíklad, kdy¾ se nám nìco pøiblí¾í k oèím a øasám, automaticky oèi zavøeme.
6. Nejdel¹í øasa patøí Èíòance
Podle Guinessovy knihy rekordù je You Jianxia z Èíny od roku 2016 dr¾itelkou rekordu v délce øas. Zatímco tehdy její øasa na levém horním víèku mìøila 12,4 cm, v roce 2021 bylo potvrzeno, ¾e øasa dále roste mìøí 20,5 cm.
7. Øasy pouze nechrání, odpuzují i vodu
Øasy neslou¾í pouze k estetické pøita¾livosti nebo k ochranì oèí pøed neèistotami. Nedávná studie èínských vìdcù odhalila novou funkci lidských øas. Výzkum odborníkù z Èínské akademie vìd potvrdil, ¾e øasy mají hydrodynamické vlastnosti, díky èemu¾ jsou schopny aktivnì odpuzovat vodu a pøispívat k zachování zrakové èistoty.
8. Øasy si líèili i mu¾i
Ve starém Egyptì, v dobì 4000 let pøed na¹ím letopoètem, o øasy peèovali nejen ¾eny, ale i mu¾i. Naná¹eli na nì uhlí a tmavé masti, aby øasy co nejvíce zaèernili a dodali jim tím také na objemu. Primárnì aby ochránili oèi pøed ¾hnoucími sluneèními paprsky. K uhlí nìkdy pøidávali ¹afrán nebo prá¹ek z tmavých kovù a kamenù. Ve starém Øímì pak líèení mu¾ských øas ji¾ vy¹lo z módy.
9. Øasy se vyvíjejí plodu ve druhém mìsíci
Øasy se vyvíjejí pøekvapivì velice brzy, u plodu dítìte k tomu dochází v 9. týdnu tìhotenství. Øasy jsou tedy dobøe viditelné ji¾ na prvním velkém ultrazvuku.
10. Nejdel¹í neznamenají nejatraktivnìj¹í
Studie potvrzují, ¾e optimální délka øas je spojena se zvý¹enou pøita¾livostí. Výzkumy v¹ak prokázaly, ¾e ty nejatraktivnìj¹í øasy nejsou ani pøíli¹ dlouhé, ani krátké. "Ideální délka øas je zhruba jedna tøetina a¾ ètvrtina ¹íøky oka, " upozoròuje Michaela Gorèíková.
Datum:
19.02.2025 10:22
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
17. února 1600 byl po dlouhém muèení upálen italský filozof Giordano Bruno (nar.1548) Domyslel a korigoval Koperníkùv heliocentrismus (ani Slunce není absolutním støedem vesmíru).
Svìt chápal jako nekoneènou a nezmìrnou dynamickou jednotu, jejím¾ základem je "jedno". V univerzu vidìl nezmìrnou nekoneènost s bezpoètem sluncí, hvìzd a svìtù stále kolotajících.
Mimo jiné vydal v roce 1584 spisy La Cena de le Ceneri (Veèeøe na popeleèní støedu) a De l'infinito, universo e mondi (O nekoneènu, vesmíru a svìtech), v nich¾ korigoval Koperníkùv heliocentrismus a vylo¾il svou kosmologickou teorii o nekoneènosti vesmíru - tyto názory prezentoval veøejnì u¾ v roce 1583 bìhem oxfordské pøedná¹ky, kde pøedstavil Kopernikovo dílo O pohybu nebeských tìles, podle nìj¾ nikoli Zemì, ale Slunce je støedem vesmíru.
Dále rozvinul Kopernikovy závìry o to, ¾e ani Slunce není støedem vesmíru, ale pouze jeho èásti, dnes nazývané Sluneèní soustavou. Jako zøejmì první formuloval názor, ¾e vesmír je nekoneèný a skýtá nekoneènì Sluncí, obíhaných nekoneèným mno¾stvím planet. Jeho výjimeèná pamì», bystrý úsudek a duchaplnost mu získaly i pøízeò britské královny Al¾bìty, která s ním èasto diskutovala.
V roce 1585 se Bruno vrátil do Paøí¾e, posléze pobýval v Nìmecku v univerzitních mìstech Marburgu a Wittenbergu a pùl roku strávil i v Praze na dvoøe císaøe Rudolfa II. Z Prahy odjel do Helmstedtu, pak do Frankfurtu nad Mohanem, krátce pobýval v Curychu. Doèasnì vedl katedru matematiky v Padovì, v této funkci jej vystøídal Galileo Galilei.
Pozdìji se vrátil do Itálie, kde byl v Benátkách 23. kvìtna 1592 zatknut. Po jeho zadr¾ení zaèal inkvizièní soud, který dal pape¾ Kliment VIII. (zapøisáhlý Brunùv nepøítel) pøesunout kvùli pøíli¹né benevolenci benátského inkvizitora do Øíma. Bruno své názory nìkolikrát odmítl odvolat. Dne 8. února 1600 byl proto odsouzen k trestu smrti upálením. Rozsudek byl vykonán 17. února tého¾ roku na námìstí Campo de Fiori (Námìstí kvìtin) v Øímì.
Datum:
17.02.2025 09:51
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
17. února 1754 naøídila Marie Terezie sèítání lidu
První sèítání lidu na na¹em území naøídila Marie Terezie 17. února 1754. Podle výsledkù jsme tenkrát patøili mezi nejhustìji obydlené evropské zemì. Tento krok rakouské panovnice ale vyvolal i odpor. Nìkteøí dokonce nevìøili, ¾e nìjaké sèítání skuteènì probìhlo.
Rakouská císaøovna si pojistila pravidelné sèítání lidu prostøednictvím patentu, který vydala 13. øíjna 1753. Kdy¾ se první prùzkum poètu obyvatelstva v únoru následujícího roku uskuteènil, ¹lo o první takovou jednotnou akci. "Soupis mìlo nejprve provést duchovenstvo podle farností, posléze bylo rozhodnuto, ¾e soubì¾nì se uskuteèní i sèítání zaji¹»ované vrchností a jeho obsah bude roz¹íøen o soupis domù a o hospodáøskou charakteristiku majitele domu. Sèítání konané v roce 1754 bylo výjimeèným poèinem," uvádí Èeský statistický úøad.
Sèítání naøízené Marií Terezií umo¾nilo poprvé stanovit, jak hustì jsou Èechy osídlené. "Za panování Marie Terezie provedeno také první sèítání lidu v Èechách, dle nìho¾ bylo v Èechách tenkráte asi 2 500.000 obyv., nebo» osob mu¾ských napoèteno bylo jeden milion a dvakrát sto tisíc," pí¹e se doslovnì v Ottovì nauèném slovníku.
Údaje v¹ak mìly nìkteré skupiny snahu zkreslovat. Mezi obyvatelstvem se toti¾ stupòoval strach ze zvy¹ování daní. ©lechta a církev zase kritizovala snahy dvora o centralizaci. Pokusy o sèítání obyvatelstva jsou toti¾ známé u¾ od starovìku. Jen¾e informace nejsou ucelené, ale pouze kusé a hlavnì nepøesné. Dùvody, proè se v mocných øí¹ích zajímali o poèty obyvatel byly hlavnì dva, a to jak bojeschopnou armádu jsou schopní sestavit a jaké pøíjmy do státní kasy lze právì získat výbìrem daní.
Také Marii Terezii k vytvoøení evidence obyvatel motivovalo, ¾e bìhem své vlády stále èelila vnìj¹ím nepøátelùm. A tak chtìla mít kvùli vojenským, ale také daòovým dùvodùm pøehled o stavu obyvatelstva v zemích rakouské monarchie. Soupis vytvoøený v roce 1754 poskytli nejprve duchovním, kteøí mìli rozèlenit lidi na ty, kteøí jsou schopní se vyzpovídat nebo ji¾ tak dokonce uèinili.
Dále na mláde¾ zpùsobilou k nábo¾enské výchovì a na dìti.
K údajùm mìly pøístup i vrchnostenské úøady. Obyvatelé se evidovali podle pohlaví, vìku a rodinného stavu. Souèasnì se dìlal také pøehled domù. Pøes sto let byly výsledky státním tajemstvím a nìkteøí ani nevìøili, ¾e nìjaké sèítání monarchie provedla. Soupisy obyvatelstva se ale skuteènì dìlaly, a to ka¾dé tøi roky. Zdroje: www.czso.cz, www.avcr.cz, Ottùv slovník nauèný...
Datum:
14.02.2025 09:22
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
14. únor - Svátek zamilovaných
Odkud se legenda o sv. Valentýnu vzala? Valentýn byl podle vìt¹iny historikù pravdìpodobnì biskupem z Terni, který ¾il ve 3. století.
Kolem ¾ivotopisu tohoto svìtce dodnes panují nejasnosti. Existují toti¾ dvì legendy, ve kterých se nejspí¹ prolínají ¾ivoty dvou stejnojmenných svìtcù.
První legenda tvrdí, ¾e byl popraven kvùli lásce. Císaø Markus Aurelius Claudius (zvaný Claudius Gothicus) tehdy zru¹il man¾elství, proto¾e nechtìl, aby se mu¾i rozptylovali od vojenských povinností.
Jen¾e Valentýn i pøes zákaz zamilované páry tajnì oddával. A v nemilost císaøe upadl i proto, ¾e mu¾ùm radil, aby své ¾eny neopou¹tìli a do válek neodcházeli. Tím si podepsal ortel a 14. února 269 ho císaø nechal popravit.
Druhá legenda naznaèuje, ¾e Valentýn zemøel kvùli svým léèitelským schopnostem. Podaøilo se mu toti¾ uzdravit syna známého rétora Kratóna - podle legendy se za chlapce modlil, a¾ jej Bùh vysly¹el a syna zázraènì uzdravil. Øím¹tí senátoøi Valentýna obvinili z nekalých praktik a na prefektùv rozkaz byl uvr¾en do ¾aláøe a s»at.
Datum:
12.02.2025 12:53
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
12. únor - Darwinùv den
Tento den roku 1809 se narodil Charles Darwin - britský pøírodovìdec a zakladatel evoluèní biologie. Jeho dílo O vzniku druhù pøírodním výbìrem zpùsobilo doslova poprask. Mimo jiné proto, ¾e v nìm poprvé zaznìla my¹lenka, ¾e se èlovìk vyvinul z opice. To samozøejmì církev se svým Adamem a Evou mìla problém zkousnout...
Datum:
11.02.2025 14:38
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
11. únor - Svìtový den nemocných
Vyhlásil ho pape¾ Jan Pavel II. roku 1993. Datum 11. 2. nebylo zvoleno náhodnì - tento den je pøipomínkou prvního zjevení Panny Marie Lurdské prosté dívce Bernardetì. Pøi jednom z dal¹ích zjevení pokynula Panna Maria dívce, aby vyhrabala v zemi, v místech, kde nebyla studánka, pramen. Bernardeta poslechla a pramen opravdu vytryskl. Lurdy jsou oblíbeným poutním místech nemocných, kteøí si sem chodí vyprosit zdraví. Èasto tu prý dochází k uzdravení bolavé du¹e, obèas prý i nemocného tìla.
více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zjeven%C3%AD_Panny_Marie_v_Lurdech
Datum:
10.02.2025 11:30
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
10. únor - Mezinárodní den lu¹tìnin
Svìtový den lu¹tìnin má za cíl zvý¹it povìdomí svìtové veøejnosti o výhodách a pøínosech lu¹tìnin - a» u¾ v konzumaci, nebo produkci. Rok 2016 byl Valným shromá¾dìním OSN vyhlá¹en za Mezinárodní rok lu¹tìnin. Cílem mezinárodního roku je zvý¹it povìdomí o lu¹tìninách a jejich významu pro vý¾ivu a ekologické zemìdìlství. Slavíme jej ji¾ od roku 2019.
Co jsou to lu¹tìniny a proè jsou dùle¾ité?
Lu¹tìniny jsou luskoviny rùzné velikosti, tvaru i barvy. Termín lu¹tìnina se pou¾ívá pouze pro sklizená suchá zrna. V syrovém stavu jsou nevhodné ke konzumaci, mohou zpùsobit trávicí potí¾e.
Lu¹tìniny jako èoèka, fazole, hrách a cizrna jsou dùle¾itou souèástí jídelníèku na celém svìtì. Jsou významným zdrojem bílkovin, rostlinných proteinù a aminokyselin. Jsou symbolem zdravého ¾ivotního stylu. Vyu¾ívají se k prevenci chronických onemocnìní a obezity. Podporují udr¾itelné zemìdìlství a potravinové zabezpeèení, vá¾ou dusík a zlep¹ují tak úrodnost pùdy, mají nízkou uhlíkovou stopu a pøispívají tím ke zmíròování zmìny klimatu. Bì¾nì se pìstují v rozvojových zemích.
Datum:
09.02.2025 13:12
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
Jen chci pøipomenout narození významného èlovìka: Václav Matìj Kramerius - 9. únor 1753
Václav Matìj Kramerius byl èeský spisovatel, nakladatel a novináø, ale zejména zakladatel Èeské expedice - prvního ryze èeského nakladatelství v na¹ich zemích. Vystudoval jezuitské gymnázium a poté v Praze filozofii a práva.
U¾ bìhem studií získal díky Josefu Dobrovskému práci, opisoval staré rukopisy a pracoval s díly èeských osvícencù. To nasmìrovalo jeho dal¹í kroky k tehdy tak potøebné vlastenecké èinnosti. Zaèal vydávat vlastní noviny Pra¾ské po¹tovské noviny, pozdìji byly pøejmenovány a nesly pak v názvu jeho jméno. V jeho Èeské expedici vy¹la vìt¹ina èeských knih té doby. Nakladatelství se proto stalo centrem èeského obrozeneckého hnutí. Kramerius vydal pøes osmdesát knih, z nich¾ vìt¹inu sám pøelo¾il nebo napsal.
Celou svou bohatou èinností pomáhal Kramerius ¹íøit lásku k rodnému jazyku a vlastenectví mezi èeským lidem. Zaslou¾il se významným zpùsobem o dal¹í rozvoj èeského jazyka a národa vùbec.
Zemøel 22. bøezna 1808.
Datum:
08.02.2025 10:48
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
8. února 1926 v pra¾ském divadle Na slupi se poprvé oficiálnì pøedstavilo Osvobozené divadlo jako dramatická sekce umìleckého sdru¾ení Devìtsil.
Od roku 1929 se stalo scénou Jiøího Voskovce a Jana Wericha, s nimi¾ spolupracoval Jaroslav Je¾ek.
***
8. února 1952 byla Al¾bìta II. korunována královnou Spojeného království.
Korunovace královny Al¾bìty II. byla velmi pompézním obøadem, který slavili lidé po celém svìtì. Znamenala zaèátek dlouhé a historicky významné vlády.
***
8. února 1993 probìhlo rozdìlení dosavadní spoleèné mìny Èechù a Slovákù. Vzniku dne¹ní koruny pøedcházely logistické manévry, vèetnì lepení 160 milionù kolkù dovezených v utajení z kolumbijské Bogoty. Nové bankovky a mince se pak narychlo vyrábìly v továrnách od Hamburku a¾ po kanadský Winnipeg.
Ne¾ samostatná mìna vstoupila v platnost, mìli lidé ètyøi únorové dny na výmìnu papírových platidel. Mohli donést na poboèky Èeské spoøitelny a Èeské po¹ty bankovky v hodnotì 100, 500 a 1000 korun èeskoslovenských (Kès) a vymìnit je za prakticky stejné, jen opatøené kolkem samostatné Èeské republiky. Operaci zaji¹»ovalo 40 tisíc lidí, vèetnì zamìstnancù Komerèní banky, kde probíhalo hlavní kolkování. Akce také znamenala manévry pro policii, útvar rychlého nasazení (URNA) i armádu. Ozbrojenci hlídali pøevozy stovek tun bankovek v obrnìných vozech po celé republice.
Datum:
07.02.2025 11:40
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
7. února 1311 byl korunován Jan Lucemburský (a jeho man¾elka Eli¹ka) za krále èeského
Pra¾¹tí mì¹»ané zaplatili 120 høiven støíbra za klenoty a 600 høiven za královské výdaje. Král jim na oplátku postoupil dávky vybrané z Ungeltu a právnì kodifikoval dìdiènost jejich majetku.
***
7. února 1992 byla v Maastrichtu podepsána Smlouva o Evropské unii a vstoupila v platnost dne 1. listopadu 1993.
Maastrichtská smlouva zmìnila pøedchozí evropské smlouvy a vytvoøila Evropskou unii zalo¾enou na tøech pilíøích: na Evropských spoleèenstvích, spoleèné zahranièní a bezpeènostní politice (SZBP) a na spolupráci v oblasti spravedlnosti a vnitøních vìcí (SVV).
Datum:
05.02.2025 09:08
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
5.února 1796 byla zalo¾ena Spoleènost vlasteneckých pøátel umìní v Praze.
Z jejího podnìtu v roce 1799 vznikl ústav "Akademie krasoumy" pøedchùdce dne¹ní Akademie výtvarných umìní. Sbírky Spoleènosti vlasteneckých pøátel umìní byly základem Národní galerie.
Datum:
04.02.2025 12:41
Od:
Karla (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
4. únor - Svìtový den boje proti rakovinì
Pøed lety - v roce 2000 - skupina slo¾ená z více ne¾ sta zástupcù vlád a rùzných organizací podepsala v Paøí¾i tzv. Paøí¾skou chartu práv onkologických pacientù.
Od té doby se v tento den konají po celém svìtì pøedná¹ky o problematice rakoviny. U nás je ale (co se boje proti rakovinì týèe) známìj¹í Èeský den proti rakovinì - den, kdy se prodávají kytièky s barevnou stu¾kou.