Sotva dostala Topolánkova vláda důvěru, ihned přišla oficiální žádost Američanů o vybudování radarové základny v Česku. Většina českých občanů si však žádnou základnu na našem území nepřeje. To samo o sobě nestačí, a tak vznikla občanská iniciativa Ne ZÁKLADNÁM, v níž spolupracuje několik desítek občanských sdružení a jiných organizací ( www.nezakladnam.cz ). Tato iniciativa si vynutila veřejnou diskusi o vzniku základny již vloni, když se provalilo, že o české účasti na protiraketovém americkém projektu se utajeně jedná již od roku 2002. Vyplývá z toho, že celý projekt je součástí geopolitických plánů amerických mocenských skupin reprezentovaných Bushem, Chenyem, Rumsfeldem aj. Ty svou konfrontační politikou a lhaním o existujících hrozbách (Saddámovy zbraně hromadného ničení) vyvolaly válku v Iráku, rozvinuly mezinárodní terorismus a znemožnily klidné soužití lidí různých náboženských přesvědčení.
Reakcí na americkou žádost o základnu se stalo 21. ledna protestní shromáždění na Václavském náměstí v Praze. Bylo svoláno narychlo, takže se jej účastnilo jen okolo 200 lidí, kteří vyslechli projev Jana Tamáše, mluvčího iniciativy, jinak předsedy Humanistické strany (www.humanistickastrana.cz).
O týden později se konalo další shromáždění, k jehož propagaci paradoxně přispěl pražský magistrát neuváženým zákazem pochodu k americkému velvyslanectví.
Byl jsem na obou. Podle mého odhadu se jej zúčastnilo, tentokrát za velkého zájmu sdělovacích prostředků, asi 600 lidí a kromě J. Tamáše na něm promluvil i známý disident , novinář Petr Uhl. Zajímavá byla úvaha jedné řečnice, která poukázala na to, že vybudování základny by mělo zachránit tvář americkým republikánům ve volbách 2008, poté, co Bush bude muset stáhnout vojáky z Iráku.
Podle jejich názoru mezi raketovou a radarovou základnou není žádný rozdíl, protože systém může být použit jak k obraně, tak i útoku. Umístěním základny bychom se stali nástrojem americké zahraniční politiky, kterou nemůžeme ovlivnit. Česká republika nemá v současnosti nepřítele a pro boj s terorismem nemají antirakety ani radar žádný význam. Radar zvýší mezinárodní napětí, např. vztahy s Ruskem, a rozvine závody ve zbrojení, které urychlí likvidaci sociálního státu. Radar je cílem prvního pořadí v případě konfliktu států vlastnících balistické střely.
Iniciativa NE ZÁKLADNÁM požaduje vyvolání veřejné debaty a vypsání referenda o vzniku základny. Je nadstranická, založená na dobrovolnosti, nikdo není za aktivitu placen. Vyzývá spoluobčany ku pomoci tím, že podepíší petici, budou ji rozšiřovat, aby z dosavadních 40 000 bylo dosaženo podpisů 100 000. (http://www.nezakladnam.cz/prohlaseni.php)
Na závěr mé osobní dojmy.
Potěšitelné bylo, že 80 % účastníků byli mladí lidé do 30 let, podíl seniorů byl nepatrný. I když tam byli i mladí komunisté, nešlo o nějakou akci stoupenců bývalého režimu, ani o výron nějakých antiamerických nálad. Výroky řečníků byly přijímány živě, obecným souhlasem, skandováním. Zejména při průvodu na americkou ambasádu byl hlas demonstrantů v ulicích dobře slyšet.
Myslím, že bychom měli odmítnou kapitulantské hlasy, že vše už je rozhodnuto a že se nedá nic dělat, že ti nahoře si stejně prosadí svou apod. Jsme-li přesvědčeni, že odpůrci základny mají pravdu, měli bychom se přidat.
Zajímavé články na téma základny vycházejí v Britských listech. Zde je odkaz na některé z nich.