Nejčastější oční onemocnění
Rozhovor s primářem očního oddělení MN Ostrava,
MUDr. Petrem M A Š K E M, CSc.
Pane primáři, jaká jsou nejčastější oční onemocnění seniorského věku?
Říci, které oční onemocnění je v seniorském věku nejčastější, je velmi obtížné, protože zejména senioři jsou nejfrekventovanější skupinou v našich ambulancích i na lůžkových odděleních. Zcela jistě však musím jmenovat šedý zákal, zelený zákal, oční komplikace cukrovky. Z kapitoly neprávem opomíjených je to jistě zvýšené slzení a v neposlední řadě tzv. suché oko. Např. šedých zákalů se jen u nás operuje kolem 50 tisíc ročně, převážně s výtečnými výsledky. Proto jsme základní informace, včetně videozáznamu operace dali na naši web. stránku www.mnof.cz
Domluvili jsme se, že se o nejčastějších chorobách oka zmíníme v SeniorTipu. Co jste vybral ?
Začal bych diagnosou velmi často opomíjenou dokonce i lékaři, tzv. suchým okem.
Co je to „suché oko?“
Naše vlastní slzy ochraňují a zvlhčují oko, což je absolutně potřebné pro čisté a komfortní vidění. Někteří, zejména starší lidé,nemají dostatečnou tvorbu slz. Proto oko osychá a je drážděno, jelikož mrkání již nezajišťuje roztírání slzného filmu po povrchu oka. To má za následek nejrůznější nepříjemné pocity jako zarudnutí, pocit cizího tělíska, pálení a svědění, otok víček, zvýšenou senzitivitu k cigaretovému kouři, ke klimatizaci a ve výjimečných případech může dojít i k závažným komplikacím.
Co je příčinou tohoto onemocnění?
Není zatím zcela přesně zjištěna příčina nedostatečné tvorby slz, ale dává se do souvislosti např. s menopauzou, artritidou atd. Může být však způsobeno také užíváním některých léků či jinými chorobami oka. Zajímavé je jistě, že i dlouhodobá práce s počítačem způsobuje obdobné obtíže.
Co má pacient dělat?
Jedna varianta je koupit si tzv. umělé slzy, které jsou dnes v širokém výběru dostupné v lékárnách nebo se dají objednat u očního lékaře, který provede různé testy na tvorbu a eventuálně i odtok slz.
Jaké jsou možnosti léčby?
Především již zmíněné kapání umělých slz. Těchto preparátů existuje již na našem trhu poměrně velká paleta a je potřeba vyzkoušet, který lék vyhovuje právě konkrétnímu pacientovi. Pokud kapky nepomohou, je možné provést uzavření slzných bodů či vyzkoušet léky, které zvyšují přirozenou tvorbu slz.
Pane primáři z chorob, postihujících především populaci středního a seniorského věku, jste jmenoval i šedý a zelený zákal. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Šedý zákal je laické pojmenování pro kataraktu a znamená zkalení normální, čiré oční čočky. Zelený zákal je obecně vžité označení pro glaukom, který je jedním z nejzávažnějších problémů v očním lékařství a patří na čelné místo mezi příčiny slepoty v civilizovaném světě.
Co je to tedy glaukom?
Jedná se o chronické, progresivní onemocnění postihující zrakový nerv. Ve většině případů je spojeno se zvýšeným nitroočním tlakem, ale pozor! Až u poloviny pacientů s glaukomem otevřeného očního úhlu je nitrooční tlak normální! Je celá řada typů glaukomu.Většina z nich probíhá pomalu a nepozorovaně. A právě v tom spočívá jejich největší záludnost. Výjimku, co do příznaků, představuje akutní glaukomový záchvat, který se projeví bolestmi hlavy kolem postiženého oka, jeho zarudnutím, poklesem vidění a mnohdy i celkovou nevolností.
Jak poznám, že mám glaukom a kolik lidí tímto onemocněním trpí?
Kromě již zmíněného akutního záchvatu glaukomu nemá většina lidí šanci, sama svoje onemocnění poznat. Počátky bývají bezpříznakové. Pacient sám si uvědomí potíže až v pokročilém stadiu nemoci, kdy následkem poškození nervových vláken dojde k výpadům zorného pole a jeho rozpadu. Proto by měl každý člověk nad čtyřicet let navštívit alespoň jednou za dva roky svého očního lékaře. Součástí této prevence je i změření nitroočního tlaku a vyšetření očního pozadí.
U koho se vyskytuje zelený zákal?
Vzniknout může u kohokoli. Celosvětově sužuje toto onemocnění asi 67 milionů lidí. Výrazně vyšší pravděpodobnost je u jedinců s rizikovými faktory, mezi něž patří:
věk nad čtyřicet let
výskyt glaukomu v rodině
cukrovka
cévní změny
vysoký nebo nízký krevní tlak
krátkozrakost
dlouhodobý stres
V čem spočívá léčba a dá se zelený zákal vůbec vyléčit?
Cílem léčby je snížit nitrooční tlak na tzv.cílovou hodnotu, při které již nebude pokračovat další poškozování zrakového nervu. Tato hodnota je u každého individuální. Obvykle se při léčbě začíná od nejjednoduššího – to je od aplikace očních kapek. Velmi při tom záleží na spolupráci pacienta. Mnohdy může totiž léčba selhat jen proto, že nemocný nedodržuje frekvenci kapání nebo kapky aplikuje nesprávně. Na našem pracovišti proto věnujeme velkou pozornost vzdělávání a poučování pacientů zejména v tom, jak správně oční kapky aplikovat. Pokud není léčba kapkami nebo jejich kombinací úspěšná, je zde ještě možnost laserové či chirurgické léčby. Zcela glaukom však vyléčit nelze. Ve většině případů je ale možnost zastavit progresi onemocnění v tom stadiu, ve kterém bylo zjištěno. Škody, které glaukom již na očním nervu způsobil, jsou bohužel, již nevratné. Proto také jeho léčba a dispenzarizace jsou celoživotní.
Měl by se pacient s glaukomem nějak šetřit či změnit životosprávu? Může např. sledovat televizi, luštit křížovky?
Nemusí výrazně měnit svou životosprávu, čtení, sledování televize ani ruční práce neškodí. Jedno-značně je prokázán škodlivý vliv pouze u kouření. Žádná speciální dieta rovněž neexistuje, vhodné je omezit jen nadměrný příjem tuků. To jsou v krátkosti nejdůležitější informace. Podrobnější inf. získáte na webové stránce www.mnof.cz pod odkazem glaukomová poradna, kterou vede MUDr. Jana Slavíková.
Pane primáři, již jste zmínil problematiku „Suchého oka“ a „Zeleného zákalu“, ještě bych se Vás zeptala na další onemocnění očí seniorského věku a tím je šedý zákal.
Co je tedy šedý zákal ?
Označení šedý zákal se užívá pro zkalení lidské čočky. Latinsky se označuje jako katarakta. Částečné nebo úplné zkalení čočky způsobí, že paprsky nemohou plnohodnotně projít až na sítnici, aby vytvořily obvyklý obraz.
Většinou se jedná o šedý zákal, podmíněný věkem, ale vídáme ho i při různých metabolických poruchách či po úrazech.
Zdá se mi, že šedých zákalů přibývá, je tomu tak?
V absolutní hodnotě jistě ano. V roce 1988 bylo operováno v České republice 11.000 katarakt. V minulém roce již 55 tisíc.To znamená 5x více. Příčina je několikerá. Po společenských změnách v našem státě se výrazně změnila nejen operační technika, ale zejména korekce stavu po operaci katarakty. Zatímco ve zmíněném roce1988 bylo implantováno 1 500 nitroočních čoček, pak v minulém roce 54 800! Procentuálně vyjádřeno tenkrát 13% , vloni 99,5% ! Znamená to, že cca před 12 lety byla většina pacientů po operaci odkázána na silné dioptrické brýle, dnes pacient - pokud používá po operaci brýle - , tak pouze na dokorigování implantované nitrooční čočky.
To je první příčina proč došlo k nárůstu počtu operací šedého zákalu, můžeme totiž nabídnout převážné většině pacientů velmi slušné pooperační vidění aniž bychom museli čekat na to, až katarakta „ dozraje“. To je dokonce na škodu.
Druhá příčina je ve stále se zvyšujícím věkovém průměru, kterého se i naše populace dožívá. To je i do budoucna velký sociálně-ekonomický problém, proto-že dnes se na světě operuje cca 7 milionů katarakt, zatímco v roce 2020 se počítá s potřebou 32 milionů operací!Ví se, očních mikrochirurgů tolik není a intensivně hledá způsob jak očekávanou situaci řešit.
Zmínil jste nitrooční čočku. Jaký je rozdíl mezi tvrdou a měkkou?
Novou éru v chirurgii šedého zákalu zahájil, nedávno zesnulý, sir H. Ridley, který v roce 1949 jako první implantoval tvrdou oční čočku. Od té doby, přes velký odpor tehdejších, uznávaných oftalmologů, prošla čočka velkým vývojem. Nejen pokud se týká ideálního tvaru, ale také hmoty, ze které je vyráběna.
Stále jsou nejrozšířenější tvrdé nitrooční čočky, které jsou zhotoveny z PMMA, hmoty, kterou použil již Ridley.Většinou se nyní užívá optika 6mm velká, tak-že také operační řez musí být min. 6,2mm dlouhý.
Později se vyvinuly tzv. měkké čočky, které jsou zhotoveny ze silikonu či akrylátu. Tyto materiály jsou ohebné, takže je leze vložit do oka řezem menším. Protože od roku 1967 se vyvíjí nová operační technika tzv. fakoemulsifikace, která umožňuje odstranit šedý zákal z řezu cca 3,2mm dlouhého je zřejmé, že v době, kdy 96% našich chirurgů zvládlo tuto techniku, by bylo ideální používat pouze měkké čočky. Ty jsou však výrazně dražší, takže i bohaté USA je u většiny pacientů používají až od roku 1998. My, chirurgové, máme velkou radost, že za vyspělými státy „ zaostáváme“ již jen pár let. Kéž by tomu tak bylo i v ostatních činnostech.
Operuje se šedý zákal laserem?
Zmíněná technika fakoemulsifikace spočívá v rozmělnění čočky ultrazvukem. Tuto náročnou a velmi drahou techniku naši chirurgové velmi rychle a brilantně zvládli.Třeba Španělé, Italové či Angličané nejsou zdaleka na naší úrovni. Ve snaze o stále šetrnější operační postup je již vyvinuto několik systémů, které používají k rozmělnění čočky laser. Zatím lze však tímto způsobem operovat jen úplně měkké čočky. Spíše se laser-fakoemulsifikace uplatňuje v refrakční chirurgii, což je zcela jiná kapitola.
Může se šedý zákal opakovat?
Nikoli, při primární operaci se odstraní celá čočka pacienta. Může však dojít k tzv. skundární kataraktě. U té dojde, v určitém časovém odstupu od operace, ke zkalení čočkového pouzdra, do kterého je nitrooční čočka uložena a pacientovi to sníží zrakovou ostrost. Tento stav musí posoudit odborný lékař a chirurg určí, zda se odstraní chirurgicky nebo Nd:YAG laserem.
Výskyt sekundární katarakty není vysoký a diskutuje se o tom, že nově užívané hmoty pro výrobu měkkých čoček – a také nejnovější malé změny ve tvaru čočky – s sebou přinášejí výrazně menší výskyt této nežádoucí komplikace.
Obecně však jde říci, že nitrooční čočka je vynikající protéza, jistě nejlepší, ze všech vkládaných do těla. Mnozí pacienti se však neuvědomují, že je to jen a jen protéza, byť skvělá, a dožadují se mnohdy nemožného. Vůbec si neuvědomují, že výtečné výsledky, kterých naši chirurgové dosahují jsou jen a jen výsledkem jejich nezměrného úsilí, které mnozí kolegové ve vyspělejších státech nejsou ochotni či schopni vyvinout. Minimální čekací doba na operaci u nás také ostře kontrastuje s 15 ti měsíční dobou v Anglii a dvouletou v Kanadě a ve Švédsku. Nehovořím o 15 milionech slepých pro kataraktu v Indii.
Děkuji Vám za rozhovor!
Blanka Malá