Čína
Jestli o většině zemí platí, že pohled na ně ze zahraničí do značné míry odpovídá skutečnosti, realitě, tak rozhodně to neplatí o Číně.
Českému čtenáři novin, zpráv na internetu, divákovi TV, pokud jde o Čínu se zásadně předkládají komentované zprávy. Péče, aby snad špatně nepochopil pouhou informaci, skutečnost, fakta, ale pochopil to tak jak se má, jak je třeba a jedině správně je až dojemná. ¨
Pokusím se proto uvést v následujícím heslovitě některé skutečnosti, fakta pro ty, kteří mají zájem o znalost skutečného stavu v nejpočetnější zemi světa, zájem utvořit si objektivní obrázek a nesetrvávat na představách, pro některé i přáních o zaostalosti Číny. Představě levné pracovní síly, která kopíruje a napodobuje západní výrobky.
*Za posledních cca 20 let došlo k nepředstavitelnému ekonomickému rozvoji, souběžně s výstavbou a výrobou v závodech USA a západních investorů byly postaveny čínské podniky, souběžně s výrobou dle západních technologií, výroby dle zahraničních licenci došlo k vývoji a zavedení technologií na základě vlastního výzkumu v Číně.
*K ilustraci tempa růstu hospodářství lze užít konstatování z projevu Merkeové při ukončení své funkce předsedkyně vlády Německa. Citace: „Při nástupu do funkce, byl objem německého hospodářství větší než čínského. Po 16 letech je objem čínského 4násobek německého.“ (poznámka: U nás by to za 32 tj. 2x 16 po revoluci bylo nyní 8násobek konce socialistického.)
*Uvedené tempo růstu výroby bylo provázeno růstem exportu do zahraničí, především USA a západních zemí, v USA s dopadem na obchodní bilanci, vyřazení některých podniků i oborů z konkurence schopnosti ve světovém měřítku. Hlavní opatření USA ve formě sankcí, omezující import z Číny se do objemu vývozu nepromítlo, ale naopak omezování čínského dovozu poškodilo zájmy US firem, zejména v tzv. nejvyspělejších technologiích.
*USA se finančně zadlužili u Číny, která se stala hlavním věřitelem USA.
Tato skutečnost, mimo konkrétních finančních, hospodářských významů je současně i symbolem vývoje vztahů a pozic obou zemí.
* V řadě zemí, především Africe, ale i v Jižní Americe v řadě asijských zemí, včetně těch největších došlo i k posílení vlivu Číny na hospodářství, obchodní spolupráci a další oblasti na úkor dosavadní role a pozice USA.
*V Africe, ale i dalších zemích Čína začala ovládat a kontrolovat těžbu surovin, včetně strategických. Děje se tak velmi komplexní politikou, kdy Čína investuje do místní infrastruktury, stavby silnic, železnic, přístavů a současně to využívá pro dopravu vytěžených surovin a etablování se jako jediného partnera těchto zemí pro další jejich rozvoj. Jako perličku lze uvést, byť západem utajovanou, ale neutajenou informaci, že po odchodu US vojáků z Afganistanu sem napochodovali Číňané na pozvání a pod ochranou a zahajují zde těžbu mědi, jakožto strategické suroviny.
*Čína předstihla USA v oblasti inovací, t.j vývoji a zavádění nových technologii.
Čína už několik let je první v žebříčku zemí z hlediska počtu patentů. Jelikož jsem již v této souvislosti narazil na „poučení“, že to ilustruje schopnost Číňanů opisovat, kopírovat, napodobovat, tak jen poznámka, že patent je něco výhradně originálního, původního.
Bylo by možné ve výčtu úspěchů Číny pokračovat, ale s ohledem na prohlášení čs. vlády, prezidenta a přímo varováním z BIS před nebezpečím Číny pro ČR bych pojednání zakončil dotazem o konkrétní výklad toho ohrožení, nebezpečí? Tak jako jsem konkrétně uvedl některá fakta o Číně, uvítal bych fakta o tom ohrožení. Povídání, že zde získají VT poznatky z našeho výzkumu, když nemáme jediný výzkumný ústav?
Že by okopírovali železniční techniku se také nezdá. Právě zprovoznili trať z centra Šangaje na letiště rychlostí 420 km/hod. a bez kolejí.