Chvála hmyzu
V této chvále zabrousím na chvíli do rajónu entomologům. Vím, že většina lidí, do které patří i má maličkost, hmyz zrovna nemiluje a nechválí, protože s ním má po hříchu špatné zkušenosti. Šváby v bytě, komáří štípnutí nebo dokonce klíště zavrtané někde na choulostivém místě prostě chválit nelze! Možná bych měl dokonce název této chvály změnit na „obdiv hmyzu“. Přesto však bychom mohli souhlasit s hezkým textem Voskovce a Wericha, kteří v jednom „Vyznání lásky“ zpívávali:
„Přejte život chudé štěnici, neutopte blechu na lžíci, co když má randez vous s jepicí, která ji má stejně ráda, tak jako já rád mám vás!“
Když si uvědomíme, že podle údajů v nejrůznějších encyklopediích i na všech možných chytrých internetových stránkách je hmyz nejpočetnější a také nejrůznorodější skupinou živočichů na naší zeměkouli, pak chvála těchto podivuhodných tvorů by měla být bezproblémová. Do této živočišné třídy patří totiž více než polovina všech známých žijících organizmů a počet existujících druhů se odhaduje na 6 až 10 milionů! A ještě jeden ohromující údaj – hmotnost veškerého hmyzu na Zemi je prý větší, než hmotnost všech ostatních živočichů dohromady! Chtěl bych ovšem vidět čimana, který by to přesně prověřil…
Hmyz byl vždycky na Zemi v čele vývoje celé živočišné říše. Hmyzí havěť byla mezi prvními, kdo vylezl někdy na počátku prvohor z mořských vod a začal se množit na souši. Ta havěť se množila a množila a vyvíjela a vyvíjela rychlostí z hlediska historického vývoje živočichů vskutku nevídanou i během následujících druhohor. A tak hmyzích druhů bylo najednou několik miliónů a hmyzí jedince by zcela jistě nikdo nikdy nespočítal!
Různé druhy hmyzu se hravě dokázaly přizpůsobit doslova všem prostředím – pozemskému, nadzemskému i podzemskému. Po zemi dovedou nejen chodit, běhat, skákat, plazit se a válet, ale také se do ní zavrtávat, dovedou ve vodě plavat hned několika styly, ale plavou i pod vodou a přitom třeba i břichem ke hladině, po které dovedou i chodit, což je záležitost naprosto bezkonkurenční a po nich to prý snad dokázal už jen Kristus. Velká část hmyzu dovede létat ve vzduchu dopředu i pozpátku, o stání na místě ani netřeba hovořit, takže ptáci mohou jen závidět, snad s výjimkou kolibříků.
Zástupci této ohromné říše mají na svém kontě celou řadu celosvětových živočišných rekordů. Tak třeba milimetrová blecha vyskočí do výšky až 20 cm, do dálky 35 cm, co je tedy 200x, respektive 350x více než sama měří! A samozřejmě skáče po perfektní balistické křivce s optimálním úhlem 45 stupňů. Frekvence křídel vážek je úžasná a zrychlení při startu i zastavení ve vzduchu je neuvěřitelné. Pracovitost včelek je pověstná, i když si prý samy nejvíce váží svých žihadel, a vosy a sršáni je mohou použít dokonce mnohokrát. Mravenčí dělnice pak unese až 32x těžší předmět, než sama váží. No, a že švábi vydrží bez potravy třeba celý rok a hravě přežijí i atomový výbuch, to je už také dlouho známo.
Myslím, že bychom se mohli od hmyzu lecčemu přiučit a například zejména zamilovaní by jistě přivítali tak báječné feromony, jako mají snad všechny druhy hmyzu.
Včely, vosy, sršni, čmeláci a mravenci pak už pradávno dospěli k sociálnímu způsobu života v ohromných společenstvech, ve kterých dochází ke specializaci různých skupin. Nejdále se v organizování svých kolonií dostali právě mravenci, kteří jsou skvělými staviteli, chovateli, sběrači a také lovci a bojovníky. A ponechme raději stranou fakt, že mají v čele mraveniště jednu jedinou královnu. Kam se na ně my lidi hrabeme!
A na konci této „hmyzí chvály“, která naštěstí nebyla moc dlouhá, mohu jen doufat, že se na mne nebudou příliš zlobit entomologové nebo známý zpěvák -„vážkař“ Dan Bárta. Tedy – pokud se jim náhodou dostane tento text před oči, což ale asi nehrozí.