Významný český rytec Václav Hollar
Václav Hollar se narodil 13. července 1607 v Praze v rodině císařského dvorního úředníka Jana Hollara z Práchně. Nikdo netušil, že světlo světa spatřil umělec, jehož dílo bude obdivovat celá Evropa. Znám byl pod jménem Wenceslaus Hollar Bohemus či Wenzel Hollar. Hollarovy umělecky dokonalé panoramatické pohledy na evropská města a krajiny, přírodopisné náměty či kresby holandských lodí patří ke skvostům všech sbírek. Většinu života prožil v cizině, ale na svou vlast nikdy nezapomněl. Ke svému podpisu připojoval přízvisko Wenceslaus Hollar Bohemus.
Hollarův otec si přál, aby syn studoval práva a pak se dal na úřednickou dráhu. Jeho syn se ale vzepřel otcově vůli a vstoupil do dílny rudolfínského malíře i rytce Egidia Sadelera. Tehdejší poměry v Praze ovlivnily životní i náboženské postoje mladého Hollara. Po rekatolizaci země, která vyvrcholila vydáním Obnoveného zřízení zemského v roce 1627 Hollar odchází do ciziny.
Jeho první kroky vedly do Stuttgartu a posléze do Frankfurtu nad Mohanem, kde přijal zaměstnání rytce v nakladatelství Matthaea Meriana. Po dvou letech opouští Frankfurt. Na čas pobýval ve Štrasburku a v Mohuči. Posléze se se skicářem v ruce vydává na cesty. Během svého putování dorazil až do Holandska. V roce 1636 se v Kolíně nad Rýnem potkává s lordem Thomasem Howardem z Arundelu, který cestoval jako anglický vyslanec k císaři Ferdinandu II.
Arundel byl mimo jiné i sběratel umění a Hollara si všiml při nákupu děl od Abrahama Hogenberga. Nabídl Hollarovi ilustraci cestopisného cyklu o Evropě. Hollar nabídku přijal a jejich cesta vedla přes Frankfurt, Würzburg a Norimberk do Regensburgu a po Dunaji do Vídně. Anglický šlechtic zavítal i do Prahy. Hollar ho provázel po Praze a ve službách šlechtice zůstal a v roce 1637 se usadil v Londýně. Dostal nové zakázky - graficky zpracovat katalog rozsáhlé přírodopisné sbírky. Hollar dokonce působil jako učitel prince waleského, budoucího krále Karla II.
Je autorem mnoha leptů, jeho náměty byly přírodní motivy, krajiny, mapy, portréty, kroje a další… Při své návštěvě Prahy v roce 1636 vytvořil pohled na Prahu.
Pohled na Prahu z Petřína vytvořený v roce 1649 podle kreseb z roku 1636
Po návratu z cest se v roce 1641 oženil a v roce 1643 se mu narodil syn James. Díky neklidné době, která vládla v Anglii se spolu s hrabětem Arundelem uchyluje do Antverp, kde v letech 1644 - 1652 pracuje pro nizozemské nakladatele. Po smrti hraběte Arundele se vrátil do Anglie, ale byl označen za vyzvědače a na nějakou dobu uvězněn. Během několika let umírá jeho žena v roce 1665 také syn James.
Znovu se oženil, při velkém požáru Londýna roku 1666 přichází o většinu majetku. Když na anglický trůn usedl Karel II. vzpomněl si na bývalého učitele Hollara, udělil mu čestný titul Scenographus regius a pověřil ho úkolem doprovázet královskou expedici do afrického Tangeru. Výprava roku 1669 byla nebezpečným dobrodružstvím, neboť loď na zpáteční cestě přepadli piráti. Hollar vyvázl bez zranění, ale jeho životní i tvůrčí síly však slábly a v roce 1677 v Anglii umírá.
Byl pohřben na hřbitově kostela sv. Markéty ve Westminsteru.
Vlastimil Valečko