Pu-Erh
Ještě zůstaneme u čajů. Čaji, který chci představit se přezdívá - malý zázrak z Číny. Pochází ze stejného čajovníku jako černý i zelený čaj. Pochází ale z jiné oblasti Číny. Čajovník pu-erh roste pouze na jihozápadě Číny, v provincii Jün-nan v okolí oblasti Pu-Erh, která tomuto čaji dala také jméno. Jen zde jsou potřebné klimatické podmínky, které tento druh čaje vyžaduje. V každé jiné oblasti jsou rostliny čajovníku pu-erh ochablé a vadnou. Jedině zde se stromy pu-erh rozvinou v celé své kráse. Z malých čajových rostlinek se postupem času stanou krásné stromy se silnými a velkými listy.
Listy čajovníku se otrhají, vloží do lisu. Poté následuje fermentace a přeměna buněčné šťávy může začít pomocí speciální bakterie. Během tohoto procesu se původně zelené lístky mění na červené a čaj Pu-Erh je na světě. Dobrý Pu-Erh potřebuje svůj čas. Čím déle čaj může zrát (čím déle je nalámaný uskladněn a bakterie z buněčných šťáv na něm mohou pracovat), tím je cennější.
V Číně se Pu-Erh pije od nepaměti pije po celý život a každý den. V Evropě se dostal do popředí teprve nedávno. Ne každému chutná protože má intenzivní, hořkou, zemitou příchuť. Tyto látky však prospívají zažívání a mají povzbuzující účinek.
Pu-Erh je účinně doporučován při snižování nadváhy. Za krátkou dobu s projeví účinek, samozřejmě při dodržování správného jídelničku a pohybu. Tvrdí se, že některé složky čaje dokáží nastolit správnou látkovou výměnou tuků. Pro zeštíhlující účinek prý postačí tři až čtyři šálky čaje denně. Doporučuje se po čtyřech týdnech udělat přestávku.
Příprava:
• Litr vody přivedeme do varu. Do konvice dáme 5 zarovnaných kávových lžiček čaje. Zalijte vodou.
• Čaj nechejte vyluhovat. Po 2 až 3 minutách jsou povzbuzující účinky jsou slabší a chuť je přijatelná. Při delším vyluhování je chuť mnohem výraznější, avšak ne každému příjemná.
• Čaj přelijte přes jemné sítko do jiné předehřáté konvice. Můžete přidat trochu medu nebo javorového sirupu.
• Je možné udělat několik nálevů.
Čaji se někdy říká „Tukožrout“. Podle legendy pili tento čaj budhističtí mniši při postních meditacích, aby se jim nedostával pocit hladu.
Má prý i léčivé účinky:
Samostatně podávaný čaj (bez žádné přísady) léčí vysoký cholesterol a snižuje obsah cukru v krvi, závratě, bolesti hlavy, neprůchozí tepny a cévy, vodnatelnost organismu a otoky, likviduje plísně, usazené toxiny v kostní dřeni, chronický únavný syndrom, kyselinu močovou v krvi, astma, chřipku a některé zánětlivé choroby.
V kombinaci s medem čistí usazeniny ze slinivky a tlustého střeva, pročisťuje játra od všech toxinů a léčí nechutenství. V kombinaci s mlékem (ovčí, kozí, kobylí) léčí úbytek svalstva a kostní dřeně. Posiluje imunitní systém a působí antidepresivně.
Vzhledem k nízkému obsahu kofeinu se může Pu-Erh popíjet prakticky celý den. Nejlepších výsledků je dosaženo, když jsou tímto čajem nahrazeny ostatní nápoje, především limonády, coca cola a káva.
Pravidelné pití Pu-Erh čaje by mělo být součástí zdravého životního stylu při dodržování zásad zdravé výživy. Těžko lze očekávat úspěch v boji s vysokou hladinou cholesterolu pitím Pu- Ehr a zajídáním tučnými pečínkami, smaženými jídly, uzeninami, šlehačkovými zákusky apod….
Lenka Látalová