Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Miloš.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Violy, violky, macešky a fialky jsou od dávných dob rostliny mytické a léčivé. Zvláště příjemná vůně violky vonné (fialky), vyvolává silné emoce a proto byla bylinou Venuše a Afrodité. Hojně se používala k přípravě elixírů lásky. Římané si oblíbili víno připravované z fialek a Řekové si ji zvolili za svůj symbol plodnosti. Homér líčí, jak Atéňané používali violku ke zmírňování hněvu, zatímco Plinius doporučuje nosit věnec z violek jako prevenci bolení hlavy a závrati.
 
Pro Napoleona byla emblémem Napoleonské společnosti. Patřila mezi nejznámější vůně ve viktoriánské Anglii.  Staří bylinkáři i  proslulí autoři od Homéra po Shakespeara, hovoří s velkým zápalem o této půvabné květině.
Drobnost tohoto kvítku je ušlechtile vyvážena velkou měrou lahodnosti a účinku. Její základní schopností je chladit a konejšit.
Na macešky se díky lidové pověsti u nás dívalo vždy trochu spatra. Jejich zvláštní uspořádání květů a listů symbolizovalo macechu a její dcery. Macešky prý přinášely do domu neštěstí a tak se po dlouhá léta vysazovaly jen na hřbitovy. Ale dnes již tento předsudek neplatí, neboť díky šikovnosti pěstitelů vykročily do světa kouzelné květy kříženců s nejemnějšími barvami a něžnou vůní.
Zatímco maceška vsadila na pestrý make-up a svůj rozpustilý obličejíček nabízí k veselému popovídání, fialka vyvinula zcela jinou strategii. Žádné uličnické tvářičky, ale sladká omamná vůně. Ta byla příčinou fialkového boomu v devatenáctém století. Dokonalá dáma bez  kytičky fialek nemohla do společnosti stejně dokonalých dam a kavalírů. Velké množství fialek bylo rychleno v pařeništích. Byly vyšlechtěny odrůdy rozkvétající na podzim a odrůdy s bílými, růžovými a žlutými květy. Fialkový parfém se používal v době, kdy drobné květy nebyly na trhu. Jeho vůně léčila dámám migrény a uklidňovala nervy. Kytice fialek stávala na nočním stolku pokaždé, když někdo trpěl nespavostí. Z květů byl  s oblibou připravován sirup, který se používal na velkou řadu onemocnění, ale hlavně  proti kašli a zánětu průdušek. Ve třicátých letech se nať fialky široce  používala při rakovině prsu a plic, a může dosud hrát roli v alternativních terapiích rakoviny. V Číně používají celou rostlinu převážně při infekčních stavech kůže a na hadí uštknutí. Nálev z čerstvých nebo sušených květů působí jako  spolehlivé mírné projímadlo. Nepoužívejte však vysoké dávky bylin, obsahují totiž saponiny, které mohou vyvolávat nevolnost a zvracení.
 
A na závěr ještě jeden návod na uvolnění a zklidnění.Vyzkoušejte koupel před spaním:
Hrst květů fialek a sedmikrás ( mohou být i sušené) spařte a výluh spolu se lžící medu vlijte do teplé koupele. Chvilku relaxujte, pak vezměte masážní žínku nebo kartáč a pod vodou pomalými krouživými pohyby masírujte tělo, postupně od dolních končetin směrem k srdci. Nepoužívejte mýdlo! Nakonec se osprchujte vlažnou vodou a po osušení vetřete do celého těla pleťové mléko nebo regenerační krém Přeji dobrou noc…:-))
MagdalenaVlachová


Komentáře
Poslední komentář: 06.05.2009  08:34
 Datum
Jméno
Téma
 06.05.  08:34 Magdalena
 04.05.  08:50 Mila
 03.05.  21:59 jisuch53
 03.05.  21:34 Gabi-florka
 03.05.  19:53 vasi.m
 02.05.  22:43 Beatrix
 02.05.  09:05 VlastaV
 02.05.  07:31 denda04 Magdi
 02.05.  06:58 ZdeňkaT.