Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Miloš.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jan Petránek mezi svými

Pro ty, kdo nevědí, kdo to je, pár životopisných údajů. 
Jan Petránek byl už v letech 1951 – 1968 redaktorem Československého rozhlasu a specializoval se na mezinárodní vztahy, kosmonautiku a strategii. Ač mu rodinné poměry nedovolily vystudovat vysokou školu, pro svou pracovitost a své schopnosti se stal korespondentem v Indii, Pakistánu, SSSR, Vietnamu i Číně. Na vlastní oči měl příležitost poznat život v cizích zemích, což mu umožňuje dodnes chápat běh událostí.
 
Roku 1968 se účastnil vysílání Čsl. rozhlasu proti invazi cizích vojsk a vyneslo mu to zákaz práce ve sdělovacích prostředcích. Po 18 let pracoval jako topič v továrně MITAS ve Strašnicích. Patří mezi signatáře Charty 77, publikoval v samizdatových Lidových novinách a po převratu 1989 se stal jejich redaktorem až do odchodu do důchodu v r. 1993. Od té doby působí tzv. na volné noze, spolupracuje s rozhlasem, novinami, televizí a přednáší o mezinárodních událostech.
Novináři, kteří se v době Pražského jara angažovali za lepší život dodnes žijí, i když jich už ubývá. V rámci Syndikátu novinářů mají svůj klub a několikrát ročně se scházejí, nejen proto, aby si připomněli společné úsilí o spravedlivější společnost, ale aby pobesedovali s významnými osobnostmi veřejného i politického života. Poslední beseda se konala v polovině prosince a hlavním řečníkem byl právě Jan Petránek. Ač je to již senior v pokročilém věku, zachovává si životní energii a je zdrojem nevšedních a hlubokých poznatků ze světa mezinárodní politiky. Na své náklady si pořídil satelitní televizi a sleduje vysílání světových televizních stanic. Samozřejmě surfuje i po internetu, a tak jeho vědomosti daleko předstihují vše, co vědí zahraničně političtí redaktoři zavedených informačních zdrojů. Zná servery, na nichž je možné si otevřít např. všechny anglicky vycházející deníky v USA i jinde ve světě, sleduje anglická vysílání japonských, čínských i arabských TV a dokáže i ze zapadlé zprávy učinit vlastní závěry, které se nemusí shodovat se zprávami vydávanými tiskovými agenturami, jejichž cílem je účelově formovat veřejné mínění.
 
Na zmíněné besedě např. hovořil o smrti bývalého agenta Litviněnka a vyloučil, že by se na ní mohl podílet Putin. Ten, podle jeho názoru, neměl skutečně důvod k takovému činu, a i kdyby měl, použil by jiné civilnější prostředky k takovému činu: např. autonehodu.  Petránek předpokládá, že Litviněnko se podílel na pašování  vzácného radioaktivního materiálu a doplatil na neopatrné zacházení. Při této příležitosti jsme dostali obsáhlé informace o druzích radiace atp.
Osoba Putina v očích Petránkových je zcela jiná, než nám líčí naše sdělovací prostředky. Podle přednášejícího je ve velmi těžké situaci způsobené divokou privatizací. Oligarchové v guberniích jsou téměř absolutními vládci, kteří nechtějí připustit zasahování centrální vlády do místního dění. V Rusku se prosazuje tvrdý kapitalismus, horší než v 19. století. Zahraniční monopoly se snaží ovládnout ruské podniky a dochází k situacím, jako u nás s cukrovary, že koupí továrnu,  zastaví výrobu a nutí Rusy dovážet mnohonásobně dražší zboží z USA apod. V Rusku prý neexistuje fungující struktura státní moci, politické strany kromě komunistů jsou bezvýznamné. Do konce svého funkčního období se Putin snaží zajistit strukturu pomocí tzv. Občestvěnné palaty, složené z 42 vynikajících odborníků různých oborů, kteří mají své zástupce, zase přední činitele, ti zase své, atd.
Zajímavá je situace na Dálném východě, kde dochází k naprosto nekontrolovatelnému pašování zboží z Číny a k přesídlování desítek tisíc Číňanů do Ruska. Rusové poznenáhlu ztrácejí Sibiř, v níž žije naprostá převaha žen.
Čína je rovněž objektem Petránkova zájmu. Konstatoval, že dosahuje nevídaného rozmachu a že se tam pod vládní kontrolou široce rozvíjí kapitalistické hospodářství. Peking prý vlastní ohromné dolarové zásoby, má 500 miliard v amerických cenných papírech.
Číňané, podobně jako Vietnamci, se z divokého přechodu ke kapitalismu v Evropě i Rusku poučili a usilují o to, aby nevznikl chaos.
Zůstává otázka, proč se o takových věcech nedovíme z našich sdělovacích prostředků. Ty jsou v rukou cizího kapitálu, a ten nemá zájem, aby se dostaly do povědomí čtenářů. Uspokojuje je pseudoaférkami uměle vytvořených V.I.P., sportovních artistů a  lechtivými historkami. Jako příklad uvedl Petránek nedávný článek o tom, že jsou pro Indy běžné kondomy velké,  zatímco informaci o hromadných sebevraždách indických rolníků, neschopných uživit rodinu, nikdo neotiskl.
 
Petránkovy články, vystoupení v rozhlase a televizi jsou pro mne vždy měřítkem, kam až lze vystoupat v novinářském povolání.
Ivo Antušek


Komentáře
Poslední komentář: 30.12.2006  09:47
 Datum
Jméno
Téma
 30.12.  09:47 Eva Malinová
 26.12.  16:10 Vilém Kubeš
 22.12.  13:44 Věra NL
 22.12.  13:16 VěraŠ
 22.12.  12:27 Ludvík