Mezi nebem a zemí (6) - MOUCHA Snad každému z nás se v životě stalo něco neuvěřitelného, kdy nebyl a není do dnešních dnů schopen si vyjasnit příčiny té záhady, která ho potkala. Zpravidla si záhadu různých nepochopitelných zázraků zdůvodníme jednoduchým konstatováním, že tady na zemi jsou bohužel věci, které jsou mezi nebem a zemí na které svým rozumem nestačíme a snad nebudeme nikdy stačit. Rozhodně tyto příběhy jsou víc než zajímavé a zcela jistě zaujmou mnoho čtenářů. Proto jsme se rozhodli vás, čtenáře magazínu SeniorTip, požádat o jejich písemné zpracování a zaslání naší redakci. Jak často budou vaše příspěvky vycházet bude záležet jen na vás jak pilně budete vzpomínat a psát.
Těšíme se na vaše příspěvky, které posílejte na info@seniortip.cz . Nemáte-li autorské vlohy nevadí, vaše texty redakčně upravíme tak, aby byly čtivé případně je doplníme obrázky. Jinak nás a samozřejmě i autory potěší, když napíšete za článek komentář jak se vám příspěvek líbil či inspiroval.
Další přispívatelkou je dnes čtenářka paní Jana Krejčová, která na základě naší výzvy čtenářům napsala svůj zajímavý příběh…
Za redakci Václav Židek
* * *
MOUCHA
V dětství jsem si moc přála býti mouchou, tedy přesněji přeměnu v ní. Představa, že najednou zmizím a budu si poletovat po třídě, byla fascinující. Navíc, hlavně při písemkách z matiky by mi to hodně pomohlo. Náš třídní počítačový génius seděl až na druhém konci třídy a navíc to byl šprt. Prostě nechápal, že má spolužáky, kteří nerozumí tak jednoduché věci a nikomu nedal opsat ani domácí úkol, natož napovídat. Do představy létající mouchy jsem se vžila tak důkladně, že jsem přeslechla, že právě já jsem vyvolaná. V žákovské knížce se množila upozornění typu - že nedává pozor, je nepozorná až ignorující učitele. S pádnou rodičovskou domluvou jsem se toho snu raději vzdala.
Čas plynul a můj sen stát se mouchou oživil šéf, který se vrátil s velké porady vždy s takovými triviálnostmi, že jsem ho podezírala, že to důležité si nechává pro sebe. Osud chtěl, abych se mu alespoň v duchu omluvila, když jsem na ty velké porady musela chodit sama. Teprve v praxi jsem pochopila Zákony profesora Parkinsona, když bez větších problémů prošel milionový návrh na vybudování počítačového centra, ale dlouhé a nekonečné diskuze se vedly kolem vybudování parkoviště. Rozčileně jsem se svěřovala své kolegyni s tím, jak mi to vadí a že už dál nemohu mlčet.
„Víš co mně vadí? Že se mi stále hrabeš v mozku“. Nechápala jsem.
„Vždyť mi odpovídáš aniž to říkám“. Nevěřila jsem.
Večer jsem zašla stále rozčílená k sousedce. Známe se léta a mnoho vzájemných problémů jsme spolu řešily a tak mne zajímal její názor. V rozčílení jsem na ni vybafla tu nespravedlnost s tím, co tomu říká (?). Seděly jsme naproti sobě a já si poprvé uvědomila, že s ní diskutuji aniž ona otevřela ústa. Byl to pro mne šok. Ona jen pokyvovala hlavou, věděla to. V duchu jsem si vybavovala podobné situace ač nerada jsem tomu musela uvěřit. Hrabu se lidem v mozku, strašné. Takže to nebyla moje pohotovost okamžitě najít odpověď, na které jsem si tak zakládala. Přečetla jsem si myšlenku aniž byla vyslovena a měla tak čas na odpověď. Jenže co s tím dál. Návrh čekat, až ten druhý otevře ústa nebyl úspěšný, byla jsem vždy rychlejší i když někdy jsem dokázala vyslechnout alespoň začátek věty. Sousedka byla starší moudrá paní a ta mi řekla, že je to dar od Boha a podle toho tak s ním musím zacházet…