P. F. (Pour féliciter)
Dvě symbolická písmena pro štěstí
Když v roce 1795 anglický malíř William Dobson zhotovil pomocí litografie první vánoční a novoroční pohlednici jistě netušil, že svou myšlenkou jednou vejde do dějin. Vlastně i svou pohodlností - nechtělo se mu ručně vypisovat stovky...
O pět let později se již novoroční pohlednice prodávaly běžně s dopisním papírem a poštovními obálkami. Postupně se blahopřání ve formě pohlednic zhotovovaly různými výtvarnými technikami, objevily se v celé Evropě. V porovnání s cenou obálek, dopisního papíru a známek ale byly podstatně dražší. Později však již byly pohlednice určené a dostupné pro všechny vrstvy obyvatelstva a postupně určeny k různým příležitostem, přičemž udivovaly svými náměty a technikou vyhotovení.
Ještě začátkem 20. století byly pohlednice úzce spjaty s jejími majiteli, chráněné jako vzácná památka na blízké a přátele, ale také se uchovávaly i jako zvláštní a unikátní forma výtvarného umění, rovnocenná s litografií, grafickým listem a uměleckou autorskou fotografii. Dodnes jsou chráněny ve sbírkách galerií a v muzeích, jakož i v soukromých sbírkách. Brzy se totiž "papírové" vánoční a novoroční pozdravy staly i vděčným a oblíbeným sběratelským artiklem. Příležitostně jsou vystavovány i pro veřejnost při loučení se starým rokem a vítáním roku nového.
Mezi sběrateli jsou nejvíce ceněny ty z přelomu století. Poprvé obohatila jejich sbírky novoroční blahopřání posledního a prvního roku - 2000 a 2001 - starého a nového milénia roku.
Jejich sběratelská hodnota každým dnem, počínaje datem 1. ledna 2001 nabývá na ceně. Každý sběratel vám rád vypoví, jakou sběratelskou hodnotu mezi sběrateli "péefka" - parádní grafické listy - a originální umělecká díla takových mistrů jako byli Lada, Hoffmeister, Trnka, Winter - Neprakta, Liesler, Benka, Galanda, Hložník, Brunovský, Kolčák, Vavro... , nebo současníci jako Suchánek, Born, J.Bouda, Beneš, Súkdolák, Renčín, Suchý, L.Vaněk, Šípoš, Bartfay, Kulich, Gaživoč, D. Kallay, Činovský, Regitko...
Adolf Born
Vladimír Suchánek
Primát mezi nimi zaujímal novoroční pozdrav - novoročenky. Jejich autory byli nejznámější a nejuznávanější umělci své doby a zhotoveny byly hlavně na individuální objednávky zámožných rodin a bohatých lidí. Udivovaly nejen svou uměleckou tématikou, ale i technikou zhotovení - od autorských kreslených a malovaných na papíře a hedvábí až po litografii a klasické grafické listy.
Lubomír Vaněk
Své historické prvenství si vánoční a novoroční pozdravy udržely po více než třech stoletích až dodnes. Jejich zvláštní kapitolkou se stala "péefka" výtvarníků. Z nich se největší pozornosti těší neveliké, originální výtvarná dílka převážně pohlednicového formátu, od předních, známých a oblíbených autorů - výtvarníků, malířů a grafiků, designérů, pc-grafiků a fotografů, ale i umělců z řad básníků a spisovatelů, obohacené o krátký přípitek či veršík, ale i výtvarně nadaných herců a hudebníků.
Stávají se i osobní vizitkou odesílatele. Potěší každého při vítání nového roku - člověka srdci blízkého, přítele, ale i známého či váženého obchodního partnera. Pozdravem se připomenou a vy zároveň získáte i malé umělecké dílko, často i originálu určeného pouze pro vás.
Machmud Ešonkulov, Uzbekistán
Vladimír Močalov, Rusko
Daniela a Karel Benešovi
A čím překvapili a potěšili své nejbližší známí výtvarníci v novém miléniu? Nabídli jsme vám několik "péefek" - těchto malých a originálních úsměvných výtvarných dílek - od známých výtvarných umělců, které vznikly již v novém miléniu.
Peter Závacký
* * *
Zobrazit všechny články autora