Balíček plný loutek
Divadlo loutek Ostrava slaví šedesáté narozeniny
Před šedesáti lety, 12. prosince 1953, odehráli loutkáři v Ostravě své první představení. Ke kulatým narozeninám, které divadlo na sklonku letošního roku slaví, pro své příznivce připravili výpravný almanach k historii DLO, interaktivní výstavu v Ostravském muzeu, a jako vánoční dárek balíček plný loutek.
Ruská pohádka Děda Mráz měla v prosinci 1953 premiéru v tehdejším Krajském divadle loutek, které sídlilo na Masarykově náměstí, a to - později pod novým názvem Divadlo loutek Ostrava – až do roku 1999. Objekt, který je domovem DLO v současnosti, byl v roce 2011 rozšířen o přístavbu s alternativní scénou, amfiteátrem a galerií loutek s cukrárnou. Díky tomu mohlo divadlo, které ročně odehraje více než 600 představení pro děti i dospělé, rozšířit své aktivity o komorní inscenace, zážitkové a výtvarné dílny a koncerty menšinových hudebních žánrů.
„Do důchodu se v žádném případě nechystáme,“ říká Jarmila Hájková, ředitelka DLO. „Vždyť ještě nedávno na našem jevišti hráli ti, kteří byli u zrodu divadla před šedesáti lety. Úžasné je, že všem ředitelům a uměleckým šéfům se vždy podařilo kolem sebe shromáždit umělce a tvůrce, kteří patřili či patří ke špičce ve svém oboru, a to mě naplňuje optimismem pro řadu dalších desetiletí, kam máme určitě úspěšně našlápnuto.“
Šedesáté narozeniny DLO si ostravské osobnosti divadelního a veřejného života připomenou v pátek 13. prosince, kdy na slavnostním večeru pokřtí publikaci „Divadlo loutek Ostrava. 1953 + 60 = 2013“, která poprvé mapuje celou historii divadla loutek v Ostravě. Autorkou první části publikace je dlouholetá dramaturgyně DLO Hermína Motýlová, která ji připravila už k padesátému jubileu divadla, ale tehdy se almanach nepodařilo vydat. O dění v posledním desetiletí publikaci doplnil teatrolog Ladislav Slíva.
Pro veřejnost divadlo pořádá interaktivní výstavu PIMPRLÁRIUM v prostorách Ostravského muzea. Výstava je určena jak dětem, těmi nejmenšími počínaje, tak dospělým pamětníkům loutkářského umění. Návštěvníci se mohou seznámit s bohatou historií divadla loutek a prohlédnout si jednotlivé typy „dřevěných herců“, s nimiž se v divadelních představeních setkávají. Prostřednictvím uměleckých snímků Jindřicha Štreita, jednoho z nejvýznamnějších současných českých fotografů, poznají, jak divadelní inscenace vzniká – konkrétně nahlédnou do zákulisí hry Oberon, která měla premiéru v roce 1993, v režii nedávno zesnulého Petra Nosálka a se scénografií Tomáše Volkmera, současného výtvarníka DLO.
Jindřich Štreit - vznik inscenace Oberon
V dalších blocích výstavy se děti mohou zapojit přímo do divadelního konání - dotvořit výrazy tváře připravených panáků, rozpohybovat různé druhy loutek, vytvořit svou vlastní loutku nebo si zahrát v marionetovém divadélku. Vernisáž výstavy proběhne 12. prosince a výstava bude otevřena až do konce února 2014.
Dalším narozeninovým, a zároveň předvánočním dárkem divadla je balíček plný loutek.
Jde o dárkový poukaz, který zahrnuje návštěvu nedělního loutkového představení v lednu či v únoru, prohlídku interaktivní výstavy a účast ve výtvarné dílně, kde si děti budou moci vyrobit svou vlastní pohyblivou loutku. Termín výtvarné dílny je pevně dán (12. a 26. ledna a
2. a 16. února), termín nedělního představení si vlastníci poukazu budou volit sami a výstavu lze až do konce února navštívit kdykoliv.
Z lednových nedělních inscenací mohou vybírat už nyní – na programu budou oblíbené pohádky Ošklivé káčátko, Broučci nebo Kocourek Modroočko, či nejnovější rodinné představení z pera Jana Wericha Královna Koloběžka První. Počet prodávaných dárkových poukazů je omezen kapacitou výtvarných dílen. Cena poukazu pro jednu osobu je 130 Kč a zájemci jej mohou zakoupit v pokladně Divadla loutek Ostrava.
Lucie Ryšavá