Z přibližného počtu asi 70 biliónů tělesných buněk, které každý z nás denně nosí, neexistuje jediná, která by se obešla bez tohoto vitamínu.
Při chybné výživě trpí dva ze tří lidí více nebo méně trvalým nedostatkem riboflavinu – zejména staří lidé, z nichž každý druhý má příliš nízkou hladinu riboflavinu v krvi. Vzácný vitamin je obsažen zejména v mléce a mléčných výrobcích, mase, rybách, drůbeži, celozrnných produktech a tmavozelené listové zelenině, popřípadě salátu.
Kdo je vystaven duševnímu nebo tělesnému stresu, hněvu a trápení, potřebuje obzvláště mnoho riboflavinu, který přednostně umožňuje vyplavování stresových hormonů jako například adrenalinu.
Přísní vegetariáni, kteří vedle masa také zanedbávají mléko a vejce, by měli krýt požadavky na riboflavin sojovými produkty. Podobně to platí pro všechny lidi, kteří z jakéhokoliv důvodu jedí málo. U nich se může objevit nebezpečný úbytek vitamínu B2.
První varovné známky nedostatku riboflavinu
- Zarudlý, zanícený jazyk, drobné trhliny v koutcích
úst, rozpraskané rty, šupinatění kůže na nose,
ústech, čele a ušních boltcích,
- pocit přítomnosti písku pod očními víčky, pálící,
Tento vitamín je skutečně obdivuhodný, jelikož má k dispozici úžasnou dynamiku. Je prakticky motorem veškerého života, neúnavně roztáčí v tělesné buňce energii. Když se hodně sportuje nebo tělesně pracuje, je spotřebováno velké množství riboflavinu. Stará se o energii a temperament.
Potraviny nemáme skladovat ve skleněných nádobách a vystavovat je tak dennímu světlu, nebo dokonce slunci. V lahvi mléka ze supermarketu se ztrácí podstatná část riboflavinu. Stejně tak jako ze všech ostatních potravin uložených do skla nebo průsvitné folie. Potraviny ukládejme do tmavých nádob, platí to zejména pro mléko. Pokud zanecháme sýr, chleba nebo jiné potraviny na světle, rozvinou volné radikály svou agresi nastřádanou UV paprsky a spolykají citlivé molekuly riboflavinu.