Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bohumila,
zítra Judita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

ÈSSZ informuje

Starobní dùchod, aneb na co se lidé èasto ptají
 
Starobní dùchody jsou tématem, o které se lidé sami aktivnì v pøedstihu zajímají nebo by se mìli zaèít vèas zajímat. Nejen budoucím ¾adatelùm o dùchod proto Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) formou otázek a odpovìdí pøináší nejèastìjší informace, které jsou se starobním dùchodem spojeny.
 

1. Co musím splnit, aby mi byl starobní dùchod pøiznán?
Nárok na starobní dùchod vznikne lidem, kteøí dosáhnou zákonem daného dùchodového vìku a získají potøebnou dobu dùchodového pojištìní. Dùchodový vìk se pøitom u lidí narozených v letech 1936-1971 urèuje podle roèníku narození a u ¾en i podle poètu vychovaných dìtí. Jednotný dùchodový vìk 65 let se podle souèasných právních pøedpisù týká mu¾ù i ¾en narozených po roce 1971. Lidé, kteøí dosáhnou dùchodového vìku letos èi pozdìji, musí získat alespoò 35 let dùchodového pojištìní (tedy odpracované doby vèetnì náhradních dob pojištìní a pøípadné doby dobrovolného dùchodového pojištìní). Splnìní podmínek neznamená povinnost o dùchod po¾ádat a není ani dùvodem k ukonèení výdìleèné èinnosti, ale bez jejich splnìní nemù¾e být starobní dùchod pøiznán.
Tip: I po vzniku nároku na dùchod je mo¾né pokraèovat ve výdìleèné èinnosti bez pobírání dùchodu a èástku dùchodu si tím navýšit.
 
2. Z èeho mi ÈSSZ vypoèítá starobní dùchod? 
Výše starobního dùchodu, resp. procentní výmìra tohoto dùchodu, je závislá na délce získané doby pojištìní a na výši pøíjmù v tzv. rozhodném období. Starobní dùchod se tak vypoèítává z pøíjmù od roku 1986 a¾ do roku, který pøedchází roku pøiznání dùchodu. Toto pravidlo platí u¾ od roku 1996 (do roku 1995 se dùchody poèítaly z pøíjmù za posledních 10 pøed nárokem na dùchod). Lidem, kteøí pùjdou do dùchodu letos, se tak dùchod poèítá z výdìlkù za roky 1986 a¾ 2018. Zapoèítávají se pøitom všechny pøíjmy, které podléhají odvodu pojistného na dùchodové pojištìní. Dávky jako jsou podpora v nezamìstnanosti èi další takzvané sociální dávky se do výše dùchodu nepoèítají.
 
3. Kdy¾ se èástka dùchodu vypoèítá z pøíjmù od roku 1986, znamená to, ¾e roky odpracované pøed tím se mi do dùchodu nezapoèítají?
Pøesto¾e výdìlky získané pøed rokem 1986 se pro výpoèet starobního dùchodu nezohledòují, odpracovaná doba ano. Pro dùchod se zapoèítává veškerá doba, která byla odpracována èi získána od ukonèení povinné školní docházky a¾ do nároku na dùchod. 
 
4. Dùchod se mi bude poèítat z „hrubých“ nebo „èistých“ výdìlkù?
Pøi výpoètu dùchodu se u zamìstnancù vychází z hrubých roèních pøíjmù, u osob samostatnì výdìleènì èinných (OSVÈ) pak z roèního vymìøovacího základu, tj. èástky, ze které bylo odvedeno pojistné na dùchodové pojištìní. Hrubé pøíjmy i roèní vymìøovací základy v rozhodném období, tj. od roku 1986 do kalendáøního roku pøed pøiznáním dùchodu, jsou pro úèely výpoètu dùchodu ještì násobeny koeficienty mzdového nárùstu (v závislosti na vývoji prùmìrné mzdy se ka¾doroènì mìní). Pomocí nich jsou pøíjmy získané v minulosti pøevedeny na souèasnou hodnotu.
 
5. U informací o dùchodech se objevují pojmy „náhradní doba pojištìní“, „vylouèená doba“, „výpoètový základ“, „osobní vymìøovací základ“, „základní výmìra“ èi „procentní výmìra“. Co tyto termíny znamenají a jaký mají význam?
Náhradní dobou pojištìní se rozumí období, kdy není vykonávána výdìleèná èinnost, a pøesto je tato doba pro dùchod hodnocena v rozsahu stanoveném platnou právní úpravou. Mezi náhradní doby pojištìní patøí napø. doba studia pøed 1. 1. 2010, pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì, péèe o dítì do 4 let vìku èi péèe o osobu závislou na pomoci druhé osoby ve stupni II (støednì tì¾ká závislost), nebo ve stupni III (tì¾ká závislost) anebo ve stupni IV (úplná závislost), pøíp. péèe o osobu mladší 10 let závislou ve stupni I (lehká závislost) a doba, kdy nále¾ela výplata podpory v nezamìstnanosti èi pøi rekvalifikaci (pouze doba vedení v evidenci Úøadu práce ÈR, po kterou nebyly vypláceny dávky v nezamìstnanosti, se hodnotí v rozsahu nejvýše tøí rokù zjiš»ovaných zpìtnì ode dne vzniku nároku na dùchod, pøitom dobu evidence pøed 55. rokem vìku pojištìnce lze zapoèítat jen v rozsahu jednoho roku).
Význam vylouèených dob spoèívá v tom, ¾e se odeèítají od celkového poètu dnù, na který se rozpoèítává prùmìr výdìlkù. Tím se docílí toho, ¾e pøíjem, ze kterého se dùchod vypoèítává, nebude takzvanì rozmìlòován. Vylouèené doby tedy mají na výši dùchodu pozitivní dopad. Mezi vylouèené doby patøí zpravidla náhradní doby pojištìní.
Starobní dùchod se skládá ze základní výmìry a z procentní výmìry. Základní výmìra dùchodu je jednotná pro všechny druhy dùchodù (v roce 2019 èiní 3 270 Kè), procentní výmìra je u ka¾dého pojištìnce individuální a závisí na jeho dosahovaných výdìlcích a délce získané doby pojištìní. Procentní sazba dùchodu èiní za ka¾dý rok dùchodového pojištìní 1,5 % výpoètového základu (VZ). Pro jeho stanovení je dùle¾itý osobní vymìøovací základ (OVZ), co¾ je zjednodušenì øeèeno mìsíèní prùmìr všech pøíjmù dosa¾ených pojištìncem v rozhodném období. Z nìj se tzv. redukcí (postup redukce stanoví zákon o dùchodovém pojištìní) zjistí výpoètový základ, ze kterého se vypoèítá výše dùchodu.
 
6. Dozvím se pøedem, jak vysoký dùchod budu brát?
Na ePortálu ÈSSZ je k dispozici „dùchodová kalkulaèka“, která spoèítá orientaèní výši starobního dùchodu. Vyu¾ít ji mohou lidé, kterým do vzniku nároku na starobní dùchod zbývá pìt a ménì let. Staèí, aby se k ePortálu ÈSSZ pøihlásili.
Tip:
Pøihlášení k ePortálu ÈSSZ je jednoduché a v souèasné dobì si lidé mohou zvolit ze tøí zpùsobù: pomocí datové schránky, prostøednictvím tzv. eObèanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický obèanský prùkaz s èipem) nebo snadnou aktivací u¾ivatelského úètu (jméno, heslo, SMS kód).

 
7. Jak mohu zjistit, ¾e mám všechny „odpracované roky“ u ÈSSZ správnì evidovány?
Informace o dobách pojištìní (zamìstnání) se obèan dozví z informativního osobního listu dùchodového pojištìní (IOLDP), který na jeho ¾ádost ÈSSZ vyhotoví, nebo online prostøednictvím ePortálu ÈSSZ (více leták: Jak získat výpis/pøehled dob dùchodového pojištìní evidovaných v ÈSSZ? ).
Vybraným roèníkùm (napø. v roce 2018 se jednalo o mu¾e roèníku narození 1957 a ¾eny, které se narodily v roce 1960), je zasílán tzv. Pøehled dob dùchodového pojištìní, a to i bez jejich ¾ádosti.
 
8. Co mù¾u dìlat, kdy¾ zjistím, ¾e mi nìkteré období v evidenci chybí?
Pokud obèan zjistí, ¾e v evidenci ÈSSZ nemá uvedeny nìkteré doby pojištìní, je vhodné, aby se obrátil na OSSZ, která mu poskytne potøebnou pomoc. Náhradní doby pojištìní, jako doba studia nebo vojenské slu¾by, postaèuje prokázat a¾ pøi sepsání ¾ádosti o dùchod. Doba péèe o dítì do 4 let vìku se prokazuje výhradnì a¾ pøi sepsání ¾ádosti o dùchod (více leták: Dokládání dob dùchodového pojištìní).
 
9. Pokud zjistím, ¾e pro nárok na starobní dùchod nemám dostateènì dlouhou dobu pojištìní, mù¾u si chybìjící dobu zpìtnì doplatit?
V nìkterých situacích je to mo¾né formou dobrovolného dùchodového pojištìní, nelze ho však pou¾ít univerzálnì ve všech pøípadech. Zákon pøesnì stanoví, z jakých dùvodù je mo¾né se k dobrovolnému dùchodovému pojištìní pøihlásit a za jakou dobu zpìtnì od podání pøihlášky ho lze u ka¾dého z uvedených dùvodù doplatit. Pøihlásit se k nìmu lze i bez uvedení dùvodù, v tomto pøípadì je však doplacení mo¾né jen jeden rok zpìtnì pøed podáním pøihlášky a za splnìní podmínky získání alespoò jednoho roku pojištìní v Èeské republice pøede dnem podání pøihlášky. Nelze jím tedy dodateènì pokrýt rùzné „mezery“ a doby „bez pojištìní“, které má èlovìk v minulosti.
 
10. Kde získám další informace o starobním dùchodu?
Výbìr nejdùle¾itìjších informací shrnuje leták Kdy a jak ¾ádat o starobní dùchod, o nìco podrobnìji pak Pøíruèka budoucího dùchodce i s pøíklady výpoètù. Obì bro¾urky obsahují praktické rady pro ty, kteøí se do dùchodu v blízké dobì chystají. Podrobné informace o podmínkách nároku na starobní dùchod, o výpoètu a jeho výši podají pracovníci na OSSZ, klientském centru pro dùchodové pojištìní pøi ústøedí ÈSSZ nebo prostøednictvím telefonní informaèní linky 800 050 248.
 

***

Jak se pro dùchod zapoèítává doba péèe
 
Péèe o naše nejbli¾ší je èinnost nepochybnì velmi dùle¾itá a potøebná. Lidé si mohou klást otázku, jaký dopad budou mít ta ¾ivotní období, kdy místo práce peèovali èi peèují o dìti, rodièe nebo jiné handicapované rodinné pøíslušníky, na jejich budoucí dùchod. V jakých pøípadech a za jakých podmínek se doba péèe pro nárok na dùchod a jeho výši zapoèítá? Vysvìtluje Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ).
 

Péèe o dìti
Doba péèe o dítì, po kterou èlovìk peèuje osobnì o dítì ve vìku do ètyø let, je z pohledu zákona o dùchodovém pojištìní náhradní dobou pojištìní. Pro starobní (ale i invalidní èi pozùstalostní) dùchod se zapoèítává v plném rozsahu, tzn. obdobnì, jako by šlo o odpracovanou dobu, pøesto¾e bìhem ní nebylo placeno pojistné na dùchodové pojištìní. Dobu péèe o dítì lze zapoèítat nejen ¾enám, ale i mu¾ùm. Platí však, ¾e tuté¾ dobu péèe nelze zapoèítat souèasnì více osobám. V pøípadech, kdy o dítì peèovalo více osob najednou, zapoète se doba péèe té osobì, která peèovala v nejvìtším rozsahu.
 
Dobu péèe o více dìtí ve vìku do 4 let (napø. o dvojèata èi trojèata) lze zapoèítat pouze jednou. Pokud se napø. 4 dìti narodily v¾dy s odstupem kratším ètyø let a ¾ena s nimi byla celkem 15 let doma, zapoèítá se jí pro dùchod doba péèe od narození prvního dítìte do ètyø let vìku toho nejmladšího.
 
Doba péèe o dítì do 4 let se prokazuje a¾ pøi podávání ¾ádosti o dùchod, a to rodným listem dítìte (èi jiným dokladem prokazujícím vztah k dítìti) a èestným prohlášením o dobì a rozsahu péèe. Pro toto prohlášení existuje speciální tiskopis, který ¾adatel o dùchod obdr¾í na okresní správì sociálního zabezpeèení (OSSZ).
 
V situaci, kdy se matka èi otec rozhodne zùstat s dítìtem doma déle ne¾ do 4 let vìku, lze doporuèit, aby rodiè zvá¾il mo¾nost pøihlásit se k dobrovolnému dùchodovému pojištìní. Tím si zajistí, ¾e i delší doba péèe bude v budoucnu zapoèítána do doby potøebné pro dùchod.
 
Péèe o osoby závislé na pomoci druhé osoby
Péèe o osoby, které jsou pro svùj nepøíznivý zdravotní stav závislé na pomoci druhé osoby, je také náhradní dobou pojištìní a zapoèítává se pro dùchod. Musí se však jednat o dobu osobní péèe o osobu mladší 10 let závislou na pomoci druhé osoby v I. stupni závislosti (lehká závislost) a o dobu osobní péèe o osobu jakéhokoliv vìku, která je závislá na pomoci druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti (støednì tì¾ká, tì¾ká a úplná závislost). Osoba poskytující péèi a osoba uznaná v pøíslušném stupni závislosti spolu musí ¾ít v domácnosti – tato podmínka není vy¾adována u péèe o osoby blízké a od 1. 9. 2018 té¾ u asistenta sociální péèe podle § 83 odst. 1 zákona è. 108/2006 Sb. V období pøed 1. 1. 2007 se za náhradní dobu pojištìní pova¾uje péèe o osobu v rùzném stupni bezmocnosti nebo o dítì dlouhodobì tì¾ce zdravotnì posti¾ené vy¾adující mimoøádnou péèi.
 
Doba takové péèe se pro úèely nároku na dùchod hodnotí plnì, tedy obdobnì jako napø. doba zamìstnání (to znamená, ¾e se nijak nekrátí − napø. pokud doba péèe trvala 5 rokù, zapoèítá se pro dùchod celých 5 rokù). Pro výpoèet dùchodu je pak doba péèe tzv. dobou vylouèenou, co¾ znamená, ¾e pøi stanovení výše dùchodu se poèet dnù vylouèených dob odeèítá od celkového poètu dnù, na který se rozpoèítává prùmìr výdìlkù. To má pozitivní význam v tom, ¾e pøi výpoètu pøíjem dosa¾ený pøed tímto obdobím a po nìm nebude kvùli období bez výdìlkù tzv. „rozmìlnìn“. Pro pøípady, kdy doba péèe o osobu závislou trvala aspoò 15 let, stanoví zákon o dùchodovém pojištìní navíc specifický zpùsob výpoètu. Dojde ke dvojímu výpoètu procentní výmìry dùchodu, a to tak, ¾e doba péèe se bude pova¾ovat buï za dobu vylouèenou, nebo za dobu pojištìní s pøíjmy odpovídajícími èástkám vyplaceného pøíspìvku na péèi. Platí zásada, ¾e peèující osobì bude pøiznána výše dùchodu, která je pro ni výhodnìjší.
Aby bylo mo¾né uvedenou dobu péèe o závislou osobu zapoèítat do dùchodu, je tøeba ji prokázat rozhodnutím OSSZ, které pøi dùchodovém øízení slou¾í jako doklad o tom, jak dlouho a v jakém rozsahu péèe trvala. Po¾ádat o vydání tohoto rozhodnutí lze kdykoliv po skonèení péèe (podmínka, ¾e návrh musí být podán nejpozdìji do dvou let po skonèení péèe, od února 2018 ji¾ neplatí). Pokud peèující osoba vykonává péèi i v dobì, kdy podává ¾ádost o dùchod, po¾ádá souèasnì i o vydání rozhodnutí o dobì péèe. Pokud se na péèi o osobu závislou podílelo více osob, zapoète se tato péèe jako náhradní doba pojištìní jen té osobì, která peèovala v nejvìtším rozsahu.
 
K ¾ádosti o vydání tohoto rozhodnutí pøedkládá peèující osoba kromì dokladù toto¾nosti zejména potvrzení krajské poboèky Úøadu práce o vzniku stupnì závislosti a o dobì poskytování pøíspìvku na péèi o závislou osobu a také popis prùbìhu vykonávané péèe. Vztah k osobì, o kterou je nebo bylo peèováno, se prokazuje napø. rodnými nebo oddacími listy, z nich¾ vyplývá vzájemná pøíbuznost. V pøípadech, kdy se nejedná o blízkou osobu, je tøeba prokázat spoleènou domácnost s opeèovávanou osobou èestným prohlášením. Pokud osoba, o ní¾ bylo peèováno, zemøela, pøedkládá se úmrtní list.
 

Ošetøování dìtí èi dospìlých osob. Pøi nìm nále¾í ošetøovné nebo dlouhodobé ošetøovné
Doba, po kterou se lidem vyplácí ošetøovné nebo dlouhodobé ošetøovné (obì dávky z titulu nemocenského pojištìní), je dobou dùchodového pojištìní, tedy je pro dùchod automaticky zapoèítána. Souèasnì je pro výpoèet dùchodu tzv. vylouèenou dobou, co¾ znamená, ¾e nemá negativní dopad na stanovení tzv. vymìøovacího základu, tedy èástky, z ní¾ je vypoèítáván budoucí dùchod. Jednoduše vysvìtleno: Tyto doby, v nich¾ èlovìk nemìl výdìlek, se nezahrnou do období, za které se rozpoèítává úhrn pøíjmù, a proto nesní¾í (takzvanì nerozmìlní) prùmìr výdìlkù pro výpoèet dùchodu.
 
Zamìstnavatel vykazuje zamìstnanci tato období do evidenèního listu dùchodového pojištìní, eviduje je také pøíslušná OSSZ, která dávky pøi ošetøování vyplácí. ®adatel o dùchod tedy nemusí tuto skuteènost prokazovat, ÈSSZ je má k dispozici a pøi výpoètu dùchodu je automaticky zohlední.
 
Bli¾ší informace o zápoètu dob péèe a konzultace v konkrétní situaci poskytnou odborníci na OSSZ.
 
Vysvìtlení pojmù:
Náhradní doba pojištìní - náhradní doba pojištìní je ¾ivotní období, v nìm¾ èlovìk sice neodvání pojistné na dùchodové pojištìní, ale pøesto se mu zapoèítává pro dùchod. Podmínkou pro zapoètení náhradní doby pojištìní je, aby byla získána na území ÈR a ¾e pojištìnec v prùbìhu ¾ivota získal aspoò jeden rok pojištìní.
Vylouèená doba - vylouèenými dobami jsou doby, po které trvala tzv. sociální událost bez výdìlku, napø. právì doba péèe o dítì do ètyø let vìku, doba péèe o závislou osobu, dále také doba doèasné pracovní neschopnosti a pobírání dávek nemocenského pojištìní, doba pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì. Význam vylouèených dob spoèívá v tom, ¾e pøi stanovení výše dùchodu se poèet dnù vylouèených dob odeèítá od celkového poètu dnù, na který se rozpoèítává prùmìr výdìlkù. Tím se docílí toho, ¾e pøi výpoètu pøíjem dosa¾ený pøed tímto obdobím a po nìm, nebude takzvanì rozmìlòován. Vylouèené doby tedy mají na výši dùchodu pozitivní dopad.
Osoba blízká - blízkou osobou je v zásadì rodinný pøíslušník. Zákon o dùchodovém pojištìní vymezuje, ¾e jde o man¾ela nebo man¾elku, pøíbuzného v øadì pøímé, dítì vlastní, osvojené nebo dítì pøevzaté do trvalé péèe nahrazující péèi rodièù, dále o sourozence, zetì, snachu nebo man¾ela rodièe, a to kteréhokoli z man¾elù.
Domácnost - domácnost tvoøí fyzické osoby, které spolu trvale ¾ijí a spoleènì uhrazují náklady na své potøeby.
 

***

Ka¾dý mìsíc ÈSSZ vyplatí 3,5 milionu dùchodù témìø tøem milionùm lidí

K 31. prosinci 2018 vyplácela Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) 3 506 002 starobních, invalidních a pozùstalostních dùchodù celkem 2 896 973 pøíjemcùm v ÈR. Nìkterý z dùchodù pobíralo na konci loòského roku 1 713 384 ¾en a 1 183 589 mu¾ù.
 
Dùchody nejsou jen starobní
Starobní dùchod pobíralo k poslednímu dni minulého roku celkem 2 410 080 obèanù, z toho v 630 896 pøípadech se jednalo o tzv. pøedèasný starobní dùchod. Konkrétnì to bylo 947 979 mu¾ù (z toho 270 095 pobíralo pøedèasný dùchod) a 1 462 101 ¾en (o pøedèasný dùchod se jednalo ve 360 801 pøípadech).
Invalidní dùchod byl vyplácen celkem 421 487 pøíjemcùm, z toho mu¾i pobírali 211 684 tìchto dùchodù, ¾eny pak 209 803. Dùchod pro 1. stupeò invalidity pobíralo 168 269 osob, pro 2. stupeò 74 100 osob a pro 3. stupeò pak 179 108 osob. Pokud není po¾ivateli invalidního dùchodu na základì jeho ¾ádosti po dosa¾ení dùchodového vìku pøiznán starobní dùchod, pøi dosa¾ení 65 let vìku se invalidní dùchod podle zákona automaticky pøevádí na dùchod starobní. Výše „transformovaného“ starobního dùchodu zùstává pøi této zmìnì stejná jako výše vypláceného invalidního dùchodu. Výplata pozùstalostních dùchodù (tj. dùchod vdovský, vdovecký èi sirotèí) se týkala celkem 674 435 lidí, z toho 117 220 mu¾ù a 557 215 ¾en.
 
Starobní dùchod byl v prùmìru pøes 12 tisíc korun
Prùmìrná výše starobního dùchodu (jedná se o prùmìrnou výši starobních dùchodù vyplácených samostatnì – sólo, tj. bez dùchodù vyplácených v soubìhu s pozùstalostním dùchodem) dosáhla na konci roku 2018 èástky 12 418 Kè, mu¾i pobírali v prùmìru 13 683 Kè, ¾eny 11 281 Kè. Lidé, kterým byl pøiznán invalidní dùchod pro 3. stupeò invalidity, pobírali prùmìrnì 11 059 Kè, u mu¾ù èinil prùmìr 11 378 Kè, v pøípadì ¾en pak 10 682 Kè.
 
Jana Buraòová, ÈSSZ
 
 
 
 

Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma